https://telegram.me/empireoflies

بهشت بی‌سانسور!+فیلم

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغکشورهای غربی اعم از اروپا و آمریکا با کمک غول‌های رسانه‌ای خود و هزینه‌های سرسام‌آور تبلیغاتی، چهره‌ای بهشت‌گونه از خود به تصویر کشیده‌اند.

فیلم‌های هالیوودی نیز به ساختن این تصویر کمک شایانی کرده‌اند. بر خلاف برخی فیلمسازان ایرانی که منفعلانه در برجسته کردن نقطه‌ضعف‌های کشور یا ملت خود گوی سبقت را از یکدیگر می‌ربایند، در میان فیلم‌های غربی به‌ندرت می‌توان نمونه‌ای یافت که بیانگر حقایق جوامع غربی باشد و یا حتی با تخیلی فراتر از واقعیت، این کشورها را به شکلی بهشت‌گونه به تصویر نکشد.

این تبلیغات به‌گونه‌ای بوده است که کمتر کسی باور می‌کند، میلیون‌ها انسان در اروپا و آمریکا از مشکلات اقتصادی و فقر رنج می برند.

این کشورها که با کمک رسانه‌هایشان خود را در جایگاه الگوی کشورهای جهان سوم قرار داده‌اند، برای سرپوش گذاشتن بر این حقایق و جلوگیری از برملا شدن واقعیت‌های پنهان خود حتی به خبرنگاران اجازه نمی‌دهند که این حقایق را مستندسازی و به‌راحتی گزارش کنند و محدودیت‌های زیادی در این موارد مقرر کرده‌‌اند.

در یک نمونه، خبرنگار واحد مرکزی خبر در نیویورک سال ۱۳۸۴ درگفتگو با خبرگزاری فارس از محدودیت‌های خود در این کشور برای تهیه گزارش‌های خبری در راستای وظیفه خبرنگاری خود خبر می‌دهد و می‌گوید: «نمی‌شود سالانه بیش از ۲۰۰ خبرنگار آمریکایی به‌راحتی به ایران بیایند و آزادانه فعالیت کنند، اما ما از حداقل امکانات برای انجام کار خبری در آمریکا محروم باشیم… متأسفانه نوع ویزایی که آمریکایی‌ها به ما داده‌اند، ویزای «C2» است که به گروه‌های ‌هواپیمایی یا کشتی‌رانی و یا گروه‌هایی که قصد حضور کوتاه‌مدت یا ترانزیت و عبوری از خاک آمریکا را دارند، داده می‌شود؛ در حالی که دولت آمریکا باید ویزای «I»که ویزای خبرنگاری است، به ما می‌داد. وقتی خبرنگاران آمریکایی وارد ایران می‌شوند، ما به آن‌ها ویزای «I» می‌دهیم که قادرند با این ویزا به هرجای ایران که بخواهند بروند و با هر مقامی که خواستند ملاقات و گفتگو کنند؛ در حالی که ما با توجه به ویزایی که داریم، روی پاسپورتمان قید شده است که بیشتر از ۲۵ مایل نمی‌توانیم از محل اقامت خود دور شویم. ما در همین محدوده با شعاع ۲۵ مایل هم به‌دلیل عدم برخورداری از کارت خبرنگاری و مجوز نمی‌توانیم به درستی کار خبری انجام دهیم.»

در نمونه دیگری خبرنگار واحد مرکزی خبر در سال ۱۳۹۰ به‌دلیل برخی گزارش‌های خود از واقعیات جامعه فرانسه، توسط این کشور اخراج شد.

وی در همان زمان در گفتگویی با اصحاب رسانه بیان داشت: «در طول ۱۸ ماه حضوری که طبق مجوز فرانسه وارد این کشور شده بودم، مراحل خیلی سخت و دشواری را طی کردیم و محدودیت‌های دولت فرانسه از همان اول آغاز و هرروز بیشتر می‌شد. آن‌ها حتی کارت خبرنگاری من را به این راحتی‌ها نمی‌دادند. این برای من تجربه بسیار خوبی بود و حداقل خودم فهمیدم که فرانسه با وجود اینکه مدعی دموکراسی و جهان آزاد رسانه‌هاست، در عمل چه‌مقدار به آن اعتقاد داشته و چقدر می‌تواند به آن پای‌بند باشد.»

در ادامه یکی از گزارش‌های تصویری کامران نجف زاده را که از جمله عوامل اخراج وی از فرانسه دانسته شده است، مشاهده می‌کنید.

دانلود/ گزارش کامران نجف زاده از فرانسه

در جوامع غربی چه می‌گذرد؟

اگرچه نقطه‌ضعف‌های جوامع غربی در مورد خشونت، تجاوز و نقض آزادی‌های انسانی بسیار فراتر از آن است که به‌نظر می‌رسد، اما در این گزارش بر آن شده‌ایم تا به مسأله فقر پنهان در جوامع غربی بپردازیم.

اگرچه کشورهای غربی به‌واسطه استعمار کشورهای جهان سوم و در سال‌های اخیر نیز به یُمن ایجاد جنگ‌های فرمایشی در مناطقی مانند خاورمیانه و آفریقا و فروش سلاح به آنان از ثروت خوبی برخوردارند، اما ساختار لیبرال سرمایه‌داری این کشورها، ثروت یادشده را در انحصار شرکت‌های بزرگ چندملیتی و کارتل‌های عظیم اقتصادی قرار می‌دهد و به‌صورت عادلانه در راستای ریشه‌کنی فقر و رفع مشکلات اقشار جامعه هزینه نمی‌شود.

اما نکته قابل توجه، مخفی نگه‌داشتن این حقایق است؛ به‌طوری‌که این دولت‌ها نه‌تنها خود هیچ اهتمامی به بیان حقایق ندارند، بلکه با ایجاد محدودیت‌های مختلف جلوی افشای آن‌ها را نیز می‌گیرند.

در اینجا فیلمی را مشاهده خواهید کرد که یک ایرانی به‌طور مخفیانه از فقر موجود در جامعه آمریکا تهیه کرده است.

دانلود/ گزارش مخفیانه یک ایرانی از فقر موجود در جامعه آمریکا

البته این فلاکت فقط مختص به آمریکا نیست، بلکه اروپا نیز به آن مبتلا می‌باشد.

«یورونیوز» در گزارشی که معمولا روی آنتن فرستاده نمی‌شود و گویا از دست سانسورچی‌های این شبکه در رفته است، گوشه‌ای از فقر موجود در جامعه فرانسه را به نمایش گذاشت.

دانلود/ گزارش یورونیوز از پاریس

 حال این سؤال مطرح می‌شود که با وجود این حقایق تلخ، چه عاملی باعث شده است که غرب در اذهان برخی منفعلان فریفته، حکم بهشتی بی‌نقص را پیدا کند؟

یکی از درست‌ترین پاسخ‌هایی که می‌توان به این پرسش داد، عبارت است از: «قدرت رسانه‌ای غرب و کمبود اطلاعات بی‌واسطه از درون جوامع غربی»

بنابراین با اطلاع‌رسانی درباره حقایق نهفته در جوامع غربی و انتقال آن‌ها در قالب هنری و گیرا به مخاطبان، می‌توان موج غربگرایی را کنترل و زوایای تاریک و روشن آن را به‌نحوی منصفانه و واقع‌گرایانه برای مردم آشکار کرد.

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

ساختار لیبرال سرمایه‌داری، ثروت را در انحصار شرکت‌های بزرگ چندملیتی و کارتل‌های عظیم اقتصادی قرار می‌دهد و به‌صورت عادلانه در راستای ریشه‌کنی فقر و رفع مشکلات اقشار جامعه هزینه نمی‌شود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme