https://telegram.me/empireoflies

بلومبرگ: خطر شکست راهبرد ترامپ در قبال ایران بسیار بالا است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپایگاه تحلیلی «بلومبرگ» در گزارشی با اشاره به سخنرانی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره برجام و تصمیم وی برای عدم تأیید پایبندی ایران به برجام گزارش کرد که خطر شکست راهبرد ترامپ در قبال ایران بسیار بالا است.

مقدمه این گزارش اینگونه آغاز شده بود که راهبرد جدید ترامپ در تقابل با ایران و مذاکره مجدد درباره برجام نیازمند محقق شدن شرط‌ های بزرگ در کوتاه مدت است و بنابراین خطر شکست این راهبرد بالا است. 

این گزارش به چالش‌هایی که راهبرد جدید ترامپ با آن مواجه است، اشاره کرد و نوشت، یک کنگره مخالف می‌بایست با تصویب لایحه‌ تشدید مفاد برجام موافقت کند. همپیمانان اروپایی که تمایل اندکی به خاتمه دادن به توافقی دارند که به صورت دقیق ایجاد شده است، می‌بایست نظر خود را تغییر دهند و ایران که برای چندین دهه دوست آمریکا نبوده است، می‌بایست موافقت خود را اعلام کند. 

بلومبرگ ادامه داد، راهبرد ترامپ که روز جمعه (دیروز) اعلام شد، نیازمند آن است که تمامی موارد ذکر شده در جهت درست کنار هم قرار گیرد و اگر چنین چیزی رخ ندهد ترامپ تهدید خود برای خروج از برجام را عملی کند، خطر منزوی شدن آمریکا در بین همپیمانانش وجود دارد و احتمال می‌رود که این کشور اهرم مهم که کنترل جامعه بین الملل بر برنامه هسته‌ای ایران است را از دست می دهد.

«مایکل سینگ» مدیر ارشد سابق امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی در دوران ریاست‌جمهوری «جرج بوش» و حامی سخت‌تر کردن برجام است، در اینباره می‌گوید،‌بزرگترین چالش ترامپ، موافق و هم‌راستا کردن همپیمانان واشنگتن است: «دیپلماسی دشوار خواهد بود».

طبق این گزارش، کنگره احتمالاً نتواند لایحه‌ای را تصویب کند که ترامپ به دنبال آن است و یا ممکن است که محافظه‌کاران کنگره بدون تعلل برای وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران تلاش کنند. در سطح بین‌المللی نیز، همپیمانان اروپایی واشنگتن احتمالاً به ایران و روسیه و چین می پیوندند و خواستار اجرای برجام صرفنظر از حضور یا عدم حضور آمریکا شوند. 

در بدترین شرایط، اگر حتی امکانش وجود داشته باشد، تهدید آمریکا به استفاده از نیروی نظامی برای رویارویی با برنامه هسته‌ای وجود دارد و حتی ممکن است جنگ اقتصادی صورت بگیرد به این شکل که کشورهای اروپایی به همراه چین و روسیه و دیگر شرکای تجاری ایران، مجبور شوند بین تجارت با ایران یا حفظ دسترسی به نظام مالی آمریکا، یک گزینه را انتخاب کنند.

این گزارش ادامه داد، اگر ایران از برجام خارج شود، ترامپ را مقصر آن می‌داند و آمریکا در مقایسه با گذشته، بینش کمتری درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران خواهد داشت. 

بلومبرگ گزارش کرد که راهبرد ترامپ می‌تواند روابط با آلمان، فرانسه و انگلیس را دچار شکاف کند به طوریکه «جان گلسر» مدیر مطالعات سیاست خارجی در اندیشکده «کاتو» واشنگتن می‌گوید: «این (راهبرد) شکاف بزرگی ایجاد می‌کند به طرویکه ایران و باقی جهان یک طرف قرار می‌گیرند و آمریکا در طرف دیگر قرار می‌گیرد».

«وندی شرمن» قائم مقام سابق وزارت خارجه آمریکا که ریاست تیم آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران را برعهده داشت، در واکنش به اظهارات ترامپ می‌گوید: «رئیس‌جمهور در حقیقت مسیر بسیار خطرناکی را تعیین کرده است. فکر می‌کنم این مسئله همپیمانان را بسیار مضطر کند. رئیس‌جمهور بار دیگر به این مسئله به عنوان یک تاکتیک مذاکره نگریسته است اما مسئله جنگ و صلح است و این تاکتیک‌های تهدید راه به جایی نمی برد».

این گزارش در پایان نوشت، مشاوران خود ترامپ چشم‌انداز موفقیت راهبرد وی در قبال ایران را کم اهمیت شمردند به طوریکه «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: «ممکن است موفق نشویم. ممکن است نتوانیم آن را (برجام) اصلاح کنیم و اگر نتوانیم، احتمال خروج ما از این توافق وجود دارد. نمی خواهم به شما بگویم که شانس بالایی برای موفقیت (در خصوص راهبرد ترامپ در قبال ایران) داریم».

انتهای پیام/فارس

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

یک پایگاه تحلیلی گزارش کرد که خطر شکست راهبرد جدید رئیس‌جمهور در قبال ایران و توافق هسته‌ای بسیار بالا است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme