https://telegram.me/empireoflies
امروز سالروز شروع رسمی جنگ ویتنام است که در آن سال ها آمریکا به تعبیر همه کارشناسان در باتلاق ویتنام فرو رفته بود.

بزرگترین شکست آمریکا به روایت آمار

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغاین روزها که آمریکا به واسطه ترامپ در شیپور جنگ میدمد و کره شمالی، ایران و سایر کشورهایی که مطابق امیال پلیدانه اش رفتار نمی کنند را تهدید میکند نا خودآگاه یاد جنگ های سابقی که ایالات متحده در دنیا به راه انداخت است می افتیم. جنگ با افغانستان بی دفاع، تجاوز به عراق در شرایط بحرانی و همچنین جنگ تمام عیار ویتنام.

پوستر ویتنام

اگر آمریکا را طبل تو خالی خطاب کنیم پر بی راه نگفته ایم چرا که کارنامه نظامی این شیطان بزرگ اینگونه می نماید. شاید در جهان امروز مهمتر از شلیک گلوله در یک جنگ تعریف های اغراق آمیز و بعضا دروغ از آن یک گلوله باشد که شاهدیم ایالات متحده این کار را خوب بلد است و به پشتوانه همین ترفند رسانه ای خود را مرد جنگ می نامد.

امروز سالروز شروع رسمی جنگ ویتنام است که در آن سال ها آمریکا به تعبیر همه کارشناسان در باتلاق ویتنام فرو رفته بود. نگاهی به سرنوشت این جنگ تمام عیار به ما کمک می کند تا با مناسبات نظامی آمریکا بیشتر آشنا شویم. یکی از این مناسبات بر طبل تو خالی قدرت نظامی زدن است. زرق و برق تسلیحات آمریکا چشم دنیا را کور کرده است ولی هیچگاه نتوانسته است همان اندازه که روی آن مانور داده است به واسطه اش جنگی را به عنوان برنده ی آن به پایان ببرد.

آغاز رسمی جنگ ویتنام با آمریکا در پی وقوع حادثه خلیج تونکن

بعد از جنگ جهانی دوم و ناتوانی فرانسه در حفظ سلطه خود در منطقه ویتنام، در جنوب شرق آسیا، امریکا ابتدا در پوشش اعزام مستشاران نظامی به کمک فرانسه آمد. اما پس از ناتوانی نیروهای امریکایى و بالا رفتن هزینه حضور غیرمستقیم و بدون نتیجه، در سال ۱۹۶۳م ایالات متحده به صورت آشکار و رسمی قوای خود را وارد ویتنام نمود و هر روز بر تعداد آنها افزود.

از سوی دیگر برخوردهای چریکی و گسترش مبارزات استقلال طلبانه مردم ویتنام باعث شد نه تنها افکار عمومی در سراسر جهان به حمایت از مردم ویتنام عمل نماید بلکه نیروهای نظامی امریکا نیز در مقاطع گوناگون دچار شکست‏های مفتضحانه‏ای شوند.

در چهارم اوت ۱۹۶۴م، دو ناوشکن امریکایى که در خلیج تونْکَن در ویتنام شمالی مشغول گشت‏زنی بودند از سوی قایق‏های ویتنامی موسوم به “پی.تی” مورد حمله قرار گرفتند و هر دو ناوشکن غرق شدند. قایق‏های ویتنام سپس پایگاه‏های امریکا در اطراف این منطقه را با توپ‏های خود مورد هدف قرار دادند. این حمله آن‏چنان به کارایى نیروهای نظامی و حیثیت بین‏المللی امریکا ضربه وارد ساخت که سه روز بعد در ۷ اوت ۱۹۶۴م، کنگره امریکا به رئیس جمهور این کشور اجازه داد تا برای دفع هر نوع حمله و خطر نسبت به نیروهای امریکایى دست به هر اقدامی بزند.

وارد شدن نیروهای فراوان امریکایى به منطقه ویتنام نیز در راستای اجرای این قانون صورت گرفت اما بدیهی‏ترین نتیجه این اقدام، رسوایى و آشکار شدن ماهیت تجاوزکارانه امریکا در عرصه بین‏المللی بود. واقعه خلیج تونکن در واقع آغازی بر جنگ خونین نه ساله در ویتنام بود که تلفاتی بسیار بر جای نهاد. آن گونه که اسناد محرمانه وزارت دفاع امریکا، پنتاگون، نشان می‏دهد و در ژوئن سال ۱۹۷۱م توسط روزنامه‏های عمده انتشار یافت، سوء استفاده از حادثه خلیج تونکن باعث شد تا یک توطئه سازمان یافته برای توسعه جنگ علیه مردم ویتنام و به منظور سرنگون ساختن دولت ویتنام شمالی شکل گیرد.

فرار بزرگ

جنگ ویتنام، طولانی‌ترین جنگ‌ تاریخ آمریکاست که بزرگترین شکست ارتش این کشور را رقم زد. همچون جنگ‌افروز‌ی‌های اخیر آمریکایی‌ها در خاورمیانه، بهانه حمله به ویتنام نیز یک «دروغ بزرگ» بود. ادعای حمله به کشتی‌های آمریکایی در خلیج «تونکن» پای ارتش آمریکا را به باتلاقی فرو برد که رئیس جمهوری‌های مختلف آمریکا پی‌در‌پی تلاش‌های فراوانی برای بیرون آوردن آن به کار بستند. تقلاهایی که در نهایت منجر به یک «فرار بزرگ» در سی‌ام آوریل ۱۹۷۵ شد.

جنگ آمریکا علیه ویتنام در زمان ریاست جمهوری «لیندون جانسون» آغاز شد و بر اساس آمار در طی ۱۶ سال جنگ حدود ۳ میلیون ویتنامی کشته شدند. در نهایت در آوریل ۱۹۷۵ پس از نه سال جنگ، آخرین سربازان آمریکایی با هواپیماها و هلیکوپترها با شتاب از ویتنام فرار کردند. ویتنامی‌ها روز سی ام آوریل ۱۹۷۵ را روز «فرار» نامیدند. با پیروزی نیروهای شمال و ویت‌کنگ‌ها ویتنام بار دیگر یکپارچگی خود را یافت و نظام مطلوب مردم کشور که برگرفته از سوسیالیسم بود برقرار شد.

ویتنامی ها این جنگ را “جنگ ویتنام” نمی گویند. آنها این جنگ را “مقاومت علیه آمریکا” می نامند.

در ادامه برخی از نکات تاریخی و بخشی از حقایق محیرالعقول در مورد جنایات آمریکایی‌ها در ویتنام را مرور خواهیم کرد.

جنایات و مکافات ایالات متحده در ویتنام

– از سال ۱۹۶۵ کشورهای هم مرز ویتنام، کامبوج و لائوس نیز به دلیل کمک رزمندگان این دو کشور به ویت‌کنگ‌ها هدف حملات هوایی آمریکا قرار گرفتند.

– در سال ۱۹۶۶ آمریکا ۱۸۴ هزار سرباز به ویتنام فرستاد.

– در ۱۹۶۷، تعداد کل سربازان ویتنامی و آمریکایی و دیگران به ۳٫۱ میلیون نفر ‌رسید و به ازای هر ۱۵ نفر ویتنامی یک سرباز در آن کشور مشغول جنگ بود.

– تجاوز به زنان، شکنجه دادن آنها و کشتن مردم عادی توسط نیروهای جنوب و آمریکایی‌ها از ۱۹۶۷ به بعد شدت یافت.

– در سال ۱۹۶۸ تعداد سربازان آمریکایی اعزام شده به ویتنام به ۵۳۶ هزار نفر افزایش یافت.

– تا ۱۹۶۸، هواپیماهای آمریکایى بیش از ۱۰۷ هزار حمله به خاک ویتنام شمالی انجام دادند و دو و نیم میلیون تن بمب بر سر مردم بی‏دفاع ریختند.

– کشتار وحشیانه “می لای” در ۱۶ مارچ ۱۹۶۸ اتفاق افتاد. افسر امریکایی که دستور این کشتار را داده بود، در سال ۱۹۶۸ به اتهام قتل عمد گناه کار شناخته شد. اما بعد از زمان کوتاهی از طرف ریچارد نکسون، رییس جمهور وقت امریکا مورد عفو قرار گرفت.

– بیشترین تعداد آمریکایی‌ها (بیش از ۱۶۵۰۰ نفر) در سال ۱۹۶۸ کشته شدند.

– با توجه به عدم پیشرفت جنگ و شکست‌های پی در پی در مارس ۱۹۷۲ آمریکا مجبور شد بخش اعظم نیروهای زمینی خود را از ویتنام خارج کند.

– در ۱۹۷۳ آتش‌بس برقرار شده و ۵۹۰ خلبان اسیر آمریکایی آزاد ‌شدند.

–  در سال ۱۹۷۵ «ویت ـ کنگ» و ویتنام شمالی حمله ای غافلگیرانه به ویتنام جنوبی کردند. حمله به قدری شدید و غیرمنتظره بود که مواضع نظامی ویتنام جنوبی یکی پس از دیگری فروریخت و در نهایت در آوریل آن سال آمریکایی‌ها بزرگترین شکست تاریخ جنگ‌های خود را تجربه کردند.

– سایگون، پایتخت جنوب در ۳۱ آپریل ۱۹۷۵ سقوط کرد و تانک‌های ویتنام شمالی درهای کاخ ریاست جمهوری را شکستند.

– در این جنگ ۵۸ هزار آمریکایی کشته شدند.

– ۲۵ درصد قربانیان آمریکا در ویتنام در تله‌های تنظیم شده توسط ویت‌کنگ‌ها در جنگل‌ها و مناطق دیگر هلاک شدند.

– ۲۲۳ هزار نفر از سربازان ویتنام جنوبی که متمایل به آمریکا بودند کشته شدند.

–  تلفات نیروهای کمونیست بالغ بر یک میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

– هواپیماهای آمریکایی هشتاد میلیون لیتر مواد سمی و آتش‌زا بر فراز جنگل‌ها و مزارع برنج ویتنام پاشیدند و بدین ترتیب نیمی از جنگل‌های ویتنام ویران شد.

– در طول جنگ هزاران سرباز آمریکایی شورشی شده و معتاد به موادمخدر شدند.

– بیش از ۵۰۰هزار جوان آمریکایی در جریان سربازگیری ارتش برای اعزام به ویتنام از این کشور گریخته و به کانادا و مکزیک فرار کردند.

– تلفات ویتنامی‌ها در این جنگ (کشته و زخمی) پنج میلیون و هشتصد هزار نفر گزارش شده است.

– بیش از سیصد هزار آمریکایی در این جنگ زخمی شدند.

– میانگین سنی آمریکایی‌های کشته شده ۲۳٫۱۱ سال بوده است.

– ۷۵۰۰۰ نفر از سربازان آمریکایی معلول شدند.

– قطع عضو و فلج شدن افراد در این جنگ ۳۰۰ برابر جنگ جهانی دوم بود.

– ۳۶ درصد مرگ و میرها و ۶۵ درصد زخمی شدن‌ها به دلیل حملات توپخانه‌ای اتفاق افتاد.

– شدت تلفات به حدی بود که هلی‌کوپترهای پزشکی بیش از پانصد هزار عملیات انجام دادند.

– ۴۴۴ هزار نفر از نیروهای نظامی ویتنام شمالی کشته شدند.

– ویتنامی‌های غیر نظامی کشته شده بالغ بر ۵۸۷ هزار نفر بودند.

– ۹۲۵ هزار از غیرنظامیان ویتنام زخمی شدند.

– ۸۴۰ هزار نفر از نیروهای ویتنام جنوبی بین سال‌های ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۲ از ارتش گریختند.

– ۸۶ نفر از افسرهای ارشد آمریکایی توسط نیروهای تحت امر خود کشته شدند.

– بیش از ۷۰۰ نفر ار افسرهای ارتش آمریکا به ضرب گلوله نیروهای خودی زخمی شدند.

– نیروهای هوایی آمریکا، ۱۸۹۹۶۸۸ پرواز بر روی مناطق جنگی انجام داد و ۶۷۲۷۰۸۴ تن بمب بر سر ویتنامی‌ها ریخت. در جنگ جهانی دوم ۲۷۰۰۰۰ تن بمب بر آلمان ریخته شده بود.

– توپخانه ارتش آمریکا در طی ۱۲۴۵۳۷ عملیات ۱۶۳۳۰۳۵ تن بمب را به سوی شهرها و روستاهای ویتنام شلیک کرد.

– ۱۸ هواپیمای بی ۵۲ ارتش آمریکا توسط نیروهای ویتنام منهدم شد. ۱۳ فروند دیگر از این نوع بر اثر تصادفات و برخوردها از بین رفتند.

– نیروی هوایی ارتش آمریکا ۷۵ فروند از جنگنده‌های خود را از دست داد.

– در این جنگ نیروی هوایی ارتش آمریکا بیش از ۸۰۰۰ نفر کشته داد.

– ارتش آمریکا در حدود ۱۲۰۰۰ هلی‌کوپتر به کار گرفت.

– ۴۸۶۵ فروند از هلی‌کوپترهای آمریکایی توسط ویت‌کنگ‌ها سرنگون شد.

– بمباران‌ ویتنام توسط ارتش آمریکا بیش از ۶۰۰ میلیون دلار خسارت به آن کشور جنگ زده وارد کرد.

– آمریکا برای بمباران ویتنام ۶ میلیارد دلار هزینه کرد.

– نزدیک به سه میلیون آمریکایی در طول جنگ در ویتنام حضور یافتند.

– بیش از ۱۴ میلیون کیلومتر مربع از خاک ویتنام با ۷۲ میلیون لیتر از ماده خطرناک دفولینات سمپاشی شد.

– هر سرباز پیاده نظام آمریکایی به طور متوسط ۲۴۰ روز از سال را در ویتنام می‌جنگید.

– برای این جنگ در مجموع ۳۵۲ میلیارد دلار هزینه شد.

– برای تامین مقتضیات جنگ، ماهانه ۷۶۰ هزار تن محموله به ویتنام می‌رسید.

– ماهانه ۷۱ هزار تن مهمات مصرف می‌شد.

– ماهانه ۱۰ میلیون جیره غذایی مصرف می‌شد.

– ماهانه ۳۰۳ میلیون لیتر محصولات نفتی در این جنگ مصرف شد.

– برای رفت و آمد هواپیماها و هلی‌کوپترها، ۳۳ هزار و ۴۵۰ هکتار زمین آماده شد.

– برای رفت و آمد و پیاده سازی نیروها ۴۷۵۰ کیلومتر جاده، ۴۶۰۰ متر پل و ۱۵ پایگاه عظیم سنگربندی‌شده ساخته شد.

–  تعداد میانگین گلوله توپ مصرف شده توسط ارتش آمریکا روزانه ۱۰ هزار عدد تخمین زده می‌شود. هزینه هر گلوله توپ ۱۰۰ دلار بود و روزانه ۱ میلیون دلار صرف توپخانه می‌شد.

– برای آمریکا هزینه هر پرواز بمب افکن بی ۵۲ سی هزار دلار بود.

– چین و شوروی طی جنگ، مبلغ ۳ میلیارد دلار به نیروهای شمال و ویت‌کنگ‌ها کمک کردند.

– در آوریل ۱۹۷۵، ۱۴۰ هزار نفر از وفاداران به نظام جنوب از سایگون گریختند.

– در طول جنگ، ۵۵ درصد از مردم ویتنام، معادل ده میلیون نفر، که ۹۰۰ هزار کودک یتیم نیز در میان آنها بودند؛ برای نجات جان خود از ویتنام خارج شدند.

– پس از اتمام جنگ، ۵۵۰ تانک سبک و سنگین، ۱۲۰۰ نفربر زرهی، ۸۰ قایق جنگی، ۱۰۰۰ فروند هواپیما شامل ۲۰۰ جنگنده، ۱۰۰ هواپیمای ترابری و ۵۰۰ هلی‌کوپتر به دست نیروهای شمال افتاد.

– در این جنگ، ۴۷۸ نظامی استرالیایی مرده و بیش از ۳ هزار نفر از آنها نیز زخمی شدند.

– بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ ۲۴ درصد از آمریکایی‌ها در سال ۱۹۶۵ معتقد بودند که دخالت نظامی آمریکا در ویتنام اشتباه است. این آمار در ۱۹۷۳ به ۶۰ درصد افزایش یافت. در سال ۲۰۰۰ نیز ۶۸ درصد از آمریکایی‌ها لشکرکشی به ویتنام را کاری غلط توصیف کردند.

– متوسط سن آمریکایی‌های کشته شده در ویتنام ۲۰ سال بود.

– در ۱۹۷۰، سیاه پوستان فقط ۱۱ درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دادند؛ در حالی که ۱۲٫۵ درصد از کشته شدگان در همان سال در ویتنام را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دادند.

– در حالی که صدها هزار زن ویتنامی در طی جنگ جان خود را از دست دادند؛ فقط ۸ زن آمریکایی در ویتنام کشته شدند.

– در اوج جنگ ویتنام حدود ۷۰۰۰ زن فیلیپینی مشغول سرگرم کردن سربازان آمریکایی در اوکیناوا، ژاپن و فیلیپین بودند و  ۵۰ هزار کودک بدون پدر ثمره توریسم جنسی سربازان آمریکایی بود.

– تایلند کشوری که امروز به عنوان مهد توریسم جنسی مطرح است، تا قبل ازجنگ ویتنام میانه ای با این صنعت کثیف نداشت.

– آمریکا سالانه نزدیک به ۲۲ میلیارد دلار به خانواده‌ها و بازماندگان جنگ ویتنام غرامت پرداخت می‌کند. غرامت پرداختی به بازماندگان تا سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۲۷۰ میلیارد دلار بوده است.

– هزینه‌های جنگ ویتنام بر اساس ارزش دلار در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۷۳۸ میلیارد دلار بوده است.

– در طول جنگ ویتنام رژیم پهلوی با ثروت ملت ایران چندین جنگنده بمب افکن را به رژیم ویتنام جنوبی برای سرکوب مردم ویتنام امانت داد.

انتهای پیام/اتاق خبر ۲۴

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

امروز سالروز شروع رسمی جنگ ویتنام است که در آن سال ها آمریکا به تعبیر همه کارشناسان در باتلاق ویتنام فرو رفته بود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme