https://telegram.me/empireoflies

بر باد رفته!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغیک تحلیل گر تندرو صهیونیست در روزنامه «ها آرتص» مطلبی را پس از پایان جنگ ۳۳ روزه در ۱۲ جولای ۲۰۰۶ میلادی با موضوع موقعیت‌هایی که اینصهیونیست‌ها در این جنگ از دست دادند نوشت: «پس از آنکه حزب‌الله توانست ۴۰ هزار موشک کاتیوشا را به لبنان قاچاق کرده و در انبارهای خود ذخیره کند (موشک‌هایى که بعضى از آنها به نیروگاه هسته‌اى دیمونا هم مى‌رسد)، ایهود باراک به یاد آورد که در حضور وزیر خارجه فرانسه تهدید کند “اسرائیل تسلیم فرسایش تدریجى قطعنامه ۱۷۰۱ نخواهد شد”.

به نظر مى‌رسد که فرانسه، گناهکار است، زیرا به اسرائیل اجازه نداده که در این موضوع مانع حزب‌الله شود؛ بخصوص هنگامى که اولین اقدامات قاچاق سلاح بعد از قطعنامه ۱۷۰۱ صورت مى‌گرفت.

تزیپی لیونى وزیر خارجه وقت اسرائیل در آن زمان گفت: “شاید در میدان درگیرى موفقیت‌هاى زیادى را کسب نکردیم، ولى قطعنامه ۱۷۰۱ (که خود پیشنهاد آن را داده و همواره به این موضوع افتخار مى‌کرد)، یک موفقیت مهم در میدان دیپلماتیک است”.

در آن زمان نخست‌وزیر و وزیر دفاع ضعیف و هیات دولت سرگردان ما نیز همین آواز را سر دادند. ما کاملا مطمئن بودیم که ایرانى‌ها قبل از اینکه غبار معرکه فرو بنشیند، تلاش خواهند کرد انبارهاى حزب‌الله را پر از سلاح کنند. هنگامى که دولت اسرائیل ادعا ‌کرد که قطعنامه ۱۷۰۱ مى‌تواند مانع قاچاق سلاح شود، نتوانست به شکست خود در میدان دیپلماتیک نیز اعتراف کند. کار به جایی رسید که نیروهاى تقویت شده یونیفیل نیز در ماموریت خود شکست خورده و از سکوت اسرائیلى‌ها نیز ابراز رضایت کردند.

باید گفت تنها موفقیت اسرائیل در جنگ دوم لبنان علیه حزب‌الله به همین سادگى بر باد رفت. پیش از این همه امید داشتند که بعد از انهدام بخش زیادى از ذخیره موشکى حزب‌الله در جنگ، بتوان این وضعیت را حفظ کرد. البته مشکل به همین جا ختم نمى‌شد، بلکه برد موشک‌هاى حزب‌الله بعد از قطعنامه‌اى که موفقیت دیپلماتیک خوانده شد، افزایش زیادى یافته و اکنون همه اماکن استراتژیک اسرائیل را مى‌تواند مورد هدف قرار بدهد. این در حالیست که قبل از این قطعنامه، حزب‌الله فقط مى‌توانست تا مناطق مرکزی اسراییل را هدف قرار بدهد.

طی جلسه‌اى که «شوراى امنیتى هیات دولت» براى بررسى وضعیت موشکى حزب‌الله برگزار نمود، با توجه به نگرانى‌ها و گلایه‌هایی که متوجه وزرای خارجه فرانسه و ایتالیا شد، بخصوص با توجه به اینکه ایتالیا فرماندهى نیروهاى یونیفل را برعهده دارد مى‌توان به این نتیجه رسید که دیدگاه اشتباهى وجود داشته است. در حقیقت مشکل اساسى در زمینه موشکى، نه موشک‌هاى ایران، بلکه موشک‌هاى حزب‌الله است که قوای سازمان ملل موفق به سد کردن راه آن نشده است. مشکل اینجاست که حزب‌الله با موشک‌هاى خود مى‌تواند بجاى ایران حملاتى انجام بدهد و اسرائیل قادر نیست هیچ اقدامى در مقابل آن صورت دهد.

البته این بار برد موشک‌های حزب‌الله، تل‌آویو و حتى دیمونا را هم پوشش می دهد، زیرا نیروهاى یونیفل اکنون عملا به نگهبانانى براى حزب‌الله تبدیل شده‌اند تا اسرائیل نتواند به اقدام پیشگیرانه و تخریبى علیه آن دست بزند. علت اصلى ضعف و تعلل ما در گذشتن از حالتى که در آن قطعنامه سازمان ملل دچار فرسایشی مستمر شده، این است که ما همواره یک قدم مانده به پیروزى جنگ را متوقف مى‌کنیم.

این امر هم در لبنان روى داد و هم در مورد حماس تکرار شد و بدین وسیله به دشمن فرصت مى‌دهیم که به بازسازى خود بپردازد. طبیعى است که در این شرایط دشمن حق داشته باشد خود را پیروز بنامد. در حقیقت باید گفت بحث‌هایى که در شواى امنیتى هیات دولت اسرائیل در مورد ذخیره موشکى حزب‌الله صورت گرفته است، تا زمانى که اسرائیل رهبرى قوى نداشته باشد که بتواند تصمیمات اساسى و حساس و پر ریسک گرفته و آن را به شکل صحیحى اجرا کند، هیچ اهمیتى ندارد. رهبرى نباید به افکار عمومى «کم صبر» و «محافظه‌کار» ما اهمیتى بدهد.»

انتهای پیام/فارس

باید گفت تنها موفقیت اسرائیل در جنگ دوم لبنان علیه حزب‌الله بر باد رفت. برد موشک‌هاى حزب‌الله اکنون همه اماکن استراتژیک اسرائیل را مى‌تواند مورد هدف قرار بدهد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme