https://telegram.me/empireoflies

برگ برنده شیعیان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «زیارت اربعین» که این روزها مشتاقان زیادی دارد، یکی از مهم‌ترین محورهای حیاتی فرهنگ شیعه است که همواره شیعیان راستین با این نشانه در طول تاریخ شناخته می‌شدند.(۱) شکوه حضور، وحدت و همبستگی شیعیان در اربعین حسینی برای منتظران ظهور حضرت حجت(عج) بسیار چشم‌نواز و زیباست.

سنگ بنای اربعین حسینی را اهل ‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام با اهداف مشخص و برنامه‌ریزی‌های کلان در تاریخ به یادگار گذاشتند.

«مساله آمدن بر سر مزار سیدالشهدا(ع)، در حقیقت امتداد حرکت عاشورا بود، با این کار خواستند به پیروان حسین ‌بن علی(ع) و دوستان خاندان پیغمبر و مسلمانانی که تحت تأثیر این حادثه قرار گرفته بودند، تفهیم کنند این حادثه تمام نشد؛ مساله با کشته شدن، دفن کردن و اسارت گرفتن و بعد رها کردن اسیران خاتمه پیدا نکرد؛ مساله ادامه دارد. به شیعیان یاد دادند اینجا محل اجتماع شماست؛ اینجا میعاد بزرگی است که با جمع شدن در این میعاد، هدف جامعه شیعی و هدف بزرگ اسلامی جامعه مسلمین را باید به یاد هم بیاورید، تشکیل نظام اسلامی و تلاش در راه آن حتی در حد شهادت، آن هم با آن وضع! این چیزی است که باید از یاد مسلمانان نمی‌رفت و خاطره آن برای همیشه زنده می‌ماند، آمدن خاندان پیغمبر، امام سجاد(ع) و زینب کبری(س) به کربلا در اربعین به این مقصود بود».(۲)

طبق آخرین آمار منتشرشده توسط دولت عراق در مراسم پیاده‌روی اربعین سال ۹۴، بیش از ۲۷ میلیون نفر از ۶۰ ملیت مختلف به کربلای معلا مشرف شدند و در واقع اربعین بزرگ‌ترین اجتماع بشری را به خویش اختصاص داده است.

در حالی اجتماع زائران حسینی در بیستم ماه صفر هر سال(۳) در کربلا شکل می‌گیرد که تا قبل از آن از اجتماع مسلمانان به مناسبت ایام ذی‌الحجه و حج واجب در مکه به‌عنوان نماد اجتماع باشکوه مسلمانان یاد می‌شد.
یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که این روزها ذهن هر کسی را به خود مشغول می‌کند علت استقبال مردم از این رویداد جهانی است، رویدادی که با وجود سانسورهای همه‌ساله توانسته کمر غول‌های رسانه‌ای جهان را خم کرده و ندای خود را جهانی کند. چند سالی است کارگزاران کشورهایی همچون عراق و ایران به‌عنوان محور برگزاری زیارت اربعین بعد از اتمام دهه اول محرم برنامه مهمی جز خدمت به برگزاری باشکوه اجتماع اربعین حسینی ندارند. اجتماع زائران اربعین دیگر مرزهای جغرافیایی را در هم نوردیده و تمام امکانات و تجهیزات را بدون هیچ مصوبه یا بخشنامه‌ای برای برگزاری هرچه بهتر مراسم اربعین حسینی بسیج کرده است.

هرچند برای پاسخ به این سوال باید «الگوواره»‌های(۴) مختلفی را بررسی کرد اما با مقدمه‌ای کوتاه سراغ مهم‌ترین علت استقبال از اربعین خواهیم رفت.

از سفر به «خانه خدا» تا زیارت «خون خدا»
مقایسه حماسه عظیم اربعین که سال به سال در حال گسترش است با سفر سالانه حج می‌تواند تا حدودی حقیقت و فلسفه رشد حضور مردم در گردهمایی اربعین را برای ما روشن ‌کند.
بنا بر آماری که وزارت حج عربستان منتشر کرده سال ۲۰۱۶ قریب به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در حج شرکت کردند که نسبت به سال گذشته این تعداد ۴ درصد کاهش یافته است.

مراسم حج همه‌ساله به دلیل سوءمدیریت مسؤولان خودخوانده سعودی، تلفات فراوانی داشته است. به‌طور مثال سال ۱۹۸۷، ۴۰۰ نفر، سال۱۹۹۰، ۱۴۲۶ نفر، سال ۲۰۰۶، ۳۶۳ نفر، سال ۲۰۱۵ بیش از ۷ هزار نفر و همچنین سال ۲۰۱۶ بیش از ۲۰۰ نفر به شهادت رسیدند. خدمت‌رسانی به زائران خانه خدا را تنها ارتش عربستان به عهده دارد و به ندرت دیده می‌شود کسی به‌صورت داوطلبانه به حجاج خدمتی بکند که این امر باعث شده کرامت انسانی توسط گارد سعودی رعایت نشده و به ضیوف‌الرحمن، بی‌احترامی‌های فراوانی شود. ۲۰۰ کارمند اداری، ۲۷۰۰ کارگر خدماتی و ۲۶۰ بازرس و ۱۰۰ ناظر تنها غیرنظامیانی هستند که با مزایا و حقوق هنگفت به تکالیف قانونی خود پیرامون حجاج عمل می‌کنند. در مسیر انجام فرایض حج خبری از ایستگاه‌های مردمی جهت استقبال و پذیرایی حجاج دیده نمی‌شود و تنها لطف دولت عربستان به زائران خانه خدا توزیع ۵/۱ میلیون بطری آب کوچک است.

اما در حماسه اربعین طبق آماری که دولت عراق منتشر کرد، سال ۲۰۱۵ جمعیت زائران به بیش از ۲۷ میلیون نفر رسید و ۱۷۵۰۰ موکب (ایستگاه‌های صلواتی مردمی) در مسیر پیاده‌روی زائران امام حسین علیه‌السلام توسط اقشار مختلف مردم  به صورت خودجوش برپا شد.

از سوی دیگر بزرگ‌ترین حجم خدمات داوطلبانه و رایگان همچون استراحتگاه‌ها، حمل‌ونقل زائران، توزیع میان‌وعده‌ها و وعده‌های مختلف غذایی را فقط در ایام اربعین حسینی می‌بینیم به‌نحوی که  تنها در یک موکب روزانه ۳۲۰۰۰ پرس غذا در ۳ وعده پخت و توزیع می‌شود.

هرچند دشمنان قسم‌خورده شیعیان از شکوه اربعین، لرزه بر پیکره‌شان می‌افتد و همه‌ساله عملیات‌های مختلف تروریستی را طراحی می‌کنند اما همبستگی مدیران، خادمان و زائران این تجمع میلیونی مانع نفوذ بدخواهان شده و پیاده‌روی اربعین را به امن‌ترین مانور اقتدار امت اسلامی تبدیل کرده است. حماسه اربعین برخی آمارهای دست‌نیافتنی را نیز تا سال‌های سال به خود اختصاص داده است. به طور مثال، طولانی‌ترین راهپیمایی جهان با ۴۰۰ مایل، حضور آیین‌های مختلف (مسلمانان، مسیحیان، بوداییان، یهودیان، زرتشتیان و…) در یک اجتماع جهانی از ۶۰ ملیت مختلف و با جمعیتی بالغ بر ۲۷ میلیون نفر و توزیع ۲۰۰ میلیون پرس غذای گرم جهت پذیرایی از زائران و برپایی بزرگ‌ترین نمازجماعت به طول ۳۰ کیلومتر از نکات حائز اهمیت و منحصربه‌فرد در حماسه اربعین است.

کلیدواژه «محبت»؛ برگ برنده شیعیان
با بررسی آماری که عنوان شد می‌توان به‌راحتی دریافت حلقه مفقوده‌ای  در مدیریت سفر سالانه حج وجود دارد که باعث تلفات جانی و کاستی‌های فراوان مدیریتی شده است. همان کلیدواژه‌ای که نمود آن در حماسه پیاده‌روی اربعین، این اجتماع را به نمادی جهانی تبدیل کرده است. بدون شک محور ارتباطات و رمز موفقیت در پیاده‌روی اربعین «محبت» است. در حماسه اربعین از مدیران تا خادمان و از ماموران امنیتی تا زائران در مقابل همدیگر در اوج محبت، تواضع و افتادگی هستند. این عشق و علاقه مؤمنان به همدیگر یک روی سکه است و روی دیگر آن ابهت و عزت شیعیان در مقابل استکبار جهانی است که خداوند در قرآن به این موضوع سفارش کرده است.(۵)

خداوند متعال به رسول گرامی اسلام(ص) در قرآن تاکید می‌کند به مسلمانان بگو جز «محبت به اهل بیت» اجر و پاداشی برای رسالت خود از شما نمی‌خواهم.(۶) رسول خدا صلی‌الله‌ علیه ‌و آله در ذیل روایتی به حضرت امیرمومنان علی علیه‌السلام می‌فرمایند: «یا علی! برای هر چیز پایه و اساسی است و اساس اسلام محبت و دوستی نسبت به ما اهل بیت است».(۷) و در بیان دیگری می‌فرمایند: «خدا دوستداران حسین علیه‌السلام را دوست دارد(۸) و البته به استناد روایات متعدد یکی از نشانه‌های ایمان واقعی اوج محبت و علاقه مومنین نسبت به یکدیگر است».(۹)

مقام معظم رهبری کلیدواژه «محبت» را از برتری‌های شیعیان و یکی از نواقص عمده دیگر فِرَق اسلامی دانسته و می‌فرمایند: «این حرکت (پیاده‌روی اربعین) حرکت عشق و ایمان است؛ هم در آن ایمان و اعتقاد قلبی و باورهای راستین، تحریک‌کننده و عمل‌کننده است؛ هم عشق و محبت. تفکر اهل‌بیت و تفکر شیعی همین‌جور است؛ ترکیبی است از عقل و عاطفه، ترکیبی است از ایمان و عشق؛ ترکیب این دو. این آن‌ چیزی است که در سایر فِرَق اسلامی، خلأ آن محسوس است؛ سعی هم می‌کنند گاهی به یک نحوی این خلأ را پر کنند [اما] نمی‌شود».(۱۰)

ذکر این نکته از سوی رهبر معظم انقلاب نشان‌دهنده‌ نگاه عمیق ایشان به تاریخ اسلام و جامعه‌ اسلامی است که سال‌ها قبل از اینکه این مراسم باشکوه برگزار شود، با تعبیر مغناطیس حماسه‌ حسینی، از اربعین با عظمت یاد می‌فرمودند. ایشان از ابتدای راه افتادن جریان پیاده‌روی اربعین هم عنایت خاصی به آن داشته و همه‌ساله به حضور در آن تاکید می‌کنند.

توجه به مقوله محبت در برنامه‌ریزی‌های کلان اربعین
پس لازم است به موضوع تعمیق «محبت نسبت به اهل بیت» و «محبت مومنین نسبت به همدیگر» در برنامه‌ریزی‌های کلان اربعین، سخنرانی‌ها و نوحه‌خوانی‌ها توجه ویژه‌ای داشت. بی‌شک تاکید بی‌مورد بر جریان‌های بی‌فایده سیاسی و مشکلات غیرضروری اجتماعی آسیب بزرگی است که ضررهای کلان بر پیکره این حماسه وارد خواهد کرد.

«یاری مظلومان جهت رهایی از چنگال ظالمان جهان»، «جذب حداکثری و دفع حداقلی، اتحاد و همدلی مسلمانان در مقابل استکبار جهانی»، « از بین رفتن مرزهای اعتباری جغرافیایی و جایگزین شدن مرزهای اعتقادی»، «تعمیق باورهای اعتقادی و هم‌افزایی معرفتی»، «التزام به تکالیف دینی (اعم از انجام واجبات و ترک محرمات)»(۱۱) همه از نتایج و برآیند توجه به موضوع مهم «محبت» است.

اگرچه عده‌ای از مسلمانان همه‌ساله در مکه گرد «خانه خدا» طواف می‌کنند اما سیل شیعیان جهان در اربعین حسینی که با شور و تکاپوی عجیبی به‌سوی «خون خدا» پیاده به راه می‌افتند، حرکتی است که بر مدار عشق به سوی عصر ظهور حضرت مهدی(عج) در جریان است.
امید است با محوریت «محبت امام حسین علیه‌السلام»(۱۲) در ایام اربعین حسینی بتوانیم جامعه‌ای همدل، همفکر، همزبان و آماده‌تر از همیشه برای ظهور حضرت مهدی موعود(عج) فراهم کنیم.
———————————-
پی‌نوشت:
۱-  در کتاب «اقبال»، سید بن طاووس با اسنادش به أبی‌جعفر طوسی و او با اسنادش به امام حسن عسکری علیه‌السلام روایت می‌کند که آن حضرت فرمودند: «عَلاماتُ المؤمنِ خَمسٌ: صَلَواتُ إحدی و خَمسینَ، و زیاره‌ الأربعینَ، و التَّخَتُّم بِالیمینِ، و تَعفیرُ الجَبینِ، و الجَهْرُ بِبسم اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ. «نشانه‌های مؤمن ۵ چیز است: اول: نماز ۵۱ رکعت (واجب و نافله در طول شبانه‌روز). دوم: زیارت اربعین حضرت سیدالشّهدا علیه‌السّلام. سوم: انگشتر در دست راست نمودن. چهارم: پیشانی بر خاک گزاردن. پنجم: بلند گفتن بسم‌ الله ‌الرّحمن الرّحیم در نمازهای جهریه (صبح، مغرب و عشا)».
۲- خطبه‌های نمازجمعه تهران، ۲۴ مهر۶۶، به نقل از کتاب «آفتاب در مصاف»، انتشارات مؤسسه انقلاب اسلامی،دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، صفحه ۲۳۶
۳- بیستم صفر مصادف با چهلم شهادت سومین پیشوای شیعیان است.
۴- Paradigm
۵- سوره مائده/ آیه ۵۴: «یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا مَنْ یرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یحِبُّهُمْ وَ یحِبُّونَهُ أَذِلَّه عَلَی الْمُؤْمِنینَ أَعِزَّه عَلَی الْکافِرینَ یجاهِدُونَ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ وَ لا یخافُونَ لَوْمَه لائِمٍ ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یؤْتیهِ مَنْ یشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ؛‌ای کسانی که ایمان آورده‌اید! هر کس از شما از دین خود برگردد (زیانی به خدا نمی‌زند) خداوند بزودی گروهی را خواهد آورد که آنها را دوست دارد و آنها نیز او را دوست دارند، در برابر مؤمنان رام و خاضعند و در برابر کافران مقتدر و پیروز، در راه خدا جهاد می‌کنند و از سرزنش هیچ ملامتگری نمی‌هراسند. این (ایمان و محبت و شهامت) فضل خداوند است که به هر کس بخواهد می‌دهد و خداوند (از نظر وجود و توان و رحمت) گسترده است و داناست».
۶- سوره شوری/ آیه ۲۳: «ذلک الذی یبشر الله عباده الذین آمنوا و عملوا الصالحات قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی‏ و من یقترف حسنه نزد له فیها حسنا ان الله غفور شکور: این است آنچه خداوند بندگانش را که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده‌اند بدان نوید می‌دهد. بگو: من بر ابلاغ رسالتم که شما را به چنین جایگاهی می‌رساند، هیچ مزدی جز دوستی با خویشانم از شما نمى‌خواهم و هرکس کاری نیکو کند (به خویشان پیامبر مودت داشته باشد) برای او در کار نیکویش پاداش نیک می‌افزاییم و کمبودهای آن را جبران می‌کنیم، چرا که خداوند بسیار آمرزنده و سپاسگزار است.
۷- اصول کافی/جلد دوم/ صفحه ۲۶۲/عنِ النَّبِی – صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه – قالَ: یا عَلِی لِکلِّ شَئٍ أساسٌ و أساسُ الاِسْلامِ حُبُّنا أهْلَ الْبَیتِ کتاب بحارالانوار/ جلد ۴۳/صفحه۲۶۱/حسین منی و انا من حسین، احب الله من احب حسینا، حسین سبط من الاسباط/ حسین از من است و من هم از حسینم، هر که حسین را دوست بدارد خداوند دوست او باد، حسین فرزندزاده‌ای است از فرزندزادگان انبیا
۸- بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۴۳، ص ۲۶۲، ح ۱/ حُسَینٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ حُسَینٍ أَحَبَّ اللَّهُ مَنْ أَحَبَّ حُسَیناً حُسَینٌ سِبْطٌ مِنَ الْأَسْبَاط؛ رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: حسین از من است و من از حسین هستم. خدا دوست دارد کسی که حسین را دوست بدارد. حسین نوه‌ای از نوه‌ها[یم] است.
۹- پیامبراکرم(ص): وُدُّ الْمُؤْمِنِ لِلْمُؤْمِنِ فِی اللَّهِ مِنْ أَعْظَمِ شُعَبِ الْإِیمَانِ وَ مَنْ أَحَبَّ فِی اللَّهِ وَ أَبْغَضَ فِی اللَّهِ وَ أَعْطَی فِی اللَّهِ وَ مَنَعَ فِی اللَّهِ فَهُوَ مِنْ أَصْفِیاءِ اللَّهِ./ دوستی برای خدا از بزرگ‌ترین شعبه‌های ایمان است و کسی که دوستی‌اش برای خدا و دشمنی‌اش برای خدا، بخششش برای خدا و جلوگیری‌اش برای خدا باشد، او از انتخاب‌شدگان است/المحاسن، ج‏۱، ص: ۲۶۳
۱۰-  ۹ آذر۹۴ بیانات در ابتدای درس خارج فقه‌ درباره پیاده‌روی اربعین
۱۱- ۱۱ فروردین۹۵/بیانات در دیدار جمعی از مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام /محبت کارساز است اما کافی نیست، ولایت لازم است. ولایت یعنی تولی کردن، دنباله‌روی کردن، دست به دامن اینها زدن؛ راهی را که اینها رفته‌اند، انسان آن راه را برود؛ این لازم است.
۱۲- حب الحسین یجمعنا

انتهای پیام/وطن امروز

«زیارت اربعین» که این روزها مشتاقان زیادی دارد، یکی از مهم‌ترین محورهای حیاتی فرهنگ شیعه است که همواره شیعیان راستین با این نشانه در طول تاریخ شناخته می‌شدند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme