https://telegram.me/empireoflies

برنات: ‌اگر به ایران بیایم مجازات بدون بخشش برایم در نظر می‌گیرند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: عماد برنات به ایران نخواهد آمد! این تازه‌ترین نتیجه تلاش‌های رژیم‌صهیونیستی برای کشیدن خط محاصره فرهنگی خود به دور کرانه باختری و فلسطین است؛ رژیم‌صهیونیستی به شدت تلاش دارد تا دامنه‌های برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت را محدود کند و در حالی که کمتر از یک هفته تا آغاز این جشنواره در تهران باقی مانده است، اسرائیلی‌ها کارگردان فیلم ضد اسرائیلی «۵ دوربین شکسته» و نامزد دریافت جایزه اسکار را تهدید کرده‌اند که در صورت حضور در جشنواره مقاومت در ایران مجازاتی بدون بخشش در انتظارش خواهد بود.

ترس از گسترش ادبیات مقاومت در منطقه
حتی زمزمه‌های برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت هم برای گوش رژیم‌صهیونیستی آزاردهنده است؛ چند روز پیش رسانه‌های داخلی و خارجی اعلام کردند که میزبان سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت این بار تنها ایران و تهران نخواهد بود بلکه هشت کشور سوریه، روسیه، هند، قزاقستان، ترکیه، گرجستان، فلسطین(غزه) و لبنان نیز میزبان نمایش فیلم‌های این جشنواره ایرانی خواهند بود.

گسترده شدن دامنه این جشنواره بدون شک خطری بزرگ برای اسرائیل محسوب می‌شود؛ چراکه این اتفاق مساوی است با هر چه بیشتر بسط پیدا کردن ادبیات مقاومت در جهان. به همین خاطر تا کنون تلاش‌های زیادی برای سنگ‌اندازی در مسیر آمدن اندیشمندان و فیلمسازان ضد امپریالیسم خارجی به جشنواره مقاومت صورت گرفته است. این تلاش‌ها حالا سفر عماد برنات به کشورمان را هم تحت‌الشعاع قرار داده است.

عماد برنات کیست؟
عماد برنات، کارگردان آماتور فیلم مستند ۹۴ دقیقه‌ای «‌۵ دوربین شکسته» است؛ گزارشی دست اول از تظاهرات فلسطینیان در شهر بلعین و رنج و محنت ساکنین روستایی فلسطینی که از حصار کرانه باختری اسرائیل به ستوه آمده‌اند. برنات هم یکی از این رنج‌کشیدگان است. او در اصل کشاورزی است که در سال ۲۰۰۵ برای فیلمبرداری از تولد پسرش یک دوربین فیلمبرداری تهیه می‌کند اما وقتی تحملش از این همه درد و رنج به انتها می‌رسد، دوربین به دست می‌گیرد و جالب است که بدون هیچ تحلیلی تنها صحنه‌های واقعی را با دوربینش ثبت و ضبط می‌کند اما این اقدام او نیز از واکنش ضد بشری رژیم‌صهیونیستی بی‌نصیب نمی‌ماند و او دو بار از سوی نیروهای رژیم‌صهیونیستی هدف گلوله قرار می‌گیرد که هر دو بار گلوله به دوربینش می‌خورد و از مرگ نجات می‌یابد. عنوان «۵ دوربین شکسته» نیز مربوط به تعداد دفعاتی است که سربازان رژیم‌صهیونیستی دوربین او را می‌شکنند.

عماد برنات: به ناچار انصراف می‌دهم
فیلم «۵ دوربین شکسته» برنده جوایز فستیوال فیلم ساندنس در سال ۲۰۱۲، «زردآلوی طلایی» جشنواره فیلم بین‌المللی ایروان ارمنستان در سال ۲۰۱۲، جایزه بین‌المللی امی در سال ۲۰۱۳‌ و نامزد دریافت جایزه اسکار فیلم مستند ۲۰۱۲ قرار است در کنار ۱۶ فیلم دیگر در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت نمایش داده شود؛ جشنواره‌ای که زمان برگزاری آن ۳۱ شهریور تا ۴ مهر در تهران بوده و فیلم‌ها تا اول آذر در شهرستان‌ها و کشورهای خارجی همچنان نمایش داده می‌شوند. از قضا قرار بوده که عماد برنات هم به تهران بیاید اما حالا همه چیز منتفی شده است. عماد برنات بعد از قبول دعوت به جشنواره فیلم مقاومت گفته است: «‌متأسفانه به دلیل ایجاد مشکل از طرف رژیم‌صهیونیستی به رغم میل خویش و به ناچار از حضور در این فستیوال انصراف می‌دهم.» او گفته است: «به من اعلام شده که اگر بخواهم در این فستیوال شرکت کنم و به ایران بیایم، رژیم‌صهیونیستی من را در لیست سیاه قرار می‌دهد و مجازاتی بدون بخشش برایم در نظر می‌گیرد.»

هر چند روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت اعلام کرده که فیلم عماد برنات بدون حضور او نیز همچنان در بخش مسابقه جشنواره باقی مانده و به نمایش در می‌آید اما این اولین بار نیست که حضور شخصیتی چون برنات در کشورمان یا عزم او برای حضور در ایران منجر به بروز اتفاقاتی در آن سوی آب‌ها می‌شود.

آرت الیویر هم شاید نیاید
آرت الیویر، نامزد معاونت ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۰۲ میلادی و نویسنده فیلم «‌عملیات ترور» یکی دیگر از آثار حاضر در بخش مسابقه جشنواره مقاومت امسال است؛ او هم هنگامی که اردیبهشت ماه برای مذاکره ساخت فیلم «راشل کوری» به ایران آمد و برگشت در بدو ورودش به فرودگاه لس‌آنجلس مورد تفتیش و بازجویی چند ساعته مأموران امنیتی و پلیس FBI این کشور قرار گرفت. الیویر بعدها در یادداشتی نوشت: «من مجبور شدم که در راه خروج از فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس در داخل دستگاه اسکنر عریان‌کننده بدن قرار بگیرم تا اینکه نیروهای امنیتی به طور کامل مطمئن شوند که من خطری ندارم.

در ادامه من از طرف گمرک فرودگاه بازداشت شدم و آنها تمام وسایل من را جست‌وجو کردند و کیف‌جیبی و تلفن‌همراه من را به اتاق دیگری بردند. مأموران اداره تحقیقات فدرال (FBI) من را به اتاق دیگری بردند و به من اتهام زدند که دارم مسئله‌ای را از آنها مخفی می‌کنم. آنها تا زمانی که من تعهدنامه‌ای را مبنی بر رجوع دوباره خودم به اداره تحقیقات برای پاسخ به سؤالات دیگری امضا نکرده بودم به من اجازه خروج ندادند. در مقابل وقتی من به ایران آمدم مانند بسیاری از مکان‌های دنیا فقط لازم شد که از دستگاه تشخیص فلزات عبور کنم در حالی که من از کشوری آمده بودم که بارها سعی داشته ایران را از گزینه‌های روی میز خود بترساند. گزینه‌هایی که حملات نظامی جزئی از آنها است.»

موضوع فیلم «عملیات ترور» درباره نقش دولت امریکا در حوادث ۱۱ سپتامبر است و الیویر نویسنده آن قرار بود یکی از مهمانان جشنواره فیلم مقاومت امسال باشد اما مدیر روابط عمومی این جشنواره به «‌جوان»‌گفته است که حضور او نیز در تهران هنوز قطعی نیست. اتفاقی که بعید نیست باز هم تحت تأثیر فشارهای دولت امریکا باشد.

بر اساس این گزارش، پیش از وقوع این اتفاقات، مسئولان برگزاری این جشنواره در نشست خبری منتسب به آن نیز اذعان کرده بودند که صهیونیست‌ها تلاش دارند جلوی برگزاری جشنواره فیلم مقاومت را بگیرند و رسانه‌های اسرائیلی معمولاً در مطالب خود به این رویداد ضد‌امپریالیستی حمله می‌کنند. این موضوع خود حکایت از اهمیت برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، بازتاب و نیز قدرت کارکرد و اثرگذاری آن دارد.

حالا به احتمال قریب به یقین، جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت بدون حضور دو تن از برجسته‌ترین مهمانانش، میزبان نمایش فیلم‌های مهمی می‌شود که نمایش‌شان در کشورهای منطقه، حقایق به فراموشی سپرده شده درباره حادثه ۱۱ سپتامبر امریکا و اشغالگری اسرائیل را باز نشر می‌کند. با وجود این، اعمال فشار از سوی امریکا و اسرائیل جالب است که این دو کشور همچنان مدعی دموکراسی در خاک خود و نیز مدعی نقض آزادی‌های مدنی در ایران به عنوان سرزمینی هستند که فیلمسازانش آزادانه با فیلم‌های سیاه‌نما در جشنواره‌های سینمایی آنها شرکت می‌کنند و جایزه هم می‌گیرند!

انتهای پیام/جوان

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme