https://telegram.me/empireoflies

برمودای حقوق بشر غربی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پنجم سپتامبر یادآور مرگ زنی است که به خاطر خدمات انسان‌دوستانه و بی‌دریغ، در تاریخ بشریت درخشید و نام “مادر ترزا” را جاودان کرد. امروز به مناسبت هجدهمین سالگرد فوت وی، نگاهی اجمالی به زندگینامه وی می‌اندازیم.

“اگنس گونجا بویاجیو” معروف به “مادر ترزا  “Mother Teresaمتولد ۲۶ اوت ۱۹۱۰ و درگذشته ۵ سپتامبر ۱۹۹۷ راهبهٔ کاتولیک  آلبانیایی‌تبار و مؤسس سازمان مأموران امورخیریه در هندوستان بود.

پس از مرگ پدر، مادرش او را براساس تعالیم کلیسای کاتولیک آموزش داد. اگنس از همان ابتدا مجذوب داستان‌هایی در مورد زندگی مبلغین دینی و خدمات آن‌ها بود. در ۱۲ سالگی عزم خود را جزم کرد تا عمر خود را صرف زندگی معنوی بکند.

وی در سال ۱۹۲۸ در حالیکه ۱۸ سال داشت، خانه را ترک و به عضویت گروه خواهران لورتو (آموزگارانی مخصوص کودکان هند) در هندوستان درآمد و دیگر هرگز مادر و خواهرش را ندید.

مادر ترزا

در ۲۴ می۱۹۳۱ به عنوان یک راهبه قسم یاد کرد و به خاطر ارادتی که به “تِرِزا اهل آویلا”، راهبهٔ اسپانیایی و بنیانگذار یکی از جریان‌های رهبانیت و خدمات خیرخواهانه بود، نام ترزا را برای خود برگزید.

ترزا که فقر گستردهٔ حاکم بر شهر کلکتۀ هند به شدت او را آزار می‌داد، می‌گوید:

من می‌خواستم تا صومعه را ترک کنم و به مردم فقیری که در میان آن‌ها زندگی می‌کنیم کمک کنم. این وظیفۀ من بود.

ترزا کار تبلیغ خود را در سال ۱۹۴۸ با به تن کردن ردایی سفید با خط‌های آبی شروع کرد. در سال ۱۹۴۸ صومعه را ترک کرد تا پرستاری بیاموزد.

پس از تدریس، پرستاری از بیماران و قحطی‌زدگان، دلبستگیِ اصلیِ مادر ترزا، کودکان بودند و این دغدغۀ همیشگی باعث شد او برای حمایت از سلامت و آرامش کودکان در سطح جهان، زندگی‌ای مملوء از دشواری‌ها و مشقات برای خود رقم بزند.

مثلاً در سال ۱۹۸۲ مادر ترزا در اوج محاصره بیروت توانست ۳۷ کودک را که در بیمارستان خط مقدم گرفتار شده بودند با آتش بسی موقت میان ارتش اسرائیل و چریک‌های فلسطینی نجات دهد. وی همراه با کارکنان صلیب سرخ به آن منطقه سفر کرد و توانست کودکان بیمار را نجات بخشد.

مادر ترزا

مادر ترزا برای کمک به مردم در رنج بالأخص کودکان، به اقسی نقاط دنیا سفر کرد. از جمله برای مبارزه با گرسنگی به اتیوپی، در حادثه چرنوبیل برای کمک به آسیب دیدگان تشعشات هسته‌ای، و همچنین برای کمک به قربانیان زلزله در ارمنستان به این مناطق سفر کرد. در سال ۱۹۹۱ در اولین بازگشت به وطنش آلبانی، خانه خیریهٔ برادران مبلغ را در این کشور تاسیس کرد.

گفته می‌شود تا سال ۱۹۹۶ او ۵۱۷ مأموریت را در بیش از ۱۰۰ کشور جهان انجام داد.

در سال ۱۹۹۶ مادر ترزا یک عمل قلب انجام داد و وضع جسمانی‌اش رو به وخامت گذاشت ولی حتی علی‌رغم بیماری و کهولت سن هم دست از فعالیت‌های بشردوستانه برنداشت. مادر ترزا سرانجام در ۵ سپتامبر ۱۹۹۷ زندگی را بدرود گفت.

تلاش‌های این زن آلبانیایی‌تبار در دوران حیاتش توجه مقامات رسمی زیادی را به خود جلب کرده بود. مادر ترزا به خاطر خدمات انسان‌دوستانه‌اش سال ۱۹۷۹، جایزه صلح نوبل را به خود اختصاص داد.

****************************************

هنوز کمتر از دو دهه از نام‌آوری و شهرت مادر ترزا به خیرخواهی و انسان‌دوستی می‌گذرد و در هجدهمین سالگرد درگذشت وی با شرم‌آورترین ظلم‌های تاریخ بشریت علیه کودکان روبرو هستیم.

مادرترزا روزی گفته بود:

“فقر را خداوند نیافریده است. این ما هستیم که آن را به وجود آورده‌ایم، من و تو با تکبّرمان.”

این روزها آرمان پایمال شدۀ مادر ترزا را به خوبی می‌توان در عکس دلخراشی از بدن کوچک اما بی‌جانِ یک خردسال سورى حس کرد که با صورت روى شن‌هاى ساحل افتاده است. این قاب عکس، بین تیتر یک برخی از روزنامه‌های دنیا دست به دست می‌چرخد، اما به قول معروف اگر از سنگ صدایی درآمد، از دهان سازمان‌های حقوق بشری هم صدایی درآمده است.

1

دریا تن بی‌جان کودک پناهنده را به خشکی پس داد و کسی نپرسید پناهندگان از چه فرار می‌کنند و از چه پناه می‌جویند؟ اگر قصوری هست، ساده‌انگاریست که این قصور را به سیاست‌های ادارات و سازمان‌های غربی مربوط به پناهندگی فیصله دهیم، چراکه بحران پناهندگی، از ازل تا ابد نبوده، بلکه این جنگ‌افروزی‌های استکبار جهانی در منطقه است که غیرنظامیان را از وطن‌هایشان گریزان کرده و آوارۀ بیابان و دریا کرده است.

خانم “مایکه شلپر” فعال اجتماعی آلمانی در یکی از شبکه‌های مجازی با کنارهم قراردادنِ تأمل‌برانگیزِ دو عکس نوشت:

1

جیغ بلندی را تصور کنید که رسانه‌ها می‌کشیدند، اگر این کودک، یک کودک آلمانی بود!

یا نه، اصلاً جنجال رسانه‌ها را تصور کنید، زمانی که یک نهنگ در ساحل می‌میرد!

عکسِ بدنِ بی‌جان این کودک سوری، یکی از همان‌هایی است که در روزگارِ “تفرقه‌بینداز و حکومت کن” خواهان چندانی ندارد.

ما هیچ چیز در رادیو تلویزیون‌هایمان نمی‌شنویم، بیایید به خودمان بیاییم و دیگر چشم‌هایمان را نبندیم.

انتهای پیام/تسنیم

گزارشی از همزمانی کشف جنازه کودکان سوری در دریا و سالگرد مرگ مادرترزا.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme