https://telegram.me/empireoflies

بررسی علت از هم گسیختگی شیرازه کشاورزی در رژیم منحوس پهلوی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: عباسعلی زالی وزیر اسبق جهاد کشاورزی اظهار داشت: پیش از انقلاب در بخش عمده‌ای در کشاورزی، مدیریتی بر زمین‌ها و نیروهای کار اعمال می شد که در برخی موارد موفق و در برخی نیز چندان موفق نبود، بنابراین زمانیکه رژیم گذشته با گرفتن دستورالعمل اصلاحات ارضی از آمریکا و بدون در نظر گرفتن جوانب کار، این امر را در کشور اجرایی کرد مدیریتی که بر کشاورزی حاکم بود از هم پاشید.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی تصریح کرد: البته رژیم منحوس پهلوی ظاهرا در پی این امر بود که با جایگزین کردن برنامه هایی همچون ایجاد تعاون روستایی و تأسیس شرکت‌های بزرگ دولتی به نحوی مسئله مدیریت را جبران کند اما نه اجرای این برنامه‌ها عملی بود و نه اینکه عمر رژیم فرصت این مسئله را داد.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب برنامه های صوری که قبلا صورت گرفته بود از هم پاشیده شد، گفت: برای مثال شرکت های جامع زراعی که قرار بود با اداره دولت و سهیم بودن کشاورزان در قطعات بزرگ زمین‌های کشاورزی تشکیل شود با برکنار شدن رژیم منحوس پهلوی و البته با توجه به نتیجه دهی مثبت این برنامه، این سیستم منحل شد، بطوریکه هر فرد سهام خود را از این شرکت زراعی جهت بهره برداری گرفت.

زالی با اشاره به اینکه در نتیجه دوباره حالت عدم مدیریتی در کشور شکل گرفت، افزود: بعنوان مثال وزارت جهاد کشاورزی قبل از انقلاب به ۴ وزارتخانه تقسیم شده بود که هر کدام کار خودشان را انجام می‌دادند بدون اینکه با یکدیکر ارتباطات ملفوظی داشته باشند.

وی ادامه داد: بنابراین بعد از انقلاب اسلامی متوجه شدیم که این وزارتخانه ها جدا از هم نمیتواند کارایی داشته باشند و باید وزارتخانه ای تحت عنوان”جهاد کشاورزی” بوجود آید که البته این موضوع منتج به نتیجه شد.

**پیشرفت‌ها و دستاوردهای بعد از انقلاب

وزیر اسبق جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه جمعیت کشور نسبت به اوایل انقلاب نزدیک به ۲ برابر افزایش یافته است و البته نوع مصرف ما در مجموعه روستاها و شهرهای کوچک با زمان انقلاب بسیار متفاوت شده است، گفت: در آن زمان برنج به کمترین شکل ممکن مصرف می‌شد تا جایی که معمولا در روستاها فقط شبهای عید برنج مصرف می شد و هم چنین از طرفی مصرف گوشت و لبنیات بسیار کمتر از میزان کنونی بود.

وی تصریح کرد: باتوجه به عنایتی که حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به بخش کشاورزی داشتند توانستیم با کمک دولت علارغم مشکلات و خرابی های دوران جنگ این دوره را طی و نیاز جمعیت کشور را تامین کنیم.

زالی افزود: در زمان کنونی ما به واردات نیاز داریم که یکی از مشکلات این است که بعضی از این واردات منطبق با نیازها نیست، بنابراین اگر این سیاست ها از سمت وزارت جهاد کشاورزی دقیق محاسبه نشود قطعا به بخش کشاورزی صدمه می زند؛ بطوریکه در سال ۸۳ شاهد این بودیم که حدود ۳ یا ۴ برابر نیاز کشور واردات شکر صورت گرفت که این امر باعث ورشکستگی کارخانه‌های چغندر قند و بی رغبتی کشاورزان شد.

وی با تاکید بر اینکه توجه به بخش کشاورزی همواره بوده اما این توجه باید در حوزه سرمایه‌گذاری در این بخش نیز صورت می‌پذیرفت، گفت: بعنوان مثال در حال حاضر عدد و ارقامی که در این بخش داریم از اول انقلاب تاکنون بطور متوسط سالانه ۴٫۳۰ درصد سرمایه‌های دولتی صرف سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی شده در صورتیکه سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشور حدود ۱۲ درصد یا بالاتر است.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی اظهار داشت: یکی دیگر از پیشرفت‌های ما ارتباطات بین مراکز آموزشی و تولید و بخش‌های اجرایی در کشورمان است به طوریکه اوایل انقلاب حدود ۵ دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی داشتیم و هم اکنون بیش از ۶۰ دانشگاه دولتی به غیر از دانشگاه‌های آزاد و پیام نور داریم.

وی افزود: ما نسبت به کشاورزی اول انقلاب پیشرفت زیادی داشتیم و بنده به عنوان قائم مقام آن دوره شاهد این مسئله بودم که به عنوان نمونه بیشتر از وضع فعلی واردات گوشت، شیر، تخم مرغ، لبنیات داشتیم در حالیکه امروز ما در این زمینه صادرات هم داریم.

به اعتقاد زالی لازم است حمایت از دامداری‌ها و سرمایه گذاری در امور دام جهت توسعه روزافزون کشاورزی مورد توجه دولت قرار گیرد.

انتهای پیام/دانا

وزیر اسبق جهاد کشاورزی گفت: ما نسبت به کشاورزی اول انقلاب پیشرفت زیادی داشتیم و بنده به عنوان قائم مقام آن دوره شاهد این مسئله بودم که به عنوان نمونه بیشتر از وضع فعلی واردات گوشت، شیر، تخم مرغ، لبنیات داشتیم در حالیکه امروز ما در این زمینه صادرات هم داریم.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme