https://telegram.me/empireoflies

برخورد تعجب‌برانگیز عربستان با سعد الحریری

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغخبرگزاری رویترز (Reuters) در گزارشی اختصاصی نوشت: زمانیکه هواپیمای “سعد الحریری” در عربستان به زمین نشست، وی با برخوردی تعجب برانگیز روبرو شد.

منابع ارشد نزدیک به حریری و مقامات سیاسی و امنیتی لبنان به رویترز گفتند: هیچ شاهزاده یا وزیری از حریری استقبال نکرد درحالیکه معمولا وقتی نخست وزیری برای دیدار با “ملک سلمان” به این کشور پادشاهی می رود، مقامات ارشد به استقبال وی می آیند.

این منابع افزودند: تلفن حریری هنگام ورود به فرودگاه مصادره شد و روز بعد وی مجبور شد با قرائت بیانیه ای از نخست وزیری کناره گیری کند؛ بیانیه ای که توسط تلویزیون دولتی عربستان سعودی پخش شد.

به نوشته رویترز، این اقدام، لبنان را به سمت خط مقدم مبارزاتی می کشاند که درحال تغییر شکل دادن خاورمیانه است؛ مبارزاتی که بین پادشاهی محافظه کار عربستان سعودی با ایران شیعه انقلابی وجود دارد.

رویترز مدعی شده، رقابت بین ایران و عربستان موجب تشدید درگیری ها در عراق، سوریه و یمن شده است که دو کشور از جناح های مخالف در جنگ حمایت می کنند.

این درحالی است که منشاء اصلی تشدید درگیری ها در منطقه، تحرکات آمریکا و اسرائیل با ایجاد گروه های تروریستی و حمایت از آن هاست و عربستان چیزی جز یک مهره برای اجرای برنامه های واشنگتن و تلاویو نیست.

این خبرگزاری انگلیسی نوشت: اکنون خطر بی ثبات شدن لبنان نیز وجود دارد؛ جاییکه سعودی ها مدت هاست برای تضعیف حزب الله –قدرت سیاسی بزرگ و بخشی از ائتلاف حکومتی– که تحت حمایت ایران قرار دارد تلاش می کنند.

منابع نزدیک به حریری گفتند، عربستان سعودی به این نتیجه رسیده که نخست وزیر –متحد دیرینه سعودی ها و پسر رفیق حریری که در سال ۲۰۰۵ ترور شد– باید از قدرت کنار برود چراکه برای مقابله با حزب الله انگیزه ندارد.

چند منبع لبنانی گفته اند، ریاض امیدوار است که “بهاء الحریری” برادر بزرگتر سعد را به جای وی بنشاند. باورها بر این است که بهاء اکنون در عربستان به سر می برد و از تعدادی از اعضای خانواده حریری خواسته شده برای اعلام اتحاد با وی به عربستان سفر کنند اما آن ها قبول نکرده اند.

یکی از منابع نزدیک به حریری به رویترز گفت: وقتی هواپیمای حریری در ریاض به زمین نشست او فورا این پیام را دریافت کرد که یک جای کار ایراد دارد. هیچ شخصی منتظر وی نبود و به استقبالش نیامد.

یک منابع دیگر لبنانی گفت: حریری قبل از دریافت متن استعفانامه و خواندن آن در تلویزیون، چهار ساعت توسط مقامات سعودی معطل نگه داشته شد. از لحظه ورد به خاک سعودی، هیچ احترامی به وی گذاشته نشد.

با این وجود، عربستان سعودی، مجبور ساختن حریری به کناره گیری را تکذیب کرده و گفته وی فردی آزاد است!

بر اساس این گزارش، لحن استعفانامه حریری نشان می دهد که این متن توسط مقامات عربستان نوشته شده است. منابع مطلع گفته اند که سعودی ها حریری را در بازداشت خانگی نگه داشته اند.

در پایان این نوشتار می خوانیم: اعضای خانواده، مشاوران و سیاستمدارانی که با حریری در ریاض تماس گرفته اند می گویند، وی نگران است و تمایلی به گفتن چیز جز “من خوبم” ندارد. وقتی از وی سوال شده آیا به لبنان باز می گردد فقط گفته: ان شاء الله.

عکس خبر رویترز

انتهای پیام/جام نیوز

«وقتی هواپیمای حریری در ریاض به زمین نشست او فورا این پیام را دریافت کرد که یک جای کار ایراد دارد. هیچ شخصی منتظر وی نبود و به استقبالش نیامد».

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme