https://telegram.me/empireoflies

برآیند ۴ حوزه تقابلی ایران و اسرائیل

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغایران پس از انقلاب اسلامی بر اساس اراده مردمی و با توجه به ماهیت اشغالگرانه و تهدیدگرانه رژیم صهیونیستی برای منافع و امنیت ملی و اسلامی ایران، رژیم صهیونیستی را به عنوان یک تهدید مستمر وجودی تعریف کرده است. بر اساس این تعریف، تا زمانی که رژیم صهیونیستی به عنوان یک واحد سیاسی وجود دارد، این تهدید وجودی هم وجود دارد، لذا میان جمهوری اسلامی ایران و رژیم صهیونیستی نوعی تقابل شکل گرفته است. این تقابل در حوزه‌های مختلف قابل احصاست.

حوزه سیاسی
در حوزه سیاسی، جمهوری اسلامی ایران به دلیل تفکر ایدئولوژیک به دنبال محو اسرائیل است و این تفکر اساسا قابل تغییر نیست، زیرا ماهیت وجودی این رژیم، تجاوز و توسعه ارضی بر پایه اشغالگری و تضعیف ساختارهای اعتقادی اسلام در کل جهان اسلام، به عنوان مهم‌ترین و موثرترین مولفه مقاومت در برابر جریان سلطه است. رژیم صهیونیستی حتی تا سال ۲۰۰۰ میلادی امیدوار بود جمهوری اسلامی ایران این نگاه را تغییر دهد.

حوزه نظامی
رژیم صهیونیستی تا ۲ دهه قبل با توجه به دریافت کمک‌های بین‌المللی و با توجه به جنگ تحمیلی حزب بعث عراق علیه ایران، در حوزه نظامی دست بالا را داشت اما در ۲ دهه اخیر معادله تغییر کرده است. ایران هم پیشرفت تسلیحاتی داشته و هم در حوزه جغرافیایی پیشروی داشته است. ایران در حال حاضر در مرزهای فلسطین اشغالی حضور نظامی مستقیم و غیرمستقیم دارد. رژیم صهیونیستی تلاش زیادی داشته تا در حوزه جغرافیایی هم پیشروی داشته باشد و در کنار مرزهای ایران در آذربایجان و کردستان حضور پیدا کند اما تاکنون موفق نشده است. بر این اساس توان و قدرت نظامی ایران رو به افزایش است و توان اسرائیل رو به ضعف دارد. ایران با توجه به وسعت سرزمینی فلسطین اشغالی و تمرکز توان نظامی، اقتصادی و جمعیتی این رژیم در نقاط مشخص این مساحت محدود، در حال حاضر ظرف کمتر از چند ساعت تنها با توان موشکی خود محو اسرائیل را رقم خواهد زد. البته این توان با ورود توان همپیمانان منطقه‌ای‌اش در مرزهای پیرامونی فلسطین اشغالی، کارآمدی مضاعفی پیدا خواهد کرد. به همین دلیل رژیم صهیونیستی توطئه علیه توان نظامی ایران را در دستور کار قرار داده است. تلاش رژیم صهیونیستی درباره ایجاد جو نگرانی از توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ و توان موشکی ایران در همین چارچوب تعریف می‌شود.

حوزه اقتصادی
جمهوری اسلامی ایران و رژیم صهیونیستی روابط اقتصادی ندارند، لذا این رژیم تلاش می‌کند دیگران را علیه ایران بسیج کند. در این حوزه رژیم صهیونیستی فعال است اما ایران به دلیل شرایط بین‌المللی و حجم تحریم‌های اقتصادی، سیاست بازدارندگی را دنبال می‌کند. سیاست اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخلی در همین چارچوب از سوی نظام مطرح شده است. سیاستی که اجرای درست آن می‌تواند موجب تقویت جایگاه ایران و شکست تلاش‌های صهیونیست‌ها شود.

حوزه بین‌المللی
در عرصه بین‌المللی تا پیش از امضای توافق هسته‌ای، دست اسرائیل برای پیشبرد سیاست‌های ضدایرانی باز بوده و ایران محدود شده بود اما با توافق هسته‌ای این محدودیت تا حد زیادی برداشته شده است. هر چند انتظاری که از توافق هسته‌ای بویژه در ابعاد اقتصادی وجود داشت، محقق نشد. به همین دلیل است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به آمریکا می‌روند و تلاش می‌کنند تا آمریکا به این توافق پایبند باشد؛ موضوعی که مطلوب اسرائیل نیست. نتانیاهو با توجه به نفوذ لابی‌های صهیونیستی در آمریکا و شخص جرارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ که اساسا یک اسرائیلی است، با فشار به ترامپ تلاش دارد ایران را به محدودیت و انزوای سابق بازگرداند اما تحولات بین‌المللی نشان می‌دهد این انزوا شکسته شده است و امکان بازگشت آن نیز اساسا متصور نیست. در حال حاضر روسیه، چین و اتحادیه اروپایی تا حد زیادی در کنار ایران فعال شده‌اند. البته رژیم صهیونیستی هم در عرصه بین‌الملل بشدت فعال است تا ایران دوباره منزوی شود.

نمایش‌های تکراری نتانیاهو در سازمان ملل و کنگره آمریکا و اخیرا هم شوی اسناد هسته‌ای ایران و مطرح کردن برد موشک‌های ایران در همین چارچوب ارزیابی می‌شود. برآیند این ۴ حوزه تقابلی نشان می‌دهد ایران در تقابل با اسرائیل دست برتر را دارد و این رژیم توان درگیری با جمهوری اسلامی ایران را ندارد اما تلاش دارد دیگران را به عرصه درگیری با ایران بکشاند و هزینه این درگیری را خود پرداخت نکند. تحلیلگران حمله به پایگاه T4 سوریه که به شهادت چند نفر از نیروهای ایرانی منجر شد را در همین راستا تعریف می‌کنند اما ایران نشان داد در این حوزه نیز از هوشمندی بالاتری برخوردار است و با توجه به شرایط و تحولات میدانی در سوریه و عراق و لبنان، پاسخ به این حمله را به دولت سوریه و البته در زمان مقتضی واگذار کرد با این تاکید که اسرائیل پاسخ این اقدام خود را حتما به سختی دریافت خواهد و در آن تردیدی نداشته باشد.

*رئیس کمیسیون سیاسی و بین‌الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین

انتهای پیام/وطن امروز

ایران پس از انقلاب اسلامی بر اساس اراده مردمی و با توجه به ماهیت اشغالگرانه و تهدیدگرانه رژیم صهیونیستی برای منافع و امنیت ملی و اسلامی ایران، رژیم صهیونیستی را به عنوان یک تهدید مستمر وجودی تعریف کرده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme