https://telegram.me/empireoflies

بخش فارسی صدای آمریکا مخاطبانش را فریب می دهد

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: درگیری های ضد انقلاب به ویژه سلطنت طلبان با رسانه های فارسی زبان روز به روز بیشتر می شود. اخیرا سندی دیگر بر خنثی بودن صدای آمریکا و سو مدیریت ستاره درخشش منتشر شده است. در گزارشی که اخیرا نهاد مدیریتی بر صدای آمریکا منتشر کرده است هیچ نکته قابل توجه ای در فعالیت «بخش فارسی صدای آمریکا» دیده نمی شود،که توجیه گر ادامه یا گسترش فعالیت های آن باشد.در این گزارش تلاش شده، از ترافیک وبسایت رادیو فردا و صفحه شخصی مسیح علی نژاد، برای اعتبار بخشیدن به صدای آمریکا استفاده شود .

سازمان رسانه های جهانی ایالات متحده» چند هفته پیش در گزارش سالانه فعالیت نهادهای زیر نظرش در سال ۲۰۱۸ مطالبی را منتشر کرده که دال بر تقلب از سوی رسانه های فارسی زبان است. این سازمان با بودجه دولتی ۸۰۰ میلیون دلاری تحت مدیریت جان لنسینگ است سی درصد از این بودجه، حدود ۲۴۵ میلیون دلار، به «صدای آمریکا» و بخشی از آن به «بخش فارسی صدای آمریکا» تخصیص داده شده است. «رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی» هم از سازمان های زیر نظر جان لنسینگ است که حدود ۱۲۷ میلیون دلار بودجه دارد. بخشی از این بودجه به «رادیو فردا» می رسد.

در این گزارش ۴۶ صفحه ای هیچ نکته قابل توجه ای در فعالیت «بخش فارسی صدای آمریکا» دیده نمی شود که توجیه گر ادامه یا گسترش فعالیت های آن باشد.

گزارش در بخش «رسانه برای دموکراسی» به اعتراض های دی ۱۳۹۶ در ایران اشاره کرده و ادعا می کند که «بخش فارسی صدای آمریکا» پوشش گسترده روزانه ای از تظاهرات داشته است. ولی گزارش ترافیک وبسایت «رادیو فردا» در روز اول ژانویه ۲۰۱۸ را نمونه آورده که ۹۴۰ هزار بازدید کننده داشته است.

منتقدان سلطنت طلب مقیم آمریکا در خصوص این اعتراضات و نحوه پوشش آن اعتقاد دارند که آن اعتراضات از ۷ دی ماه ۱۳۹۶ برابر با ۲۸ دسامبر ۲۰۱۷ آغاز شد، در حالی که «بخش فارسی صدای آمریکا» با دست کم چهار تا پنج روز تاخیر به این مهم توجه جدی نشان داد و هرگز نتوانست عقب ماندگی اش در برابر رسانه های رقیب، «من و تو» و «بی بی سی فارسی»، به ویژه در شبکه های اجتماعی را جبران کند.

در گزارش، ضمن اشاره به چالش های پیش روی زنان در جهان در سال ۲۰۱۸، تصویری از صفحه اینستاگرام شخصی مسیح علی نژاد در ارتباط با کمپین «چهارشنبه های سفید» و مبارزه با حجاب اجباری گذاشته شده که بیش از ۱۴۲ هزار بار دیده شده است. «بخش فارسی صدای آمریکا» در حالی از اعتبار صفحه شخصی مسیح علی نژاد خرج می کند که خودش ده ها صفحه در شبکه های اجتماعی دارد و برای آن ها هزاران دلار از محل مالیات عمومی تبلیغ می کند. در ضمن علی نژاد با رسانه های دیگری چون «من و تو» قرارداد همکاری دارد و در رسانه های بسیاری شامل «بی بی سی» و «ایران اینترنشنال» هم ظاهر می شود.

از نکات مضحک در این گزارش انتشار عکس شهرام بهرامی نژاد به عنوان چهره شاخص «بخش فارسی صدای آمریکا»است. وی که صفحه اینستاگرامش حدود ۳۰۰۰ نفر فالوئر دارد به عنوان چهره شاخص انتخاب شده در حالی که در همان شبکه افرادی مثل سیگارچی حدود۳۹۰۰۰ فالوئر دارند. شهرام بهرامی نژاد، نویسنده و تهیه کننده رادیو در ایران بود، که حدود دو سال پیش به صورت پیمانکار به صدای آمریکا پیوست، در کنار مجری گری خبر، برنامه های «روی خط» و «کارت قرمز» را هم به طور مشترک اجرا می کند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme