https://telegram.me/empireoflies

بخش دوم/ بهانه‌ها و توجیهات داشتن ماهواره

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: اخبار سیاسی

یکی از دلایل دیگر برخی از مردم برای گرایش به ماهواره اخبار سیاسی است. این عده معتقدند برای اطلاع از اوضاع دنیا و حتی ایران نمی‌توان به اخبار رسانه ملی بسنده کرد. پاسخ اول به این افراد آن است که باید دید آیا آن سودی که شما از اخبار ماهواره‌ای به دست می‌آورید با آن ضرر و خطری که متوجه خانواده‌تان می‌کنید، قابل مقایسه است؟

یک عقل سلیم این حکم را می‌کند که این «دزد ناموس» را داخل خانه کند برای اینکه با اخبار سیاسی روز دنیا آشنا شود. در ضمن این واقعیت قابل انکار نیست که در اخبار سیاسی نمی‌توان به همه اخباری که در این شبکه‌ها گفته می‌شود اعتماد کرد؛ بسیاری از اخبار آن‌ها هم اخبار صحیحی نیست. این شبکه‌ها حق و باطل را با هم خوب مخلوط می‌کنند اصولا هنرشان این است.

بسیاری از اهداف بوق‌های رسانه‌ای غرب در شبکه‌های خبری در حال پیگیری است. این خیلی نکته مهمی است. شبکه‌هایی مثل «فارسی وان» و «من و تو» و خیلی از شبکه‌های دیگر که به نظر ذاتا فرهنگی می‌آیند و اهداف فرهنگی را پیگیری می‌کنند، این یک طرف قضیه است، اما از طرف دیگر شبکه‌های هستند که به ظاهر مسئولیت خبررسانی را بر عهده دارند اما به شدت اهداف فرهنگی جزو اهداف اصلی آن‌هاست. با آن رندی و مکر و حیله خودشان اهداف فرهنگی را پشت آن اهداف سیاسی پنهان کرده‌اند.

برای روشن شدن این مطلب ذکر یک مثال ضروری است. شاید معروف‌ترین شبکه خبری در ماهواره شبکه بی‌بی‌سی فارسی باشد. این شبکه ظاهرا خبری اما همین شبکه به ظاهر سیاسی و خبری می‌بینید درست همان اهداف فرهنگی و ضدصهیونیستی مثل فارسی «فارسی وان» و «من و تو» را دنبال می‌کند.

به عنوان نمونه می‌توان به یکی از برنامه‌های این شبکه که بیننده زیادی هم دارد اشاره کرد؛ برنامه‌ای با عنوان نوبت شما. مجری این برنامه جوانی است که ژست روشنفکری گرفته و هر از گاهی هم حرف مذهبی هم می‌زند. در یکی از برنامه‌های نوبت شما او این گونه آغاز می‌کند:

«به نام خدا خدای بخشنده مهربان خدایی که می‌بخشه و می‌آمرزه؛ اما در عین حال اگه ببینه که شما نمی‌بینید که چه خدای خوبیه شاید مجازات سختی رو هم در این دنیا و هم در اون یکی براتون در نظر بگیره؛ پس خدا می‌تونه هم چهره خندان داشته باشه هم چهره‌ای دل خور و هم چهره‌ای دلگیر» حالا در همین برنامه همین مجری این بحث را بعد از سلام و علیکش مطرح کرد: «داشتن دو یا چند تا از یه چیز اونقدرها هم بد نیست. بالاخره هر گلی یه بویی داره پس دیگه دردسر میست، بیشتر لذته، لذتی که شوهرم دوست داره فکر کنه توام با حمایت زنه. راجع به چند همسری چی فکر می‌کنید؟ ایده خوبیه یا جواب نمی‌ده! حتی به شرط عدالت، چرا وقتی می‌گن چند همسری هیچ کی فکر نمی‌کنه که منظور چند شوهریه؟»

بعد از این حرف‌ها یک خانم پشت خط می‌آید و رشته سخن را به دست می‌گیرد و ابتدا عالم و آدم را زیر سوال می‌برد که چرا شما این حق طبیعی چند شوهری را از زن سلب می‌کنید.

جلوگیری از حریص شدن فرزندان

برخی می‎گویند چون ماهواره ممنوع است مردم بیشتر نسبت به آن حریص هستند و این در حالی است که از نظر اینان با آزادسازی ماهواره و استفاده از آن قطعا مردم نیز از آن کمتر استفاده خواهند نمود. این دلیل از آن‌جا طرح می‌شود که این افراد شناختی نسبت به مقوله ماهواره ندارند.

برخی از والدین می‌گویند: در خانه بساط ماهواره را پهن می‌کنیم تا بچه‌ها حریص نشوند. اگر ماهواره در خانه نباشد، فرزندان‌مان بیرون از خانه وصفش را شنیده و خارج از محدوده نظارت ما به سراغ شبکه‌های آن‌چنانی می‌روند. اگر ماهواره در خانه باشد، ما بر میزان و نوع استفاده از آن نظارت خواهیم داشت.

مگر می‌توان تنها با گذاشتن برنامه‌های خوب، شوق فرزندان را برای برنامه‌های بدی که بیرون از خانه وصف آن را می‌شنوند کم کرد؟ کسی که بخواهد به سراغ برنامه‌های بدی برود که وصفش را شنیده، یا از همان دستگاهی استفاده می‌کند که در خانه است یا باز هم به خانه دوستش رفته و این برنامه‌ها را تماشا می‌کند، یا اینکه فیلم آن را از بازار آزاد تهیه می‌کند. راه اصلی تربیت صحیح است. در تربیت صحیح، فرزندان به جای اینکه جامعه را الگوی خود قرار دهند، والدین را الگوی خود قرار داده و جامعه را با محیط خانه می‌سنجند.

باید خود را همه جا حفظ کرد

افرادی هستند که می‌گوینند «انسان باید بتواند خود را همه جا حفظ کند و اگه خودت رو توی قفس کردی و گفتی سالم موندی که کار خاصی نکردی. اگه تونستی ماهواره داشته باشی و خودت واسه خودت فیلترش کنی و گزینشی ببینی اون‌وقت هنر کردی»

این دوستان این نکات را فراموش کرده‌اند:

۱-انسان از اطرافیان و محیط اطراف و از هر چیزی که با آن سر و کار دارد اثر می‌پذیرد حال کم یا زیاد ولی اگر انصاف به خرج دهیم می‌بینیم که محال است ما ماهواره را ببینیم و هیچ تاثیری هر چند کم روی ما نگذارد.

۲-بر فرض که شما مورد واضح بالا را رد کنید و بگویید من این گونه نیستم حال این سوال مطرح می‌شود: آیا در خانه‌ای که شما ماهواره را برایش به ارمغان می‌برید آیا فرد دیگری هم وجود دارد اگر وجود دارد شما از کجا می‌توانید مطمئن باشید روی او هم اثر نگذارد.

اما سوال دیگر این است که آیا کودک یا نوجوان و یا جوان مجردی در آن خانه نیست؟ تضمین می‌دهید که هیچ کدام در هنگام عدم حضور بزرگ‌ترها به سراغ ماهواره نرفته و از برنامه‌های فاسد آن استفاده نکنند.

انتهای پیام/

یک عقل سلیم این حکم را می‌کند که این «دزد ناموس» را داخل خانه کند برای اینکه با اخبار سیاسی روز دنیا آشنا شود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme