https://telegram.me/empireoflies
صهیونیست‌ها طی دو انتخابات شاهد افزایش شکاف و از دست‌دادن ثبات سیاسی در جامعه خود بوده‌اند حال از این هراس دارند که با رسیدن به انتخابات سوم، صهیونیست‌های مدعی دموکراسی اول منطقه به دیکتاتوری اجباری روی آورند.

بحران مشروعیت در اسرائیل؛ نظرسازی برای فرار از انتخابات سوم

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغبرگزاری دو انتخابات ظرف ۵ ماه در سال ۲۰۱۹، تعطیلی پارلمان (کنست) رژیم صهیونیستی در دو مقطع ۴ و ۳ ماهه و حضور دولت موقت طی ۱۰ ماه گذشته صهیونیست‌ها را به‌شدت با مشکل مواجه کرده است. عدم ثبات سیاسی، نبود دستگاه قانونگذاری، وجود دولت موقت و خودمحوری نتانیاهو فضای سیاسی رژیم صهیونیستی را با بحران مواجه کرده است. این مجموعه دلایل، صهیونیست‌ها را با نگرانی و تشویش خاطر روبه‌رو کرده است. انتخابات سوم می‌تواند آنها را به یک کمای سیاسی فرو ببرد و معلوم نیست در انتخابات سوم، به نتیجه برسند.

انتخابات آوریل و شکاف بین احزاب

انتخابات ۹ آوریل ۲۰۱۹ که با شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه به پایان رسید، از شکاف بین احزاب و کاهش قدرت احزاب بزرگتر خبر داد. ائتلاف آبی ــ سفید که تقریباً مجمع حزب یش عاتید، حزب بدون نام بنی گانتس، حزب موشه یعلون و شخص گابی اشکنازی بود، ۳۵ کرسی به دست آورد، یعنی ۴ شخصیت سیاسی و امنیتی به این تعداد کرسی دست یافتند، در مقابل لیکود هم به ۳۵ کرسی دست یافت. سایر احزاب در وضعیت بدتری قرار داشتند و حزبی مثل کار که در انتخابات گذشته ۸ کرسی داشت به ۶ کرسی رسید. این افول از گسست بیشتر احزاب و تقسیم آراء بین احزاب متعدد خبر داد، احزابی که از تقسیم احزاب قدیمی بزرگ‌تر به‌وجود آمدند و حالا آراء همان احزاب بزرگ بینشان تقسیم شده بود.

نتیجه این تعدد و تکثر این بود که نتانیاهو برای تشکیل ائتلاف باید با ۴ تا ۵ حزب توافق می‌کرد، احزابی که هر کدام خواسته‌های متعدد و متنوعی داشتند. برخی از آنها مثل «اسرائیل خانه ما» به‌ریاست لیبرمن حتی حاضر به عقب‌نشینی از یکی از خواسته‌های خود هم نشدند و نتیجه همین جمود، شکست نتانیاهو بر سر تشکیل دولت بود.

انتخابات سپتامبر و افول بیشتر احزاب اول

در انتخابات سپتامبر ۲۰۱۹ علاوه بر آنکه تعدد احزاب همچون انتخابات آوریل وجود داشت یک پدیده جدید هم به آن اضافه شد؛ احزاب بزرگتر افول کردند و اقبال شهرک‌نشینان به آنها کمتر شد. ائتلاف آبی ــ سفید که باید آن را ائتلاف ۴حزبی نامید تنها ۳۳ کرسی کسب کرد و از انتخابات آوریل ۲ کرسی کمتر به دست آورد. لیکود هم با وجود آنکه «کولانو» به‌ریاست «موشه کحلون» را به خود الحاق کرده بود و با توافقی که با «زحوت» کرده بود ۲ کرسی این حزب را هم با خود داشت تنها ۳۲ کرسی به دست آورد، یعنی «لیکود» بدون این دو حزب تنها ۲۶ کرسی به دست آورده است، چرا که «زحوت» ۲ کرسی در نظرسنجی‌ها داشت و «کولانو» هم در انتخابات آوریل، ۴ کرسی به دست آورده بود، این در حالی بود که میزان مشارکت در انتخابات سپتامبر ۲٫۵ درصد بیشتر از آوریل ۲۰۱۹ بود. معنای این آمار این است که آراء شهرنشینان بین احزاب کوچک‌تر توزیع شده است و احزاب بزرگ‌تر اقبال مردم را از دست داده‌اند.

نگرانی محافل سیاسی از انتخابات سوم

همان‌گونه که در فوق اشاره شد مقایسه دو انتخابات برگزارشده در سال ۲۰۱۹ از افزایش شکاف بین احزاب، کوچک‌تر شدن سبد آراء احزاب بزرگ و ریخته شدن بخشی از آراء احزاب بزرگ به سبد احزاب کوچک‌تر خبر می‌داد. این تغییر جایگاه آراء و حرکت جامعه صهیونیستی از حمایت احزاب بزرگ به‌سمت احزاب کوچک‌تر، تشکیل ائتلاف دولت را سخت‌تر کرده است، تا جایی که در انتخابات آوریل امکان تشکیل دولت فراهم نشد و انتخابات سپتامبر هم در آستانه شکست قرار دارد.

صهیونیست‌ها هراس دارند اگر همین وضعیت ادامه پیدا کند در انتخابات سوم وضع از این هم خرابتر شود لذا به هر دری می‌زنند تا به انتخابات سوم نرسند.

نظرسازی برای فرار از انتخابات سوم

روزنامه «یسرائیل هایوم» در شماره روز جمعه خود از یک نظرسنجی خبر داد که براساس آن ۶۰درصد جامعه صهیونیستی مخالف برگزاری انتخابات سوم است و تنها ۲۶ درصد این جامعه خواستار برگزاری انتخابات سوم هستند. این روزنامه اعلام می‌کند ۴۴ درصد سؤال‌شوندگان نتانیاهو را نخست وزیر می‌دانند و ۴۰ درصد به بنی گانتز به‌عنوان نخست وزیر رأی داده‌اند و ۱۶ درصد نیز “نمی‌دانم” را انتخاب کرده‌اند. این نظر‌سنجی می‌گوید ۲۹ درصد سؤال‌شوندگان خواستار دولت وحدتی هستند که در آن لیکود، آبی ــ سفید و «اسرائیل خانه ما» در آن باشند. اما ۲۵ درصد حکومت وحدت با حضور لیکود، آبی ــ سفید و دیگر احزاب راست یا چپ را ترجیح می‌دهند. ۲۳ درصد خواستار کناره‌گیری آبی ــ سفید هستند در صورتی که دولت به وجود آید و در پایان ۹ درصد به یک دولت چپگرا به‌همراه احزاب دینی اعتقاد دارند.

نظرسنجی فوق از چند جهت باید مدنظر قرار گیرد؛ اول آنکه این نظرسنجی را همان روزنامه‌ای ارائه کرده که پیش از انتخابات تنها نظرسنجی متفاوت را ارائه کرده بود که براساس آن حزب لیکود از آبی ــ سفید عقب افتاده بود و تلاش کرد با آن نظرسازی، راستگرایان را در هراس اندازد تا پای صندوق‌های رأی بروند. دوم اینکه صاحب این روزنامه «شلدون آدلستون» است که اسپانسر ترامپ و نتانیاهو بود و همه هزینه‌های انتقال سفارت آمریکا به قدس را پرداخت کرده بود.

این نظرسنجی بیش از آنکه یک نظرسنجی باشد یک نظرسازی به‌نظر می‌رسد چرا که اولاً توسط یک روزنامه انجام شده و ثانیاً روزنامه‌ای این نظرسازی را ارائه کرده که ید طولایی در نظرسنجی‌های هدفمند برگزار کرده است.

جمع‌بندی

صهیونیست‌ها از ورود به انتخابات سوم هراس دارند چرا که ورود به این انتخابات نتیجه‌ای جز افزایش شکاف‌ها و تقسیم بیشتر آراء بین احزاب کوچک نخواهد داشت. این هراس همه محافل داخلی سیاسی و رؤسای این رژیم را به فکر انداخته است تا به هر قیمتی شده، دولت را تشکیل دهند و مانع برگزاری انتخابات شوند تا جایی که به نظرسازی برای تشکیل دولت هم متوسل شده‌اند. اما با همه این اوصاف، بعید به‌نظر می‌رسد امکان تشکیل ائتلاف دولت ممکن باشد، زیرا هیچ یک از احزاب تا کنون حاضر به پذیرش شرایط سایرین نشده‌اند و این معنایش برگزاری انتخابات سوم است. حال با فرض بعید اگر با فشار رؤسا و حاکمیت پشت‌پرده رژیم صهیونیستی، ائتلاف به‌وجود آید باز هم به‌دلیل شکاف زیاد بین احزاب و محافل سیاسی بعید به‌نظر می‌رسد عمر این دولت چندان بلند باشد.

همه اینها رژیم صهیونیستی را با بحران مشروعیت و ثبات سیاسی مواجه کرده است بحرانی که در صورت ادامه می‌تواند کیان این رژیم را به خطر اندازد و یا به یک دیکتاتوری اجباری ختم شود.

انتهای پیام/تسنیم

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme