https://telegram.me/empireoflies

بحران قلم در رسانه‌های ضد انقلاب

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: این روزها با افزایش شبکه های اجتماعی دیگر هر شخصی می تواند فعالیت هایی در قالب خبر و گزارش در صفحه شخصی خود داشته باشد و عملا حداقل در نام، هر شخصی می تواند یک رسانه داشته باشد.اما به راستی در عمل مشاهده می کنیم که فضای رسانه های مختلف حرفه ای با مطالب بسیاری از اشخاص متفاوت است و عملا عیار رسانه برتر با توجه به رعایت ارکان خبری آن رسانه مشخص می شود.

صفحات اجتماعی اشخاص مختلف بیشتر شبیه به یک صفحه با مطالب شخصی و بعضا سطحی اشخاص است و به دلیل شخصی بودن صفحه انتظاری بیش از این هم نیست اما بعضا مطالبی را در سایت های به اصطلاح حرفه ای مشاهده می کنیم که جز تعجب، چیز دیگری عاید انسان نمی شود.

“در حال حاضر کشور ما نا آرام است. فضای آن تیره و تار است، هم در واقعیت و هم به شکل نمادین. کوچک‌ترین جایی برای جنبیدن نیست. مگر در زیر زمین، دور از چشم ماموران خشونت. چون احساس امنیت نکنی به ویژه اگر از میان گله بخواهی سر بر افرازی که دریابی به کدام سوی روانی. آسایشی نیست، …..

آیا چاره دیگری هم هست و یا بوده است به جز تن دادن به آن‌چه هست، یعنی به جز آن‌که تسلیم شوی و اطاعت کنی، راه دیگری هم هست برای زندگی؟ …. مگر چاره دیگری هم هست؟ آنان که از این سرنوشت محتوم سر باز زده‌اند، امروز با ما نیستند. …. فعالین چپ و راست و میانه، نه می‌دانستند که چه می‌خواهند و نه راه و یا آدرس رسیدن به آن‌جا را بلد بودند”.

مطلب بالا تنها بخشی از مطالب نوشته یک نویسنده به اصطلاح حرفه ای است که در یکی از سایت های معاند نظام جمهوری اسلامی ایران در آن سوی مرزها منتشر شده است.قطعا تنها پخش این مطالب که بخشی از آن به دلیل توهین بیش از اندازه به مردم و مسئولین حذف شده است، می تواند به تنهایی باعث شود تا مخاطب متوجه شود که سیاهنمایی و دروغ پردازی از سر و روی این مطلب می بارد اما بد نیست که به تناقض هایی آشکار در این مطلب اشاره ای داشته باشیم.

۱٫از ادبیات این مطلب مشخص است که حرفه نویسنده بیش از این که به یک خبرنگار و یا کارشناس مسائل اجتماعی نزدیک باشد به یک دوستدار ادبیات و جملات قصار نزدیک است چرا که به نظر می رسد تا اینکه واقعیات جامعه ایرانی را در این مطلب ترسیم کند به دنبال کلمات و ساختن جملاتی شکیل اما منفی بر علیه مردم و مسئولین ایرانی است.

۲٫همواره بسیاری از گزارش نویسان حرفه ای بر این اصل معتقدند که برای تاثیرگذاری بیشتر گزارش و یا یک مطلب بر اذهان عمومی باید مصداقی مشخص و قابل استناد وجود داشته باشد تا با استناد به آن نویسنده، بتواند محتویات ذهن خود را هم به آن اضافه کند، اما در مطلب این نویسنده با جرآت می توان مدعی شد که حتی یک مصداق برای ادعای خودش ارائه نکرده است.

۳٫بسیاری از سایت های ضد انقلاب بر این موضوع اصرار دارند که تیم خبریشان حرفه ای بوده و با آگاهی بر تمامی اصول خبری، خوراک مخاطبان خود را تامین می کنند اما سوالی که اکنون مطرح است اینکه چگونه چنین مطلب مبتدیانه ای در یک سایت پر ادعا بدون نظارت و فیلتر منتشر شده است.

۴٫در دورانی که عصر ارتباطات لقب گرفته است و بسیاری از مردم در هر نقطه ای از جهان که باشند از واقعیات کشورهای مختلف مطلع اند، انتشار چنین مطالبی آن هم بدون مصداق و بر اساس سیاه نمایی، نه تنها اذهان عمومی را به سمت این نظرات سوق نمی دهد بلکه اذهان ملت ها را نسبت به دریافت واقعیت کنجکاوتر می کند.در همین رابطه تجربه ثابت کرده است که تبعه های خارجی که برای اولین بار به ایران سفر می کنند حداقل تا ساعاتی از واقعیاتی که در ایران جاری است متعجب می شدند و این واقعیات را با شنیده ها و مطالبی که در ذهنشان فرو رفته بود قابل مقایسه نمی دانستند.

انتهای پیام/فرهنگ نیوز

گزارش نویسان حرفه ای معتقدند که برای تاثیرگذاری بیشتر گزارش بر اذهان عمومی باید مصداقی مشخص و قابل استناد در گزارش، وجود داشته باشد تا با استناد به آن نویسنده بتواند محتویات ذهن خود را هم به آن اضافه کند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.9 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme