https://telegram.me/empireoflies

بازی سازمان ملل با برگ «حقوق بشر»

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «حذف نام عربستان سعودی از فهرست ناقضان حقوق بشر» تیتر یک بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی است که واکنش مقامات مختلف منطقه‌ای و جهانی را به دنبال داشته است.
انتقاد بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از فشار عربستان سعودی که موجب حذف نام این کشور از فهرست ناقضان حقوق کودکان شد نیز انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌های انگلیسی‌زبان داشته است. رویترز، سی‌ان‌ان، نیویورک تایمز، ای‌بی‌سی‌نیوز و راشاتودی از جمله رسانه‌هایی هستند که به این موضوع پرداخته‌اند.

یکی از همین رسانه‌ها در این باره می‌نویسد: «زمانی‌که بان کی مون اعلام کرد، نام عربستان سعودی از لیست سیاه سازمان ملل به علت کشتار بیش از ۵۰۰ کودک یمنی حذف می‌شود و تحقیقات در این باره با کمک ریاض ادامه خواهد یافت، گمانه‌زنی‌ها درباره باج‌خواهی عربستان از سازمان ملل شدت گرفت. پس از آن آقای مون به خوبی تأیید کرد که سعودی‌ها وی را تحت فشار و باج‌خواهی قرار داده‌اند و این رویکرد عربستان را محکوم کرد.»

یکی دیگر از رسانه‌های غربی با اشاره به این مسئله می‌نویسد: «قضیه از این قرار بوده که عربستان، دبیر کل سازمان ملل را تهدید کرده درصورت حذف نشدن نام این کشور از لیست سیاه، بودجه این سازمان برای برنامه‌های بشردوستانه از جمله کمک به آوارگان فلسطینی قطع خواهد شد.» حال در شرایطی بان کی مون به فشارهای «غیرقابل قبول» و «بی‌مورد» عربستان، اعتراض کرده که مقامات رژیم آل‌سعود در کنار بسیاری از همپیمانان غربی آنها و همچنین کشورهای منطقه‌ای یکی از طرح‌های مشترک‌شان علیه جمهوری اسلامی ایران در طول سال‌های اخیر «پرونده‌سازی حقوق بشری» است، طرحی که بعد از اجرای برجام به صورت ویژه در دستور نظام سلطه قرار گرفته و قرار است نقش جانشین را برای تحریم‌های مورد توجه قرار گرفته در برجام بازی کند.

نگرانی بان کی مون در کنار بسیاری از مقامات و کشورهای مختلف از وضعیت حقوق بشر در عربستان در شرایطی است که حامی اصلی مالی، نظامی و دیپلماتیک رژیم آل‌سعود برای نقض حقوق بشر در سرزمین خود و برخی دیگر از کشورها نظیر یمن، سوریه و عراق که این کشور بارها نسبت به نقض حقوق بشر در کشورمان اظهار نگرانی کرده و خواهان افزایش تحریم‌ها علیه کشورمان در همین رابطه شده است. فروردین‌ماه امسال بود که انتخاب مجدد احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل، تنش‌های موجود میان ایران و رژیم آل‌سعود را وارد مرحله تازه‌ای کرد.

در حالی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر برای تمدید مسئولیت احمد شهید اعلام موافقت کرده‌اند که المانیتور در همین باره می‌نویسد: «این فرصت را برای ایران فراهم کرده است تا برای تلافی این اقدام، موارد نقض حقوق بشر در شبه‌جزیره عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس را مورد توجه این نهاد بین‌المللی قرار دهد.»
  
برخوردهای دوگانه در قبال ایران و عربستان
در حالی ایالات متحده امریکا و متحدان اروپایی و منطقه‌ای‌اش تلاش می‌کنند که فشارهای حقوق بشری را بعد از مذاکرات هسته‌ای توسعه دهند و با برجسته نمودن چنین مسئله‌ای در افکار عمومی جهان از فراگیر شدن خبر جنایات و رفتارهای غیرانسانی خود و همپیمانان در غرب آسیا جلوگیری کنند که براساس موازین و قواعد حقوق بین‌الملل عربستان سعودی یکی از کشورهایی است که طی سال‌های متمادی به حقوق سایر ملت‌ها تجاوز کرده و با رفتار و کارکرد خود در سطح منطقه تصویری کامل از نقض حقوق بشر در جهان را به نمایش گذاشته است.

موضع‌گیری و رویکرد متفاوت نهادها وسازمان بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد یا کمیته حقوق بشر این سازمان در قبال جنایات عربستان و در مقابل تلاش برای سندسازی حقوق بشری علیه کشورمان نشان‌دهنده این مسئله است که تصمیمات سازمان بین‌المللی با توجه به نفوذ امریکا و رژیم صهیونیستی در آن از مشروعیت لازم برخوردار نیست و به کارگیری استانداردهای دوگانه در قبال فعالیت‌های داخلی و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی، همچنان کارایی این سازمان‌ها را تحت تأثیر منفی قرار داده است.
  
عربستان و بی‌توجهی به قواعد حقوق بین‌الملل
توجه به ضرورت‌های مطرح شده درباره حقوق بشر و توجه به کرامت و حیثیت ذاتی انسان‌ها در سطح بین‌الملل منجر به تشکیل کمیسیون حقوق بشر شد که توصیه‌ها و قطعنامه‌های این کمیسیون از ضمانت اجرای قوی و مؤثری برخوردار نبوده و بیشتر جنبه ملاحظات دولت‌های قدرتمند را در نظر می‌گیرد به همین جهت، شورایی به نام شورای حقوق بشر به عنوان جایگزینی برای کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در مجمع عمومی مستقر شد.

هرچند همچنان نقص‌های متعدد سازمان‌های بین‌المللی در برابر قدرت‌های بزرگ و منافع آنها، در عملکرد این شورا نیز وجود دارد و در شرایط کنونی نهادهای حقوق بشری بین‌المللی به جای اجرای نقش نظارتی و ایجاد زمینه‌های برپایی حقوق بشر، مدافع نقض حقوق انسانی از سوی ابرقدرت‌ها می‌باشند و این حقوق ابزار مناسبی برای غربی‌ها در جهت فشار وارد کردن به کشورهای مخالف و به نوعی تحت تأثیر قرار دادن بازی‌های سیاسی و بازی قدرت است.

 به عنوان نمونه رژیم آل‌سعود الگوی شاخص برای نقض حقوق بشر در جهان می‌باشد و بسیاری از کارشناسان این کشور را نماد نقض حقوق انسانی می‌دانند؛ کارنامه حقوق بشری خاندان آل‌سعود خود اثبات‌کننده چنین ادعایی است، کارنامه‌ای که از وضعیت زنان و فقدان قانون انتخابات در داخل عربستان گرفته تا فعالیت‌های نامشروع این رژیم در کشورهای سوریه، یمن و عراق را دربر می‌گیرد.

حال رژیم آل‌‌سعود نه‌ تنها ناقض حقوق بشر است بلکه به هیچ کنوانسیون و تعهد بین‌المللی پایبند نمی‌باشد. این رژیم به دلیل نداشتن قانون اساسی مدون و نبود نهاد انتخابی توسط مردم براساس اراده حاکمان یعنی خاندان سعودی اداره می‌شود که این نظام با نقض حقوق اولیه بشر، به ویژه حقوق انسانی زنان، یکی از واپسگرا‌ترین نظام‌های سیاسی جهان معاصر است.

و تمام اینها در حالی است که بسیاری از مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی بین‌المللی تاکنون در گزارش‌های مستند و مدون به بررسی وضعیت نقض حقوق بشر در عربستان پرداخته و از عملکرد غیرانسانی همپیمان منطقه‌ای امریکا زبان به انتقاد گشوده‌اند که شامل «غصب حق رأی مردم و ممانعت از تعیین سرنوشت آنها به دست خودشان»، «سیاست‌های جنسیتی تبعیض‌آمیز اشتغال»، « قلع و قمع و سرکوب اقلیت‌های دینی و قومی»، «تجارت انسان‌ها و همچنین تجاوز به خدمتکاران زن خارجی»، «نقض حقوق زندانیان زندان «بریمان»، در شهر «جده» در سال ۲۰۱۲»، «شکنجه و به صلیب کشیدن زندانیان توسط مسئولان زندان»، «ممانعت از ساخت مسجد و حسینیه توسط شیعیان و آزادی در انجام مناسک عبادی»، «استفاده از بمب خوشه‌ای در جنگ علیه یمن»، «شکنجه و بدرفتاری مأموران امنیتی با راهپیمایی‌کنندگانی که به سیاست‌های تبعیض‌آمیز آل‌سعود در اداره کشور اعتراض داشتند»، «نسل‌کشی در بحرین و یمن»، «بی‌اعتنایی سران سعودی به آزادی بیان و احترام به حقوق سیاسی و شهروندی» است.

حال در شرایطی که از بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گرفته تا برخی از مقامات دیگر کشورها و مؤسسات مطالعاتی و تحقیقاتی فعال در حوزه حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر در کشور عربستان و همچنین عملکرد این کشور در منطقه غرب آسیا انتقاد می‌کنند، پرونده‌سازی حقوق بشری با هدف شیفت تحریم‌های هسته‌ای به حوزه حقوق بشر علیه کشورمان توجیهی به جز «اقدامات سیاسی» با هدف به بن‌بست کشاندن انقلاب اسلامی و روی کار آوردن جریان وابسته به غرب و همراه با عربستان در داخل می‌تواند تفسیر شود؟

انتهای پیام/روزنامه جوان

«حذف نام عربستان سعودی از فهرست ناقضان حقوق بشر» تیتر یک بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی است که واکنش مقامات مختلف منطقه‌ای و جهانی را به دنبال داشته است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme