https://telegram.me/empireoflies

بازی دوگانه سایت آلمانی در موضوع پوشش بانوان ایران+اسناد

به گزارش «امپراتوری دروغ» به نقل از جام نیوز، سایت دویچه وله (Deutsche Welle ) که بیش از یک سال است در حرکتی خزنده، به ذائقه سازی و گرایش زنان ایرانی به مدغربی می کوشد حالا گزارشی تهیه کرده از لباس سنتی آلمان ها.

در آغاز این گزارش تصویری، دویچه وله با اشاره به اهمیت جشنواره های محلی در آلمان، لباس‌های محلی را بخشی از هویت اقوام در یک کشور عنوان داشته و می نویسد: هرچند آلمان یک کشور صنعتی است، اما این دلیلی نیست تا مردم و بخصوص جوانان سنت‌ها و لباس‌های محلی خود را فراموش کنند.

بنابراین گزارش، هر ساله یک منطقه در آلمان میزبان برگزاری جشنواره لباس‌های محلی مردمان آلمان بود. این جشنواره برای یکصدمین بار برگزار شد. از سراسر آلمان انجمن‌هایی که در زمینه لباس‌های محلی فعالیت می‌کنند در جشنواره حضور می‌یابند.

(عکس: کلاه سنتی زنان منطقه سنت گئورگ که تنها زنان سه منطقه در این محل در روزهای جشن و اعیاد از آن استفاده می‌کرده‌اند)

(عکس: کلاه لباس عروس منطقه نیدرساکسن. در این منطقه بین ۴۰ تا ۵۰ نوع لباس محلی دست‌دوز و بسیار گران‌بها وجود دارد)

 کودکان و لباس محلی

در آلمان نیز کودکان از پوشیدن لباس‌های محلی خود لذت می‌برند و به آن مباهات می‌ورزند.

(عکس: کودکان گروه کر اقلیت قومی سوربن در آلمان)

جشنواره‌های محلی

علاوه بر جشنواره سالانه که به صورت سراسری برگزار می‌شود، بسیاری از مناطق جشنواره‌های محلی خود را نیز برگزار می‌کنند.

(عکس: جشنواره در منطقه‌ روتنبورگ. رژه زنان و مردان منطقه اوبرن‌دورف با لباس محلی)

 فدراسیون لباس‌های محلی

فدراسیون لباس‌های محلی در آلمان با صد هیئت و انجمن بیش از یک میلیون ۵۰۰ هزار نفر عضو دارد. این فدراسیون سالانه یک لباس را نیز به ‌عنوان لباس محلی سال برمی‌گزیند.

(عکس: لباس محلی زنان فورهر، در منطقه کیل شمال آلمان، لباس برگزیده سال ۲۰۱۲ بود)

لباس محلی در جشن شکرگزاری

زنان منطقه بادنن‌دورف در ایالت نیدرساکسن با لباس محلی در مراسم جشن شکرگزاری.

 

لباس‌های محلی در طراحی مد

اهمیت لباس های محلی در آلمان تا حدی است که به نوشته دویچه وله؛ دانشجویان طراحی مد و لباس در دانشگاه هانور دو ترم کامل را به بررسی لباس‌های محلی مردم در آلمان می‌گذرانند. آنها در کارهای خود از بسیاری از اِلمان‌های لباس‌های محلی نیز بهره می‌جویند.

رفتار دوگانه سایت آلمانی در مواجهه با مد و لباس ایرانی

در آغاز گزارش اشاره ای شد به اینکه سایت آلمانی دویچه وله چند وقتی است با معرفی طراحان ناشناس در ایران و طرح های آنها تغییر در پوشش ایرانی ها بویژه بانوان را دنبال می کند.

گرچه دویچه وله در گزارش خود درباره لباس های سنتی آلمانی، لباس را بخشی از هویت مردم یک کشور می داند اما طرح هایی که این سایت آلمانی هدفمند آنها را تبلیغ می کند کاملا به دنبال تغییر هویت و هویت سازی مغایر با فرهنگ و پوشش ایرانی است و وام گرفته از مدل های لباس غربی است.

تنگ و چسبان بودن، چاک داشتن و رها بودن، استفاده از رنگ های تحریک کننده و بدن نمایی چند ویژگی محدود این مدل هاست که پا را فراتر نمی گذارند و با این حال از آنها به عنوان لباس هایی با حال و هوای ایرانی که شکل مدرن به خود گرفته، یاد می شود!

نکته دیگر در گزارش های متعدد دویچه وله، خود زنان طراح هستند که ترجیح داده اند مدل لباس هایشان شوند. آنها حتی ملاحظه قانون را نیز نکرده و بدون داشتن حجاب به تبلیغ مدل و برندشان پرداخته اند.

اغلب این زنان طراح از بین افراد جویای نامی انتخاب می شوند که به اقتضای روحیه جوانی تعلق کمتری به فرهنگ کشور خود دارند. آنها از نظر حرفه ای نیز اعتبار چندانی در عرصه مد و طراحی ندارند و به نظر می رسد تنها به دلیل داشتن مولفه های تقلید از مد غربی مورد توجه این رسانه آلمانی قرار گرفته اند.

طراحان معتبر و اصیل ایرانی در دویچه وله جایی ندارند

تن‌پوش زنان ایران زمین از دیرباز تن‌پوشی فاخر و اصیل به حساب می‌آمد. لباس‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌هایی شاد و در خور زن ایرانی. فرقی نمی‌کرد زن ایرانی در چه عصری و در کدام سلسله زندگی کند. این زن از هر قوم و قبیله و در هر عصر و زمانی که بود لباسی در شان خود برای پوشش انتخاب می‌کرد.

از سویی هنوز نیز زنان و طراحانی هستند که با حفظ اصالت ها و روح پوشش برای زنان ایرانی می کوشند لباس هایی طراحی کنند که با هویت آنان هماهنگی داشته باشد. مهلا زمانی، مهپاره اکبری، سهیل عباسی، بهاره گرمسیری، منظر رمزی عراقی، شاهده علی زاده، اشرف بخت آورد، شیوا کامل نیا و محدثی از جمله طراحان به نام در عرصه مد و لباس هستند که در این مسیر گام بر می دارند در این گزارش به معرفی اجمالی یکی از آنها می پردازیم

مهپاره اکبری برگزیده اولین جشنواره مد و طراح لباس های اصیل ایرانی

مهپاره اکبری در سال متولد سال۱۳۳۱ در شهرستان مریوان با دارای درجه ۱ ( معادل دکترای هنر) به عنوان چهره ماندگار سال ۱۳۹۰ معرفی شد.

وی نزدیک به ۳۰ سال است که در زمینه لباس‌های اقوام ایرانی و دوخت‌های سنتی ایران و جهان تحقیق و پژوهش می کند.

خانم اکبری که تولید کننده لباس‌های ایرانی برای بانوان است در دانشگاه الزهرا، علم و فرهنگ دانشگاه یزد، جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران گروه طراحی لباس و پارچه تدریس کرده است.

مهپاره اکبری استاد دانشگاه علم و فرهنگ

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

  1. اللهم نشکو الیک! ….
    و کثره عدونا
    و قلـه عددنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme