https://telegram.me/empireoflies

بازیکنان منطقه ای به صف شده‌اند/ حمایت از ایران یا عربستان!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پایگاه خبری بی بی سی انگلیسی (BBC) ضمن انعکاس خبر قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران به گمانه زنی در رابطه با تاثیر تیره شدن روابط دو کشور بر اوضاع خاورمیانه پرداخته است.

پس از اقدام نابخردانه عربستان در اعدام “شیخ نمر” رهبر شیعیان این کشور، رسانه های انگلیسی، آمریکایی و صهیونیستی با آب و تاب به انعکاس این خبر و موضع گیری های مقامات ایرانی و عربستانی و پس از آن نیز اقدام خودسرانه برخی در به آتش کشیدن سفارت عربستان در تهران و مشهد پرداخته و برای ماهیگیری از این آب گل آلود تلاش می کنند.

بی بی سی پس از حمله به سفارت عربستان در ایران با تلاش برای هیزم ریختن به این آتش نوشت: «اینکه ایران می گوید حمله به سفارتخانه و کنسولگری، کار افراد و گروه‌های خودسر و جمعی افراد افراطی بوده به نظر نمی‌رسد برای ناظران چندان قانع کننده باشد وگرنه رسانه‌های عربی به‌صراحت از نیروهای بسیج به عنوان حمله کنندگان نام نمی‌بردند. پیشینه فعالیت گروه‌هایی که آقای روحانی از آنها با عنوان خودسر یاد می‌کند و حملاتی که پیشتر به سفارتخانه‌های دیگر دولت‌ها کرده‌اند، قرائن کافی به دست ناظر داخلی و خارجی می‌دهد که آنها را چندان هم خودسر ندانند و باور داشته باشند که این گروه‌ها برای انگیزه‌ها و اهداف مشخصی سازماندهی شده‌اند و نه آنکه صرفاً عده‌ای از مردم باشند که خشم و هیجانشان را بروز می‌دهند.»

این‌بار و با تصمیم عربستان سعودی برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران، بنگاه خبرپراکنی انگلیس طی گزارشی، از به صف شدن نیروهای شیعه و سنی در خاورمیانه پشت سر ایران و عربستان سخن به میان آورده و به صورت غیر مستقیم جنگ عظیم قریب الوقوع را به تصویر می کشد!

در ابتدای گزارش بی بی سی آمده است: «عربستان سعودی در پی نزاع به وجود آمده بر سر اعدام شیخ نمر روحانی برجسته شیعی این کشور، از قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران خبر داد.»

“عادل الجبیر” وزیر امور خارجه عربستان اعلام کرد که تمامی دیپلمات های ایرانی باید طی ۴۸ ساعت، خاک عربستان را ترک نمایند. الجبیر در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که عربستان به ایران اجازه نخواهد داد که امنیت این کشور را تضعیف نماید و تهران را به توزیع سلاح در منطقه و به وجود آوردن هسته های تروریستی محکوم کرد. وی افزود: «تاریخ ایران مملو از مداخلات منفی و خصمانه در مسائل دنیای عرب است و همیشه با تخریب همراه بوده است.»

“جان کربی” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما به درخواست از رهبران کشورهای منطقه برای برداشتن گام های مثبت در جهت آرام کردن تنش های موجود ادامه خواهیم داد. ما معتقدیم که تعامل دیپلماتیک و گفتگوهای مستقیم در این راستا امری ضروری است.»

این پایگاه انگلیسی در ادامه مدعی شد: «صدای گسست دیپلماتیک میان قدرت های اصلی شیعه و سنی، در سراسر خاورمیانه طنین افکن خواهد شد؛ چرا که آن ها از جبهه های مخالف در جنگ های مخرب زیادی در منطقه حمایت می کنند.»

بی بی سی از صف کشی شیعه و سنی در مقابل یکدیگر در خاورمیانه سخن به میان آورده و می نویسد: «بازیکنان منطقه ای در امتداد خطوط فرقه ای به صف شده اند تا از تهران و یا ریاض حمایت نمایند.»

در ادامه این گزارش آمده است: «سال گذشته [میلادی] با این امید نسبی به پایان رسید که دست کم مذاکرات برای حل درگیری های یمن، آغاز شده است و مذاکرات صلح سوریه نیز در حال ادامه است. اما اکنون به نظر می رسد که کار بسیار سخت تر شده است.

مقامات سعودی در ماه اکتبر اعلام کردند فقط به این خاطر مخالفت خود با حضور ایران در مذاکرات سوریه را کنار گذاشته اند که آمریکا آن ها را متقاعد کرده که به دنبال آزمایش تعهد تهران است. اما آن ها شک داشتند که توافق با ایران صورت پذیرد و این کشور را منبع اصلی بی ثباتی در منطقه می دانستند. مقامات ایرانی نیز در طرف دیگر، ناراحتی خود از حمایت عربستان از گروه های اسلام گرا را مخفی نمی کردند. برای ماه ها، خشمی در میان ایران و عربستان وجود داشت که به سختی پنهان می شد و اکنون این خشم سرریز شده است.»

انتهای پیام/جام نیوز

«صدای گسست دیپلماتیک میان قدرت های اصلی شیعه و سنی، در سراسر خاورمیانه طنین افکن خواهد شد…»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme