https://telegram.me/empireoflies
با وجود این که اهمیت نقش کلیدی رسانه ها نسبت به سالهای گذشته واضح تر شده است اما همچنان نسبت به اهمیت جایگاه استفاده صحیح از این رسانه غفلت شده است.

بازخوانی شیوه‌های عملیات روانی دشمن برای اتهاماتش علیه خانواده لاریجانی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغفارغ از محتوای اتهامات اثبات نشده پایگاه های خبری اپوزیسیون نسبت به خانواده یکی از مقامات ارشد کشوری موضوع مهمی که باید مورد بررسی قرار بگیرد شیوه های عملیات روانی دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی است.

اولین روش رسانه ای، اهریمن سازی از شخصیت هدف است. طی ماهها یا سالهای قبل از انتشار این اتهامات، از خانواده لاریجانی عموما و شخص آیت الله لاریجانی خصوصا تصویری بسیار منفی ساخته شد. از نقد عملکرد قوه قضائیه بگیرید تا برچسب سازی که یکی دیگر از شیوه های عملیات روانی است. برچسب زنی یا اسم گذاری  برای تحریک به رد فکری و اندیشه ای بدون بررسی شواهد مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش از شخصیت رئیس قوه قضائیه ” انسان زدایی” شد.

وقتی این شخصیت به مرحله پست تر از انسانیت تنزل می کند مخاطب هر اتهامی – چه کوچک و چه بزرگ- علیه او را باور می کند.

سومین تاکتیک عملیات روانی دشمن برای ضربه زدن به هدف، “دروغ بزرگ” است. دشمن اتهامی را که واقعیت ندارد را “تکرار” می کند؛ که به اصطلاح ” طبل تکرار” نامیده می شود. آن قدر بر این طبل می کوبد تاذهن مخاطب آن را جذب کند.

در پروژه اتهام زنی آمدنیوز، “دروغ بزرگ”، متهم کردن دخترِ رئیس قوه قضائیه که منسوب رهبری نظام است به جاسوسی برای انگلیس! به قول رئیس دستگاه تبلیغاتی نازی ها، گوبلز که می گوید: «دروغ هرچه بزرگتر باشد، باور‌ آن برای مردم راحت تر است.»

چهارمین مورد از تاکتیک مورد استفاده دشمن علیه رئیس قوه قضائیه، ” پاره حقیقت گویی” نام دارد. در این روش، بخشی از خبرهایی که مربوط به دستگاه قضائیه یا شخص آیت الله لاریجانی گفته شده صحیح است. مثلا وجود مشکلات زیاد در دستگاه قضائی، یا سرمایه گذاری دختر آیت الله لاریجانی و تجارت موفق وی از طریق تملک، که این عناصر با فرض صحت به خودی خود دلیل قانع کننده ای برای جاسوسی برای انگلستان نیستند.

اما در کنار این خبرهای درست، خبرنادرست قرارمیگیرد تا اتهام نادرست جاسوسی با استفاده از خبر درست این مجموعه خبرها اثبات شود.

پنجمین تاکتیک عملیات روانی دشمن، استفاده از روش “قطره چکانی” است. در تعریف این روش آمده است: «در تاکتیک قطره چکانی، اطلاعات و اخبار در زمان های گوناگون و به تعداد بسیار کم و به صورتی سریالی ولی نا منظم در اختیار مخاطب قرار می گیرد تا مخاطب نسبت به پیام مربوطه حساس شده و در طول یک بازه زمانی آن را پذیرا باشد.»

 

در پروژه آمدنیوز، ابتدا راجع به اتهام جاسوسی حرفهای کلی زده شد. سپس مدعی شدند که اسناد این اتهام را دارند و در آینده منتشر خواهند کرد. سپس دو سند منتشر می شود. گام بعدی حساس کردن مخاطبان و و عده دادن به این که فایل های صوتی و تصویری برای اثبات ادعای خود در آینده منتشر خواهد شد. اولین گام بعد از انتشار این اسناد مجهول، انتشار فایل صوتی ده ثانیه ای است.

می شود تاکتیک ها و تکنیک های عملیات روانی زیادی را برای این پروژه شرح داد. این شیوه مقابله نشان می دهد سرویس های اطلاعاتی پشت سر آمدنیوز بسیار پخته عمل کرده اند و خیلی ساده لوحی می خواهد انتساب این شیوه های پیچیده عملیات روانی را به چند عنصر ایرانی آمد نیوز محدود کنیم.

چرا روح الله زم شروع می کند؟

آمد نیوز وعده داده بود که اسناد جاسوسی زهرا لاریجانی را منتشر خواهد کرد. اما پیش از انتشار، روح الله زم را مسئول این کار کردند. آمد نیوز در توئیتر خود از تصمیم خود پرده برداشت:

«شورای همکاران آمدنیوز تصمیم گرفت به خاطر بازداشت خانواده‌ی آقای زم به اتهام واهی جاسوسی توسط حفاقوه [حفاظت اطلاعات قوه قضائیه] و تهیه این پرونده فوق سری توسط ایشان، وی انتشار دهنده اسناد باشد و سپس آمدنیوز آنان را منتشر کند.»

این یک ترفند خبری بود که تحلیل گران را نتوانست فریب دهد. هدف از انتشار این مطلب که دست آمدنیوز را رو کرد این بود که چون انتشار اسناد مربوطه جنبه حقوقی دارد و در صورت شکایت جمهوری اسلامی به مراجع ذی صلاح، آمدنیوز باید مسئولیت و تبعات قانونی این اسناد را می پذیرفت. از این رو انتشار این اسناد به روح الله زم سپرده شد تا او با عنوان یک فرد حقیقی و نه حقوقی اسناد را منتشر کند؛ آمدنیوز نیز به نقل از او مطلب را نقل می کند.

ولی نباید این مطلب را از ذهن دور نگاه داشت که هر دو، دو روی یک سکه اند.

فایل صوتی؟

زم وعده داده بود که فایل صوتی برای اثبات ادعاهای خود منتشر خواهد کرد و این کار را نیز کرد. فایل ده ثانیه ای منتشر شده که گفته شده در زمان بازجویی از زهرا لاریجانی ضبط شده. این اقدام برخلاف اقدام قبلی، آمدنیوز آن را منتشر کرد. یعنی روح الله زم مسئولیت انتشار آن را بر عهده آمدنیوز قرار داد و خودش آن را منتشر نکرد. چرا؟

چون از لحاظ قانونی یک فایل صوتی نمی تواند دلیل موجّه و شاهدی برای اثبات یک جرم یا اتهام باشد؛ زیرا فایل صوتی قابل جعل است. از این رو انتشار این فایل صوتی تبعات حقوقی برای آمدنیوز ندارد.

نقش تلگرام در شیوع اتهامات این چنینی

اگر بگوئیم که تلگرام نقش مهمی در شیوع اتهام علیه خانواده لاریجانی داشته است گزافه نگفته ایم.

تلگرام خصوصیاتی دارد که برای اشاعه اکاذیب بیشتر به کار می آید تا شبکه ای مانند توئیتر:

  1. تلگرام فضایی منولوگ ( تک گویی) دارد و بصورت یک طرفه عمل می کند. یعنی شما هر مطلبی را می توانی بدون دردسر در آن منتشر کنی. آمد نیوز ابتدا به ساکن اتهاماتش علیه خاندان لاریجانی را در تلگرام منتشر کرد و در فضایی یک طرفه به تاخت و تاز ادامه داد. چون در این فضا خلاف توئیتر کسی نمی تواند به مطالبت پاسخ دهد. بنابراین واگیردار است.
  2. تلگرام فضایی غیر نخبگانی دارد. غالب اعضای تلگرام را عام تشکیل می دهند و آنها هم بیشتر مصرف کننده اند. فضای نخبگانی در تلگرام محدود است. در این فضاست که اتهامات اینچنینی مطرح شده و رشد می کند.
  3. تلگرام حقیقت یاب نیست. خلاف توئیتر که فضایی به صورت دادوستد دارد. هر حرفی که در تلگرام مطرح می شود چون پاسخ دهنده ای ندارد خیلی زود شایع می شود. اگر اتهامات آمدنیوز از طریق توئیتر منتشر می شد بسیار بسیار کمتر از حالا تاثیر روانی داشت. چون توئیتر یک حقیقت یاب دارد و هر مطلبی به سرعت واکنش می گیرد.

نمونه بارزش انتشار اسناد، توسط زم است. به محض این که زم این اسناد را منتشر کرد واکنش های مثبت و منفی زیادی را در پی داشت. حجم واکنش های منفی به این مطلب میزان تاثیرگذاری این اقدام بر کاربران را کم کرد. در تلگرام این گونه نیست.

۴٫ تلگرام محدودیت ندارد. از این رو هر مطلبی را می توان منتشر کرد. این فضا برای طرح اتهامات آمدنیوزی بسیار مهیاست. چنین فضایی در توئیتر به دلیل حجم کم داده های ارسالی از قبیل فیلم یا متن وجود ندارد.

با وجود این که اهمیت نقش کلیدی رسانه ها نسبت به سالهای گذشته واضح تر شده است اما همچنان نسبت به اهمیت جایگاه استفاده صحیح از این رسانه غفلت شده است. اگر در استفاده از ابزار رسانه موفق تر عمل می کردیم به راحتی می توانستیم هجمه رسانه ای دشمن در پروژه اتهامات علیه خانواده لاریجانی را دفع کنیم.

انتهای پیام/روباه نیوز

با وجود این که اهمیت نقش کلیدی رسانه ها نسبت به سالهای گذشته واضح تر شده است اما همچنان نسبت به اهمیت جایگاه استفاده صحیح از این رسانه غفلت شده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme