https://telegram.me/empireoflies

ایرج گرگین؛ از حزب توده و تلویزیون پهلوی تا رادیو فردا!

به گزارش «امپراتوری دروغ» به نقل از مزدوران، ایرج گرگین متولد ۱۳۱۳، روزنامه‌نگار و از مدیران پیشین تلویزیون ملی ایران در دوران رژیم پهلوی بود. ایرج گرگین روزنامه‌نگاری را از نوجوانی با انتشار روزنامه دانش‌آموز در سال ۱۳۳۰ در تهران آغاز کرد و در انتشار روزنامه جوانان دموکرات فعالیت داشت. همزمان با تحصیل در رشته ادبیات فارسی در دانشگاه تهران، کار حرفه‌ای مطبوعاتی را در روزنامه کیهان شروع کرد و مدت کوتاهی نیز مدیر داخلی مجله کیهان فرهنگی بود.

گرگین در سال ۱۳۳۷ به عنوان تهیه‌کننده و گوینده خبر به رادیو ایران پیوست و در همان سال رادیو تهران را افتتاح کرد. او در سال ۱۳۴۰ برای تحصیل در رشته تلویزیون به ژاپن رفت اما زود به ایران برگشت.

ایراج گرگین - تلویزیون پهلوی

ایرج گرگین در تلویزیون ملی دوران رژیم پهلوی

وی از اعضای سازمان جوانان حزب توده بود، که پس از کودتای ۲۸ مرداد با یک چرخش کامل ، درخدمت رژیم پهلوی قرار گرفت و به عنوان گوینده به رادیو راه یافت. زمانی که «رضا قطبی» مامور تاسیس تلویزیون ملی ایران شد، ایرج گرگین در شمار ۱۲ نفر اولیه‌ای بود که به وی پیوست و مسئولیت گروه اخبار را به عهده گرفت.

گرگین در سال‌های نخستین دهه ۴۰ شمسی سرپرست و مسئول «برنامه دوم رادیو تهران» شد. این ایستگاه رادیویی پایگاه طرح مباحث اجتماعی، فرهنگی و هنری بود. افرادی مانند احمد شاملو، فروغ فرخزاد، نادر نادرپور، سیمین بهبهانی، مهدی اخوان‌ثالث ، و فریدون رهنما در این شبکه رادیویی، که مخاطب آن بیشتر اهالی و علاقمندان فرهنگ و هنر بودند، حضور یافتند.

وی با جلب اعتماد رضا قطبی، مدیرکل روابط عمومی تلویزیون و پس از آن مدیر مجله تماشا و اندکی بعد مدیر تولید تلویزیون که مهمترین مقام در تهیه و تدوین سریالها و برنامه های تلویزیون بود، شد. او آنچنان مورد اعتماد رژیم پهلوی بود که به عنوان گزارشگر ویژه به همراه محمدرضا شاه به سراسر دنیا می‌رفت. گرگین پس از پیروزی انقلاب اسلامی به آمریکا گریخت و همراه با «هما سرشار» (خبرنگار یهودی و صهیونیست) رادیو امید ایران را تاسیس کرد.

زمانی که آمریکا تصمیم به تشکیل رادیوآزادی زیرمجموعه سازمان سیا در کشور چکسلواکی گرفت، گرگین را به عنوان مدیر گروه خبری و گزارش این رادیو منصوب کرد. وی در سال ۱۳۷۶ در تاسیس رادیو آزادی در پراگ که بعداً به رادیو فردا تغییرنام داد، مشارکت داشت. شایان ذکر است عنوان رادیو زمانه نیز به پیشنهاد ایرج گرگین انتخاب شده است.

ایرج گرگین در سال ۱۳۹۰ در سن ۷۷ سالگی در ایالت ویرجینای شمالی آمریکا درگذشت.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme