https://telegram.me/empireoflies

ایران کلید ثبات در منطقه/ بعد از توافق هسته‌ای، نوبت توافق برسر مسایل منطقه‌ای

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پایگاه خبری تحلیلی لوب‌لاگ (lobelog) در مقاله‌ای به قلم توماس لیپمن به بررسی تاثیر ایران در بحران‌های خاورمیانه از جمله یمن، عراق و سوریه پرداخت و اذعان کرد که برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، همکاری با ایران الزامی است.

در ابتدای این مقاله با اشاره به کنفرانس‌های متعدد اما بی‌ثمر برگزار شده حول برطرف کردن بحران‌های خاورمیانه، آمده است: «بنظر می‌رسد هیچ رویکرد موثری را نتوان اتخاذ کرد و هیچ راه حل با دوامی به دست نیاید تا زمانی که یک توافق همکاری میان ایران و آمریکا امضا نشود. نیازی نیست این مسله بصورت رسمی اعلام شود زیرا نه ایران و نه آمریکا آمادگی آن را ندارند.»

این پایگاه خبری ضمن بیان اینکه هیچ راه واقع بینانه‌ای برای کنترل و پایدار کردن خاورمیانه وجود ندارد؛ افزود: «مگر اینکه واشنگتن و تهران حداقل با هم مذاکره کرده، به یکدیگر احترام گذاشته و منافع مشترک خود بعنوان اساس این اقدامات شناسایی کنند. البته برخی از تحلیلگران مدعی‌ هستند ایران منعطف نخواهد بود ولی عده‌ای دیگر نظر خوش بینانه‌ و دقیقتری دارند.»

لوب‌لاگ در ادامه به نقل از پیام محسنی کارشناس مرکز بلفر در دانشگاه هاروارد نوشت: «روحانی و ظریف، توافق هسته‌ای ایران را بعنوان یک مدل برای تعاملات آتی با دنیا و ایالات متحده می‌بینند. این توافق الزاماتی را برای روابط آینده ایران-آمریکا درپی خواهد داشت و همچنین آتش جنگ سرد میان ایران و عربستان را شعله‌ورتر خواهد نمود.»

در همین رابطه آنتونی کوردزمن در یادداشتی برای اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل ضمن تذکر درخصوص احتمال بهبود نیافتن فوری روابط ایران و آمریکا، مدعی شد: «واشنگتن نباید چنین تغییراتی را در روابطش (با تهران) به بهای از دست دادن متحدانش ایجاد کند. طیف وسیعی از ایرانیان آمریکا را شیطان بزرگ نمی‌دانند و عده‌ای از مقامات ایرانی نیز منافع راهبردی ایران در منطقه را در گروه همکاری منطقه‌ای می‌دانند.»

نویسنده این مقاله با اشاره به نقش مهم ایران در یمن و عراق متذکر شد که آزمون مهم کنونی حضور ایران در اقدامات چندجانبه برای پایان دادن به کشتار در سوریه است و افزود: «اگر تهران و واشنگتن نتوانند با میانجی گری مسکو به توافق (بر سر آینده دولت سوریه) برسند، تصور راهی برای خروج از باتلاق بحران سوریه دشوار است.»

در ادامه مقاله با گریزی به دومین نشست مذاکرات صلح سوریه در وین و نتایج آن، آمده است که در نظر نگرفتن بشار اسد در آینده سوریه و عدم توجه به جنگ با تروریست‌ها در سوریه، این مذاکرات را بی‌معنی نشان داده و این درحالی است که ایران تاکید می‌کند فرایند انتقال قدرت به معنای رفتن اسد نیست.

توماس لیپمن در پایان مدعی است دولت قانونی اسد و حزب‌الله بخشی از «طرفین حاضر (در بحران سوریه)» که جان کری می‌گوید نیستند و حتی در صورت اجرا شدن فرایند پیچیده و دشوار حاصل شده در نشست وین، بازهم همه مسایلی که در آن آمریکا و عربستان به همکاری (هرچند) ظاهری ایران نیاز دارند، حل نخواهد شد.

انتهای پیام/جام نیوز

«بنظر می‌رسد هیچ رویکرد موثری را نتوان اتخاذ کرد و هیچ راه حل با دوامی به دست نیاید تا زمانی که یک توافق همکاری میان ایران و آمریکا امضا نشود.»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme