https://telegram.me/empireoflies

ایران و چرایی تغییر رفتار بن سلمان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغدر چند هفته اخیر، بن سلمان موضع گیری ها و اقدامات متفاوت و قابل تاملی را در مقایسه با مواضع گذشته اش بروز داد. این واکنش ها از دیدار با مقتدی صدر گرفته تا دعوت از سران برخی دیگر از گروههای مذهبی سیاسی موجود درعراق و درخواست ازحیدر العبادی نخست وزیر عراق برای میانجی گری جهت بهبود روابط ایران با عربستان، برکناری عادل الجبیروزیر امورخارجه تند رو وضد ایرانی این کشور و همچنین تمایل عربستان برای خاتمه جنگ دریمن را شامل می شود. این درحالی است که خود ایشان نیز از مواضع ضد ایرانی زیادی برخوردا بوده و در سخنرانی ها و اظها رنظرهایش به صراحت بیان نموده و حتی به تحریک کشورهای عربی و غیر عربی علیه ایران اقدام می کرد. استفاده از ادبیات تهدید آمیز توام علیه ایران از خصوصیات بارز سیاسی ایشان می باشد.

نگارنده در هر زمانی که مواضع ضد ایرانی ایشان را مطالعه می کردم یاد مواضع جان بولتون سناتور جمهوری خواه آمریکا می افتادم که همیشه از برخورد با ایران و سقوط نظام سیاسی ایران دم می زد. به نظر می رسد واکنش این دو در قبال ایران از نوعی وجوه اشتراک برخوردار باشدکه البته در عالم سیاست این مساله امری طبیعی است و قصدراقم این سطور نیز فقط ذکرتشابهات رفتاری بن سلمان بااین سناتور جمهوریخواه آمریکایی بوده است و لاغیر.

در این خصوص نکات ذیل را می توان در چرایی اتخاذ چنین سیاستی از سوی بن سلمان بیان نمود:

۱-روی آوری از آرمانگرانی منطقه ای به واقع گرایی منطقه ای در تعامل با ایران از سوی عربستان: به نظر می رسد با این موضع گیر هایی که بن سلمان اتخاذ کرده و در صورت پای بندی به آن از موضع آرمانگرایی مدنظر این کشور در مسایل منطقه ای و متعلق به جهان عرب در تعامل با ایران؛ به موضع واقع گرایی رسیده و مصلحت منطقه را در دوری ازتنش با ایران و مخصوصا کشورهای درگیر در بحران مانند عراق و یمن رسیده است. وی به این نتیجه رسیده است که در هر حالتی نمی توان نفوذ ایران را در این کشورها نادیده گرفت. چه ایران حضور لجستیکی داشته باشد وچه نداشته باشد. قابل ذکر است که حضورایران در این کشورها علاوه بر حضور نرم افزاری و قرابت‌های فرهنگی با گروه‌های مذهبی سیاسی حامی ایران، به درخواست خود دولتهای این کشورها در برخورد با بحران کنونی موجود دراین کشورها و از جمله جریانات افراطی مذهبی و تروریسم می باشد. از اینرو، سیاست حذف و یا زمین گیر کردن ایران که تاکنون از سوی عربستان و در سالهای گذشته دنبال می شد با هدف به شکست کشاندن ایران وقطع حضورش فایده ای در برنداشته است. اگرچه توانسته هزینه هایی بر ایران تحمیل نماید.

ایران و چرایی تغییر رفتار بن سلمان

۲– ترس از اعتراضات داخلی ومخصوصا تمایل برخی ازشاهزادگان سعودی درعدم پذیرش بن سلمان در قدرت: ولیعهدی بن سلمان با اعتراضاتی در میان شاهزادگان سعودی همراه بوده است و حتی در مراسم بیعتی که در همین خصوص برگزار شده بود این اعتراض نشان داده شدکه با واکنش محافظان و نیروهای امنتی سعودی مواجه گردید. به نظر می رسد، جنگ قدرت و رقابت سیاسی موجود میان شاهزادگان برای دست یابی به مناصب سیاسی و تبدیل نشدن آن به بحرانی برای عربستان از دغدغه های درونی بن سلمان باشد. ازاینرو، به نظرنگارنده بن سلمان برای دور ماندن از تیغ تیز انتقادات احتمالی علیه وی در اتخاذ سیاستهای منطقه ای و داخلی، به نتیجه تعامل منطقه ای و ازجمله ایران رسیده تا بلکه با سیاست های انعطاف آمیزش اعتراض های درونی خاندان سعودی و رقابت های موجود را تلطیف نماید.

 ۳-به نظر می رسد ادامه جنگ عربستان علیه یمن جایگاه سیاسی این کشور را هم اکنون به زیر سوال برده و در آینده نیز قضاوت درستی از این اقدام عربستان نخواهد شد. حمله کشوری مسلمان علیه کشور مسلمان دیگری که از کمترین اقدامات نظامی در مواجهه با جنگ افزارهای خریداری شده عربستان از کشورهای غربی برخوردار است قابل قبول نیست. در کنار این عامل، شاید بن سلمان به این نتیجه رسیده که تحمل هزینه های اقتصادی ناشی از اتخاذ این نوع از سیاست درمنطقه برای اقتصاد این کشور مطلوب نباشد.

در نتیجه اینکه، نگارنده اعتقاد دارد چالش میان ایران و عربستان با یکدگیر ره به جایی نخواهد برد و در وهله اول،برای منافع دو کشور ودر مرحله دوم  منافع منطقه مفید نیست. هرچه تعامل میان دو کشور بیشتر باشد سود سیاسی آن برای طرفین و کشورهای منطقه است و حتی این سود شامل سود اقتصادی نیز خواهد بود. و از هزینه هایی که دو کشور متحمل می شوند خواهد کاست البته این مساله پیش شرط هایی هم دارد که یکی از پیش شر ط ها آن است که عربستان در تعامل با ایران خود تصمیم گیرنده بوده و متاثر ازسیاست های قدرتهای فرامنطقه ای وآمریکا و یا اسراییل نباشد.

انتهای پیام/بولتن نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

بن سلمان موضع گیری ها و اقدامات متفاوت و قابل تاملی را در مقایسه با مواضع گذشته اش بروز داد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme