https://telegram.me/empireoflies

ایران؟ همانجایی که به‌آن حمله کردیم؟!

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: یک خبرنگار محلی آمریکایی که پیگیر اخبار مذاکرات هسته‌ای اخیر میان ایران و گروه ۵+۱ بوده، پس از پایان مذاکرات، راهی شهر می‌شود تا نظر مردم را درباره آن جویا شود؛ اما مردم این شهر در ایالت ایندیانای آمریکا نه خبری در این باره شنیده بودند و نه از جشن هسته‌ای در آن خبری بود.

«سوزان رایس» دیپلمات آمریکایی پس از اعلام پایان مذاکرات هسته‌ای میان کشورهای ۱+۵ و ایران، توئیتی را به این مضمون “ملت از شما سپاسگذار است” به «جان کری» وزیر خارجه و «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا فرستاد و توافق هسته‌ای با ایران را توافق بین‌المللیِ تاریخیِ رئیس‌جمهور اوباما نامید. 

این در حالیست که بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط موسسه نشنال جئوگرافیک در سال ۲۰۰۶، بیش از ۷۵ درصد آمریکایی‌ها بین رده سنی ۱۸ تا ۲۴ سال، حتی نمی‌دانند ایران کجاست، چه رسد به اینکه به خاطر توافق پیچیده دیپلماتیک با ایران سپاس‌گذار نیز باشند و جشن بگیرند.

در ادامه، «آدام رن» خبرنگار نشریه محلی «پولیتیکو»، به خیابان‌های دیگر شهر می‌رود تا اوضاع را در آنجا نیز بررسی کند و میزان آگاهی مردم آمریکا را درباره اتفاق صورت گرفته در وین جویا شود. در کمال ناباوری بسیاری از مردم آمریکا وقتی می‌خواهند جای ایران بر روی نقشه جغرافیایی را پیدا کنند، هنوز تفاوت ایران با عراق یعنی کشوری که آمریکا در سال ۲۰۰۳ به آن حمله کرد را نمی‌دانند و حتی برخی فکر می‌کنند ایران و عراق یک کشور هستند!

politico---iran---usa

گفتنی است، سایت ایپسوس ماری (IPSOS MORI) سال گذشته میلادی بر اساس پژوهشی میزان ضعف اطلاعات عمومی‌ و جهل را در برخی از کشورهای صنعتی و توسعه‌‌یافته جهان بررسی و منتشر کرد. بر اساس این تحقیقات، با بررسی میزان ضعف اطلاعات عمومی‌ بین مردم ۱۴ کشور توسعه یافته جهان، پس از کشور ایتالیا، مردم ایالات متحده آمریکا به وجود بسیاری از رسانه‌های دنیا در این کشور ، مقام دوم «شاخص نادانی» را بدست آورده‌اند.

بر این اساس پس از ایتالیا و آمریکا، به ترتیب کشورهای کره‌جنوبی، لهستان، مجارستان، فرانسه، کانادا، بلژیک، استرالیا، انگلیس، اسپانیا، ژاپن، آلمان و سوئد در رتبه‌های بعدی «شاخص نادانی و جهل» قرار دارند.

میزان ضعف اطلاعات عمومی‌ در اینگونه کشورهای غربی و صنعتی به حدی است که برای مثال بسیاری از مردم این کشورها به سبب برخی شباهت‌‌های ظاهری در ریش و پوشش، تفاوتی بین مسلمان‌‌ها و هندوها قائل نیستند و یا بسیاری از آنها ایرانی‌ها را عرب زبان می‌دانند!

با آنکه این کشورها به ظاهر دارای باسوادترین مردم (از نظر آکادمیک) در بین کشورهای دنیا هستند، اما عملکرد رسانه‌های این کشورها که بیشتر مردم را مشغول سرگرمی‌ (بخوانید وقت‌سوزانی) می‌کنند، آنها را از حقایق روز دنیا بی‌‌اطلاع کرده و شرایط را برای یکه‌تازی و استعمارگری و جنگ‌افروزی حاکمان این کشورهای به‌دور از چشم مردم فراهم کرده است.

بر اساس بررسی‌ها، میزان اطلاعات و سواد عمومی‌ بسیاری از مردم کشورهای اسلامی‌ به ویژه ایران از بسیاری از کشورهای غربی و آمریکایی بیشتر است.

انتهای پیام/

بر اساس مطالعات موسسه نشنال جئوگرافیک، بیش از ۷۵ درصد آمریکایی‌ها بین رده سنی ۱۸ تا ۲۴ سال، حتی نمی‌دانند ایران کجاست.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.85 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme