https://telegram.me/empireoflies

اپوزیسیون در موضوع ممنوعیت ورود بانوان ایرانی به ورزشگاه‌ها به دنبال چیست؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغسالها پیش که کسی چون مسیح علی نژاد روزنامه نگار فراری از آمریکا کشف حجاب زنان ایرانی را به بهانه “حجاب اختیاری” فریاد کرد نگارنده پشت پرده چنین کاری را اقدام در جهت ” نیاز تراشی” برای زنان جامعه ایرانی توصیف کرد.

علی نژاد که خود تک و تنها در میانه میدان با تاسیس صفحه فیسبوکی ” آزادی های یواشکی” زمانی اندک از هوش و حواس رسانه های خارجی را به خود معطوف کرد سعی کرده بود اولویت اول مطالبات زنان ایرانی را “حجاب” معرفی کند. امری که با واکنش منفی جمع زیادی از هم قطاران ضدانقلابش مواجه شد.

هر چند وی در این صفحه مجازی، انتشار تصاویر کشف حجاب شده بانوان ایرانی را دنبال می کرد ولی در کنار این، نیازهای دیگری را برای زنان ایرانی می تراشید؛ حضور زنان ایرانی در ورزشگاهها برای دیدن مسابقات ورزشی مردانه و پیگیری دوچرخه سواری و موتور سواری زنان.

آن زمان تحلیل گران معتقد بودند که علی نژاد با همکاری رسانه های غربی در پی نیاز تراشی برای مجموعه بانوان ایرانی بودند. یعنی او چنین القاء می کرد که در میان معضلات و مشکلات زنان ایران، حجاب و ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها از اولویت اول برخورداند.

با گذشت زمان و با به حاشیه رفتن ” آزادی های یواشکی” اینک امروز در فضای رسانه ای ضدانقلاب دنبال می شود ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه هاست.

متاسفانه این موضوع به داخل فضای رسانه ای کشور نیز سرایت کرده و اکنون جزو مطالبات اول حوزه زنان تبدیل شده است. هدفی که اپوزیسیون به دنبال آن بود.

بازی های مقدماتی جام جهانی فوتبال به این مطالبات دامن زد. حضور زنان کره ای و ژاپنی در ورزشگاه آزادی برای دیدن بازی تیم ملی کشورشان و البته حضور پررنگ زنان سوری در ورزشگاه برای بازی ایران و سوریه فضای رسانه ای را به شدت تکان داد.

پایگاه خبری بی بی سی فارسی، تصویر کاملا بی حجاب یک دختر سوری در ورزشگاه آزادی که در فضای رسانه ای منتشر شده بود را به لحاظ ویژگی های چهره، به دختران ایرانی تشبیه کرد که به خاطر داشتن ملیت متفاوت‌شان از حق حضور در استادیوم محروم بودند.

هر چند این دختر بعدا به دلیل تذکر مسئولان برگزار کننده این مسابقه از پرچم کشورش به عنوان پوشش سر خود استفاده کرد اما آنچه که برجسته شد تصویر قبلی او بود نه تصویر بعدی اش.

پس از پخش عکس بی حجاب تماشاگر سوری در استادیوم آزادی، وی با حجاب شد.

 

حالا در فضایی که اولویت اول معضلات زنان جامعه ایرانی مسئله ای غیر از ممنوعیت ورود آنها به ورزشگاه است آنچه که برجسته می شود مطالبات دست چندم زنان است. BBC از ممنوعیت ورود زنان ایران به عنوان یک “حسرت” نام می برد.

 

رسانه های فارسی زبان اپوزیسیون – حتی شبکه بی بی سی فارسی توانستند با سوار شدن روی این موج – یا شاید با براه انداختن این موج- فضای روانی شدیدی علیه جمهوری اسلامی ایجاد کنند.

این فشار تا جایی بود که حتی موافقان جمهوری اسلامی با انتقاد از حضور زنان سوری در ورزشگاه در بازی ایران-سوریه، این اقدام را “استاندارد دوگانه” مسئولین ورزشی توصیف کردند. توصیفی که می تواند درست باشد.

حسین باستانی کارمند BBC در تحلیل اتفاقات اخیر فضای مجازی، از آن به “شوک” عنوان کرده و معتقد است که این “شوک”  به نقطه عطفی در جلب توجه افکار عمومی به موضوع ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها تبدیل شده است.

تحلیل گر BBC می نویسد:

«ممنوعیت ورود زنان ایران به ورزشگاه ها، البته موضوع جدیدی نبود. اعتراض به این ممنوعیت هم، تازگی نداشت. اما مسابقه دیروز، به دلایل گوناگون خبرساز تر از اغلب بازی های قبلی شد. به ویژه چون توام با خلق “تصاویر” ویژه ای بود که از نظر رسانه ای، قدرت بالایی برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی داشتند.»

باستانی اما در میان حواشی به وجود آمده از اتفاقات این بازی، مسئله ای دیگر را مطرح می کند که با گذاردن آن در کنار دلایل ممنوعیت ورود زنان به مخاطب این گونه القاء می کند که دلیل اصلی این ممنوعیت، سیاسی است نه عرفی یا مذهبی.

او بیان می کند: «نتیجه غیرمنتظره بازی دیروز نیز، به همین ترتیب بازتاب شدیدی در افکار عمومی داشت. تا جایی که حتی پیش از انجام بازی، نوعی نظریه توطئه در میان گروهی از کاربران شبکه های اجتماعی شکل گرفته بود که نکند بازیکنان ایران -به خاطر روابط ویژه دو حکومت- برای نبردن سوریه تحت فشار باشند.»

اتهام تبانی از سوی تحلیل گر BBC نه آنچنان پررنگ بود (برفرض صحت) که باستانی می گفت. با این حال نتیجه مساوی این دو تیم، باستانی را برآنداشت تا بدون توجه به گل ثانیه های آخر بازی سوریه، انگ تبانی را با استناد به فضای رسانه ای را بر پیشانی ایران بچسباند.

جدای از درستی یا نادرستی این ممنوعیت ابتدا باید گفت ممنوعیتی وجود ندارد. بانوان ایرانی بارها در ورزشگاه حضور داشته اند. اما این حضور ثابت نیست.

بانوان ایرانی این حق را دارند که در فضایی سالم در ورزشگاه ورود پیدا کنند. کما این که بارها شاهد این مسئله بودیم. اما این حضور ثابت نبوده و دائمی نیست. با این حال این موضوع باید کاملا بدور از احساسات فردی بررسی شده و موانع این ممنوعیت برداشته شود اما نباید از این نکته غافل شد که اپوزیسیون در صدد سیاسی کردن این امر و بهره برداری سیاسی از این موضوع هستند.

چند صد تن از زنان در  ورزشگاه آزادی تهران تماشای بازی والیبال ایران و بلژیک از سری مسابقات لیگ جهانی والیبال

برجسته کردن مطالبان نه چندان مهم زنان ایران نباید باعث به فراموشی سپردن اولویت های اصلی مشکلات آنها بشود. خوب یا بد حضور زنان در ورزشگاه در عین حالی که حق آنان است اما هیچ مشکلی از آنها حل نمی کند و فقط آنها را سرگرم می کند.

این، آن چیزی است که اپوزیسیون می خواهد.

انتهای پیام/روباه نیوز

باستانی اما در میان حواشی به وجود آمده از اتفاقات این بازی، مسئله ای دیگر را مطرح می کند که با گذاردن آن در کنار دلایل ممنوعیت ورود زنان به مخاطب این گونه القاء می کند که دلیل اصلی این ممنوعیت، سیاسی است نه عرفی یا مذهبی.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.9 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme