https://telegram.me/empireoflies
تحولات جنگ جهانی دوم باعث استقرار نیروهای آمریکایی در یکی از جزایر ژاپن شد که بعدها رسوایی‌های بسیاری را برای سربازان ایالات متحده به همراه داشت.

اوکیناوا، جزیره‌ای نفرین‌ شده برای نیروهای آمریکایی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: استان اوکیناوا، جنوبی‌ترین استان و از جزیره‌های ژاپن در اقیانوس آرام است که در پایین دریای چین شرقی، بین ژاپن و تایوان قرار دارد. مرکز استان اوکیناوا شهر ناها (NAHA)، در جنوب این جزیره است.

در جریان جنگ جهانی دوم، طرح متفقین برای محاصره و شکست ژاپن مبنی بر آن بود که با تصرف جزیره اوکیناوا و استقرار نیروی نظامی بتوانند به امپراتوری ژاپن در قالب «عملیات سقوط» هجوم آورند، بنابراین آمریکاییها برای تصرف این جزیره، ۱۳۰۰ کشتی و نزدیک به ده‌هزار هواپیما را به کار گرفتند.

یکم آوریل ۱۹۴۵ نبرد اوکیناوا، آخرین و بزرگترین عملیات آبی-خاکی نبرد اقیانوس آرام در جنگ جهانی دوم آغاز شد. آمریکا در این عملیات ۳۶ کشتی و ۷۳۶ هواپیمای خود را از دست داد و ۳۶۹ کشتی آمریکایی به‌ شدت آسیب دید. «کامیکازه‌ها»، خلبانان انتحاری ژاپن بودند که هواپیمای خود را به کشتی‌های آمریکایی می‌زدند و آنها را منفجر یا غرق می‌کردند. بیشترین خسارت را همین کامیکازه‌ها بر کشتی‌های آمریکا وارد کردند.

ژاپن در این عملیات ۱۲۰ هزار نیروی مدافع داشت که ۱۱۰ هزار نفر آنها کشته یا زخمی شدند و ۷۴۰۰ نفر از آنها به اسارت آمریکایی‌ها درآمدند. این کشور در جریان این نبرد ۷۸۳۰ هواپیما و شانزده کشتی جنگی خود از جمله «یاماتو»، بزرگترین کشتی جهان در آن زمان را از دست داد. در ادامه نیروی زمینی آمریکا توانست به مدت پنج روز منطقه را از نیروهای ژاپنی بگیرد.

طرح آمریکایی‌ها این بود که پس از تصرف اوکیناوا به خاک اصلی ژاپن حمله کنند. اما مقاومت ژاپنی‌ها برای حفظ این جزیره، خسارت زیادی به این کشور وارد ساخت، بنا بر این آمریکا با ادامه جنگ برای تصرف خاک ژاپن تلفات زیادی را متحمل می‌شد.

از این رو آمریکایی‌ها با دستیابی به بمب هسته‌ای، آن را در اوت ۱۹۴۵ میلادی بر شهرهای هیروشیما و ناکازاکی پرتاب کردند که با کشتار وسیعی همراه شد. به این ترتیب ژاپن خود را تسلیم کرد و جنگ جهانی دوم به پایان رسید.

پس از آن نیروهای آمریکایی در جزیره اوکیناوا استقرار یافتند و این استان در راستای توافقنامه توکیو-واشنگتن به نقطه تسلط آمریکا در منطقه تبدیل شد.

نظامیان آمریکایی در طول دوران استقرار خود در این جزیره جنایات و اقدامهای غیراخلاقی زیادی را مرتکب شدند که موجب خشم مردم این منطقه شده بود. برای نمونه در سال  ۱۹۹۵ میلادی، تعرض یک نظامی آمریکایی به دختربچه ۱۲ ساله ژاپنی موجب اعتراض و خشم مردم ژاپن شد. آمریکا پس از این رویداد مجبور شد پایگاه نظامی خود از مناطق مرکزی به شمال منتقل کند. گفته می‌شود که یوکیو هاتایاما، نخست وزیر وقت ژاپن در سخنرانی‌های انتخاباتی‌ خود وعده داده بود که پایگاه‌های نظامی آمریکا را از این جزیره برچیند که در رسیدن به این هدف ناکام ماند و از مقام خود استعفا کرد.

فعالیتهای نظامی آمریکا در اوکیناوا و سر و صداهای ناشی از آن، آرامش و سلامت مردم این منطقه را تهدید می‌کند. مردم اوکیناوا در پی اعتراضی گسترده خواستار توقف فعالیتهای نظامی امریکا در این جزیره شدند.

آمریکا و ژاپن در سال ۱۹۹۶ توافق کردند که پایگاه هوایی تفنگداران دریایی «فوتنما» که در بخش پرجمعیت جزیره بود تعطیل کنند و آن را به منطقه‌ای کم جمعیت تر انتقال دهند. اما مردم ژاپن خواستار خروج کامل نیروی نظامی آمریکا از این جزیره‌اند که با اعتراض مردم طرح جایگزینی آمریکا برای نیروی «فوتنما» متوقف شد.

انتهای پیام/تسنیم

تحولات جنگ جهانی دوم باعث استقرار نیروهای آمریکایی در یکی از جزایر ژاپن شد که بعدها رسوایی‌های بسیاری را برای سربازان ایالات متحده به همراه داشت.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 1.1 ( 2 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme