https://telegram.me/empireoflies

بخش اول/ بهانه‌ها و توجیهات داشتن ماهواره

اختصاصی به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: ای بابا! باز هم شروع کردید… یعنی ما فیلم نبینیم… ای بابا! مگه ماهواره چی داره… اصلا ما می‌خواهیم برنامه‌های علمی را ببینیم… تازه اگر برنامه‌های غیراخلاقی را هم ببینیم رو ما تاثیر نمیذاره… خوب با بچه‌ها نگاه نمی‌کنیم… اصلا به کسی چه ارتباطی داره، من دلم می‌خواد هر چی دوست دارم نگاه کنم… دلم می‌خواهد… آخه تلویزیون خودمون که چیزی نشون نمیده… بابا ول کنید این حرفارو، الان دنیا داره این همه پیشرفت می‌کنه و ما هنوز گیر میدیم به ماهواره و فیلم… حالا دیگه همه چیز درست شده، مونده همین چند تا فیلم و سریال… نه، بابا، منم از ماهواره بدم می‌آد، ولی می‌خوام بدونم که دیگران چه می‌بینند. آدم باید از اخبار اطلاع داشته باشد، شبکه‌های …

عده‌ای از مردم با دست‌آویز قراردادن توجیهات سطحی، راه ورود این پدیده خطرناک را به خانواده باز می‌کنند؛ توجیهاتی مانند تماشای شبکه‌های مذهبی، برنامه‌های علمی، مطلع‌شدن از اوضاع دنیا و… . در بخش زیر به چند نمونه از این گونه توجیهات اشاره می‌شود.

به دست‌آوردن پرستیژ اجتماعی

یکی از عوامل گرایش مردم به ماهواره فقط و فقط رسیدن به مرحله پرستیژ اجتماعی است؛ باید پذیرفت که برخی از مردم در زندگی خویش فکر مستقلی ندارند و در اصل جو جامعه آن‌ها است که برایشان تصمیم می‌گیرد. در نگاه این دسته اصالت با هم‌رنگ جماعت شدن است.

اگر جماعت اطراف چنین فردی، ماهواره را جزوی از زندگی بدانند، او هم به دنبال این جو رفته و ماهواره‌ای خواهد شد. خدا نکند به این عدم استقلال فکری چشم و هم‌چشمی هم اضافه شود. چرا او دارد و ما نداریم. وقتی چشم و هم‌چشمی با جوزدگی کنار هم قرار می‌گیرد، دنیایی از مصیبت را تولید می‌کند. چه توقعی می‌توان از کسی داشت که محور زندگی خودش را مردم می‌گذارد.

از کسی که در امور دنیایی با اطرافیان خود به رقابت بر می‌خیزد و اصلی‌ترین دغدغه او هم عقب نیفتادن از جامعه اطراف خویش است، نمی‌توان توقع زیادی داشت که درباره مسائل اطراف خویش؛ از جمله خرید ماهواره عاقلانه بیندیشد.

آیا حقیقتا چنین دلیلی می‌تواند در نزد خداوند متعال حجت شرعی برای استفاده از این ابزار باشد؟ پاسخ به این سوال دشوار نیست و هر کس با مراجعه به عقل خویش می‌تواند پاسخ را دریابد. نیازهای ساختگی و ناشی از چشم و هم‌چشمی همان طور که سریع شکل می‌گیرد و شیوع می‌یابد به سرعت نیز به ضد آن تبدیل شده و افراد را بازیچه قرار می‌دهد.

برای مثال در زمانی استفاده از گوشی همراه ارزش بوده و افراد با آن خود را از دیگران متمایز کرده و به دنبال پرستیژ اجتماعی بودند ولی با شیوع و همگانی‌شدن آن اکنون فردی که گوشی همراه نداشته باشد خاص بوده و تبدیل به ارزش شده است. چنانچه برخی از افرادی که از نخستین استفاده‌کنندگان گوشی‌های همراه بودند گوشی‌های خود را کنار گذاشته و از آن استفاده نمی‌کنند.

ماهواره نیز با چنین سرنوشتی رو به رو است. شیوع و گستردگی آن در حال تبدیل به ضد ارزش است و اتفاقا برخی از مصرف‌کنندگان قهار ماهواره در حال طرد و نفی آن هستند. چرا که دیر یا زود افراد تاثیر آن را در زندگی خود دیده و اتفاقا برای زندگی بهتر، آن را نفی می‌کنند.

آن‌چه در دنیای مصرف اهمیت دارد این است که انسان قدرت تحلیل و تشخیص خود را به دیگران واگذار نکرده و مخاطب منفعل در برابر آنچه بر وی عرضه می‌شود نباشد.

می‌خواهیم فرزندمان امروزی باشد

بعضی‌ها می‌گویند که ما می‌خواهیم فرزندانمان را امروزی و آزاد بار بیاوریم تا خودشان انتخاب کنند. در پاسخ باید گفت آیا این منطق صحیحی است که فرزندانمان را به بهانه امروزی بار آمدن در معرض ناهنجاری‌های فراوانی قرار دهیم. پس یک سفره غذای سالم و مسموم را آماده کنید تا آن‌ها خودشان غذای سالم را انتخاب کنند. آن‌ها می‌گویند که اگر اشتباها غذای مسموم بخورند، می‌میرند. در این صورت نیز فرزندان از لحاظ روحی می‌میرند.

خداوند در آیه ۶ سوره تحریم برای بیرون آمدن از آتش مشکلات می‌فرماید: ای کسانی که ایمان آورده‌اید و دچار گناه شده‌اید، گناه آتش است، اگر می‌خواهید از آتش جهنم نجات پیدا کنید خودتان و خانواده‌تان را از گناه دور کنید.

انتهای پیام/

یکی از عوامل گرایش مردم به ماهواره فقط و فقط رسیدن به مرحله پرستیژ اجتماعی است؛ باید پذیرفت که برخی از مردم در زندگی خویش فکر مستقلی ندارند و در اصل جو جامعه آن‌ها است که برایشان تصمیم می‌گیرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme