https://telegram.me/empireoflies

اهانت سریالی ضدانقلاب به مقدسات اسلامی/قوانین توهین به مقدسات در کشورهای مختلف چیست؟

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغدر این متن قصد داریم به سابقه توهین‌های مکرر عناصر اپوزیسیون خارج‌نشین به مقدسات مسلمانان جهان که در هفته‌های اخیر نیز این موضوع نیز افزایش داشته است و مقررات برخورد قانونی با توهین‌کنندگان در کشورهای مختلف اشاره نماییم.

به طور مثال در ماه‌های اخیر شهرام همایون مدیر و مجری شبکه ضد انقلاب و لس‌آنجلسی شبکه «کانال یک» در یکی از برنامه‌های این شبکه به امام حسین (ع) و عزاداران حسینی توهین کرد.

این کلاه‌بردار فراری و سلطنت‌طلب حامی «ربع پهلوی» گفت: عزاداری برای امام حسین (ع) کلاشی است و راه‌انداختن تکایا و بر سرکوبیدن‌ها خرافات ساختگی جمهوری اسلامی است.

یا در مورد جدید و در روزهای اخیر نیز احمد باطبی ضد انقلاب خارج نشین و یکی از همدستان مسیح علی‌نژاد که در آمریکا رابطه بسیار نزدیکی با وی و خانواده‌اش دارد و عموماً در پروژه‌های وی با او همکاری می‌کند پس از این که با شکست‌های پیاپی مواجه شده است شروع به توهین به مقدسات مسلمان یعنی پیامبر اکرم (ص) و به ویژه شیعیان نموده که نشان در عجز و ناتوانی آنها در مبارزه با ملت ایران دارد.

بیشتر بخوانید:

باز هم ماه محرم و تکرار توهین‌های سلطنت‌طلبان به مقدسات اسلامی

وقاحت ضدانقلاب بالا گرفت؛ توهین حامی تحریم ایران به امامان معصوم(ع)

توهین گوگوش به امام زمان(عج) و خشم مردم ایران

یکی از قیدهای آزادی بیان این است که این آزادی نباید به وسیله‌ای برای اهانت به شخصیت، اعتقادات و ارزش‌های دیگران مبدل گردد. در تمامی نظام‌های حقوقی با پذیرش اینکه آزادی بیان نامحدود وجود ندارد، برای تضمین این اصل، از «مسئولیت» حقوقی و کیفری استفاده شده است؛ یعنی اگر عامل سوء‌استفاده‌‌کننده از حق آزادی بیان به فرد یا افراد دیگری به واسطه بیانی که داشته است خسارتی وارد کند، باید غرامت آن را بدهد. بنابراین تولید این فیلم با آزادی بیان قابل توجیه نیست. هر موقع که توهینی به مسلمانان صورت گرفته، در قالب آزادی بیان توجیه شده است.

بنابراین ماده‌ی ۱۳ کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر (مصوب نوامبر ۱۹۶۹) با عنوان‌ «آزادی اندیشه و بیان»،‌ در عین حمایت از آزادی بیان، آن را مطلق نمی‌داند و در صورت تعرض به نظم و اخلاق عمومی و حیثیت افراد، آن را محدود می‌کند. با توجه به اینکه در کنوانسیون‌ها و معاهدات بین‌المللی، از جمله بند ۵ ماده‌ی ۱۳ کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر، هر گونه تحریکات مذهبی و هر عمل غیرقانونی علیه اشخاص و گروه‌ها به واسطه‌ی مذهب ممنوع است، ساخت و پخش فیلم موهن به پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) در این کشور جرم محسوب می‌شود و نیازمند پیگرد قانونی توسط دولت آمریکاست.

بند ۵ ماده‌ی ۱۳ پیمان‌نامه‌ی آمریکایی حقوق بشر نیز، مشابه ماده‌ی ۲۰ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، تمهیداتی را بدین شرح پیش‌بینی نموده است: «هر گونه تبلیغ برای جنگ و یا هر گونه دعوت (ترغیب) به کینه (تنفر) ملی، نژادی یا مذهبی که محرک خشونت غیرقانونی یا هر اقدام مشابه دیگر بر علیه هر فرد یا گروهی از افراد در هر زمینه‌ای از جمله نژاد، رنگ، مذهب و یا ملیت باشد به عنوان جرم قابل مجازات با قانون تلقی می‌گردد.» (۱)

در اینجا قوانین توهین به مقدسات در کشورهای مختلف را در برابر افکار آگاه و هوشیار به قضاوت می‌‌گذاریم:

قوانین توهین به مقدسات به قوانینی گفته می‌شود که در ارتباط با اهانت به مقدسات یا هتک حرمت نسبت به شخصیت‌های مقدس هستند.

بنگلادش
اگر چه دین رسمی بنگلادش اسلام است اما حقوق کیفری این کشور از زمان اشغال بنگلادش به وسیله انگلیسی‌ها تا به امروز غیر اسلامی و لائیک باقی مانده است. بر اساس قوانین بنگلادش، “جریحه دار ساختن احساسات مذهبی ممنوع است.” برخی قوانین دیگر به دولت اجازه مصادره و جلوگیری از انتشار مطالب اهانت آمیز را می‌هد.

برزیل
بر اساس ماده ۲۰۸ قانون جزای برزیل، اهانت عمومی به یک عمل یا عبادت دینی جرم بوده و مجازاتی از یک ماه تا یک سال حبس یا جریمه به همراه دارد.

دانمارک
در دانمارک، ماده ۱۴۰ قانون کیفری در رابطه با اهانت به مقدسات است. این ماده از سال ۱۹۳۸ که یک گروه نازی به دلیل تبلیغات ضد یهودی محاکمه شدند مورد استفاده قرار نگرفته است. اما ماده ۲۶۶ ب مربوط به گفتار اهانت آمیز بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. البته ابطال قانون اهانت به مقدسات در سال ۲۰۰۴ در دانمارک مطرح شد که نتوانست رای اکثریت را به دست آورد.

آلمان
در آلمان، اهانت به مقدسات تحت ماده ۱۶۶ قانون کیفری آلمان است. اگر عملی امکان تشویش آرامش عمومی را داشته باشد، اهانت به مقدسات روی داده است. در سال ۲۰۰۶، “مانفرد وان اچ” (ماهو) به دلیل اهانت به مقدسات (اهانت به قرآن کریم با چاپ واژه “قرآن” بر روی دستمال توالت) مورد پیگرد قرار گرفت و به یک سال حبس تعلیقی (به مدت ۵ سال) و سیصد ساعت خدمات اجتماعی محکوم شد. عمل وی باعث خشم محافل اسلامی شد که پیروی آن یک یادداشت اعتراضی نیز از سوی دولت ایران به مقامات آلمان ابلاغ شد. 

ماده ۱۶۶ قانون کیفری آلمان می گوید: هر فردی که به صورت عمومی یا از طریق انتشار مطالبی اقدام به تحقیر و اهانت کند به صورتی که قابلیت تشویش آرامش عمومی، تجاوز به اعتقادات مذهبی یا جهان بینی دینی دیگران را داشته باشد می بایست جریمه بپردازد یا تا سه سال به زندان محکوم شود. 

هر کس به صورت عمومی یا با انتشار مطالبی اقدام به تحقیر یا اهانت کند به صورتی که قابلیت تشویش آرامش عمومی، تشویش یک گروه مسیحی مستقر در آلمان یا دیگر جوامع مذهبی یا انجمن های جهانی را داشته باشد می بایست به صورت مشابه مجازات شود. (۲)

توهین به مقدسات اسلام و پیامبر و ائمه (ع) در ایران

اگر توهینی مشمول ساب النبی باشد، مجازات آن اعدام است و در این مورد هر که بشنود براو کشتن واجب است و نیازی به اذن امام و رهبر شرعی نیست، مسئله مورد اجماع، فقیهان، و از جرائم غیر قابل گذشت است. و اگر مشمول حکم ساب النبی نباشد، به حبس از یک تا پنج سال محکوم می گردد، و این جرم، بازهم غیر قابل گذشت است و مشمول ماده ی (۷۲۷) نیست. (۳)

بیشتر بخوانید

توهین وقیحانه علی‎نژاد به امام صادق(ع)؛ درخواست حکم ارتداد از مراجع تقلید

توهین «رادیو فردا» به امام زمان(عج)

بر طبق اطلاعاتی که از منظر گذرانده شد، به نظر می‌رسد با توهین ضدانقلاب به مقدسات میلیون‌ها مسلمان در سراسر جهان و آمریکا، مسلمانان نیز می‌توانند علیه این عناصر فحاش اعلام جرم کنند.

منابع:

۱- توهین به مقدسات ادیان، جرم است؟

انتهای پیام/

بر طبق اطلاعاتی که از منظر گذرانده شد، به نظر می‌رسد با توهین ضدانقلاب به مقدسات میلیون‌ها مسلمان در سراسر جهان و آمریکا، مسلمانان نیز می‌توانند علیه این عناصر فحاش اعلام جرم کنند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 0.7 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme