https://telegram.me/empireoflies

انقلابی که شعار «ما می توانیم» را عملی کرد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رژیم پهلوی در سال های پایانی عمر خود، روزانه حدود شش میلیون بشکه نفت صادر کرد و ثروت هنگفتی را وارد کشور نمود (با احتساب ارزش دلار، بیش از ۵برابر بهترین سالهای پس از انقلاب) و به جای رونق دادن به تولید ملی، با وارد کردن کالاهای مورد نیاز مردم در بسیاری از زمینه‌ها، علاوه بر نابودی اقتصاد داخلی، زندگی مصرفی و وابسته به خارج را در ایران نهادینه نمود. لطمه ی این جنایت اقتصادی و فرهنگی شاه  به حدی عمیق بوده است که متاسفانه روحیه ی عدم خودباوری و تمایل به مصرف گرایی هنوز هم در سبک زندگی برخی اقشار دیده می شود.

اما پیروزی انقلاب اسلامی عزت را به زندگی مردم برگرداند و اعتماد به نفس و خودباوری ملت را افزایش داد. زیرا مردم دیدند که با دست خالی در مقابل رژیمی دیکتاتوری ایستادند که تمام دنیا از او حمایت می کرد. این روحیه باعث شد تا شعار ”ما می توانیم“ به یک باور فراگیر تبدیل شود.

اکنون اگرچه به دلیل تحریم های ناشی از خباثت غرب به رهبری امریکا و اسرائیل، وضعیت اقتصادی ایران در جایگاه مطلوبی که در شأن ملت قهرمان باشد قرار ندارد اما در مقایسه با دوران پیش از انقلاب پیشرفت های غیرقابل تصوری داشته است.

یکی از جنایات رضاشاه که لطمات اقتصادی و فرهنگی فراوانی برای کشور به همراه داشت، طرح اسکان عشایر بود. این طرح بخش عظیمی از دامداری و کشاورزی سنتی را –که تامین کننده ی مایحتاج مردم بود- نابود کرد و ایران را نسبت به غرب وابسته تر از گذشته نمود. به واسطه ی این عمل نابخردانه، بسیاری از نیازمندی‌های روزانه مردم از قبیل مرغ از فرانسه، گوشت از استرالیا، تخم‌مرغ از رژیم صهیونیستی، سیب از لبنان، مواد لبنی از دانمارک و … وارد شد. اما در حال حاضر قسمت اعظم مواد خوراکی در داخل کشور تولید می شوند.

تولیدات کشاورزی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ۲۵ میلیون تن بود که در چند سال گذشته و با وجود خشکسالی های اخیر به بیش از ۱۱۰ میلیون تن رسیده است. در این میان، گندم به عنوان استراتژیک ترین محصول کشاورزی ایران، که همواره در معادلات اقتصادی کشور جایگاه ویژه ای داشته سرانجام در سال ۱۳۸۳ خودکفایی خود را جشن گرفت. علاوه بر این، جمهوری اسلامی ایران به جمع باشگاه صادرکنندگان گندم پیوست و اولین قرارداد صادرات گندم ایران با امارات متحده عربی و کشور مصر امضاء شد. اگرچه این واقعه ی مسرت بخش، لذت کوتاه مدتی داشت اما امید را در دل خودباوران زنده کرد.

* رفاه اجتماعی

استفاده از برق و انرژی یکی از شاخص‌های مهم پیشرفت و رفاه است. در حالی که تعداد مشترکین برق در سال ۵۷ رقم ۳،۳۹۹،۰۰۰ بود و بسیاری از روستاهای کشور فاقد برق بودند، تعداد مشترکین برق در سال ۱۳۹۲ از مرز ۲۹ میلیون گذشته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال به مرز ۳۰ میلیون برسد. این تعداد مشترکین نشان‌دهنده توانایی کشور در صنعت برق، گسترش شبکه سراسری توزیع برق است. گاز طبیعی هم اکنون در جهان به عنوان انرژی برتر محسوب می‌شود. ایران با داشتن ۲۸/۳ تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی به عنوان دومین دارنده ذخایر شناخته شده جهان بعد از روسیه قرار دارد. با وجود این رتبه گازی ایران در جهان تا سال ۱۳۵۷ تعداد ۵۱ هزار خانوار ایرانی از نعمت گاز طبیعی برخوردار بودند و این رقم هم‌ اکنون از مرز ۱۴ میلیون خانوار گذشته است. اکنون بسیاری از روستاهای ایران هم علاوه بر شهرها از نعمت گاز برخوردارند.

* راه سازی

براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت راه و ترابری طول کل راه های کشور اعم از آزادراه، بزرگراه، راه اصلی، راه فرعی و راه روستایی ۴۹ هزار و ۴۰۵ کیلومتر بود. بر این اساس در طول ۳۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی (۵۷-۸۷) ۱۳۱ هزار و ۵۹۰ کیلومتر راه در کشور ایجاد شده است.

طول آزادراه های کشور در قبل از انقلاب تنها ۵۰ کیلومتر بوده که در طول ۳۰ سال پس از انقلاب، ۱۵۵۶ کیلومتر آزادراه احداث شده و تا سال ۸۷ بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر آزادراه ایجاد شده است.

طول راه های روستایی آسفالت شده قبل از انقلاب تنها ۲۰۰ کیلومتر بود که در ۳۰ ساله ی پس از انقلاب بیش از ۷۲ هزار و ۲۳۶ کیلومتر راه روستایی آسفالت شده است. طول راه های روستایی شوسه در قبل از انقلاب ۸۰۰۰ کیلومتر بود که در مدت مشابه، بیش از ۱۰۰ هزار کیلومتر این گونه راه ها احداث شد.

خطوط ریلی و راه‌آهن در هر کشور، نقش مهمی در پیشرفت و توسعه دارد. از سال ۱۲۹۱ هجری شمسی که اولین سوت قطار در ایران به صدا درآمد تا سال ۱۳۵۷ حدود ۵۶۵/۴ کیلومتر خطوط ریلی در ایران ساخته شد. اکنون ایران نیزدیک به ۱۰،۰۰۰ کیلومتر خطوط ریلی دارد و این عدد براساس سند چشم‌اندازی باید به ۱۵۰۰۰ کیلومتر برسد. به عبارتی متوسط سالانه احداث راه‌آهن در ایران قبل از انقلاب ۸۰ کیلومتر بوده و این عدد بعد از انقلاب به ۱۶۸ کیلومتر افزایش یافته است.

* سد سازی

مقایسه آمار مربوط به ساخت سد در کشور به عنوان یکی از صنایع استراتژیک قبل و بعد از انقلاب بسیار جالب و قابل توجه است. رسیدن از ۲۷ سد در سال۱۳۵۶ به بیش از ۵۴۸ سد در سال ۱۳۸۶تلاشی نیست که بتوان به این سادگی از کنارش گذشت.

* تولید فولاد و سیمان

افزایش قابل توجه تولید فولاد از نیم میلیون تن قبل از انقلاب به ۳۸ میلیون تن در سال و کسب رتبه ۱۴ جهانی، افزایش تولید سیمان از ۳/۶ میلیون تن به حدود ۸۰ میلیون تن، افزایش تولیدات معدنی از ۲۰ میلیون تن به ۲۲۰ میلیون تن، افزایش و توسعه تولید و صادرات خودرو با انواع خودروهای سبک و سنگین، افزایش و توسعه انواع کارخانجات لوازم خانگی و صنعتی و دهها مورد مشابه، از دیگر افتخارات صنعتی کشور به شمار می روند.

* صنعت نفت

افزایش و توسعه پالایشگاهها و مراکز پتروشیمی و ساخت بیش از ۴۰ کارخانه بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی در سه دهه گذشته، بخش دیگری از اقدامات زیربنایی انقلاب اسلامی است که در مجموع باعث شده تا میزان خودکفایی کشور در صنعت نفت از ۴% به ۸۰% ارتقاء یافته و تولیدات پتروشیمی نیز از۴ میلیون تن در سال ۵۷ به ۳۸ میلیون تن در بعد از انقلاب برسد.

ایجاد و توسعه بازارهای بورس و مناطق آزاد تجاری و افزایش صادرات غیر نفتی اعم از سنتی، کشاورزی، صنعتی و معدنی که در سال ۸۱ به‌ترتیب چهار میلیارد و ۶۰۸ میلیون دلار، یک میلیارد  و ۷۳۶ میلیون دلار، دو میلیارد و ۲۱۲ میلیون دلار و ۶۶۱ میلیون دلار بوده، مؤید رشد مناسب در این زمینه می‌باشد.

با مجموعه اقدامات زیربنایی انجام شده طی سالهای انقلاب درآمد سرانه کشور فقط طی ده سال مذکور ده برابر شد، اما متأسفانه این روند با تحمیل فشارهای اقتصادی و سیاسی و تحریم‌های گسترده دولتهای غربی در سالهای اخیر و عمدتاً در سایه رفتار اقتصادی ناجوانمردانه افراد فرصت طلب، تا حدود زیادی سرعت خود را از دست داد.

* افزایش تولید داخلی

شرایط نزولی تولید با توجه به بی‌ثباتی دوره انقلابی و پس از آن آغاز جنگ ایران و عراق، ادامه می‌یابد، به نحوی که تولید با کاهش ۳۰ درصدی، از ۲۴۲ هزار میلیارد ریال در سال ۵۵، به ۱۷۰ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۳۶۰ می‌رسد. پس از آن با وجود افزایش تولید در سال‌های ۶۱ و ۶۲، روند نزولی تا سال ۶۷ (سال پایان جنگ) ادامه می‌یابد، اما از سال ۱۳۶۸ روند صعودی تولید دوباره آغاز شده و به جز یک دوره سه ساله (از سال ۷۲ تا سال ۷۴) که افزایش تولید متوقف شد، تا پایان سال ۸۸ ادامه یافت، به طوری که تولید از ۱۸۰ هزار میلیاد ریال در سال ۶۷، به ۵۱۹ هزار میلیارد ریال رسید. در واقع اندازه اقتصاد ایران طی ۲۱ سال، ۹/۲ برابر شده است.

* صادرات غیرنفتی

مسئله افزایش صادرات غیرنفتی یک توفیق راهبردی است که می‏ تواند در آینده آرمان استقلال اقتصاد از نفت را تحقق بخشیده، مانع آسیب‏ پذیری امنیت اقتصادی کشور شود. در حالی که در سال‏های ۱۳۵۶و ۱۳۵۷صادرات غیرنفتی ایران قریب به نیم میلیارد دلار و معادل یک چهلم صادرات نفت ارزش داشت، در برخی از سال‏های اخیر، صادرات غیرنفتی تا مرز ۵میلیارد دلار پیش رفت؛ یعنی ده برابر نسبت به پیش از انقلاب. این رقم معادل یک سوم ارزش صادرات نفت بود که اگر با یک چهلم قبل از انقلاب مقایسه شود، نشانه افزایش توان اقتصاد کنونی کشور است. البته افزایش صادرات غیرنفتی، که یک شاخص مثبت در اقتصاد کلان ماست، به دلیل فراهم نبودن برخی از زمینه‏‌ها، در سطح اقتصاد خرد آثار ناخوشایندی داشت، به گونه‌‏ای که قیمت عمده اقلام صادراتی برای مصرف‏ کننده داخلی افزایش یافت. اما با تمام این مشکلات، نشان داده شد که در صورت فراهم‏ کردن شرایط، اقتصاد ملّی توان بسط صادرات غیرنفتی را تا حد بالایی دارد و این نشانه امیدوارکننده‏ ای بر رشد و استقلال اقتصادی ما است.

* نظام سلامت

تعداد مرگ و میر کودکان از ۱۱۱ نفر در ۱۰۰۰ به ۲۶ نفر کاهش یافته و امید به زندگی از ۵۸ به ۷۲ سال افزایش یافته است. این شاخص نشان‌دهنده میزان تحول در نظام سلامت و افزایش میزان خدمات درمان، بهداشت و پیشگیری است. جمهوری اسلامی ایران با رتبه ۱۴۷ یکی از کشورهای دارای امید به زندگی بالا است. در ایران طول عمر به طور متوسط  ۷۰٫۳۵ سال است که این امر برای مردان ۶۸٫۸۴ سال و برای زنان ۷۱٫۹۳ سال تخمین زده می شود.

مبارزه با ویروس ایدز، مالا‌ریا و سایر بیماری‌ها

در چارچوب اطلا‌عات موجود، تا پایان سال ۱۳۸۴ تعداد ۱۳۴۳۲ نفر آلوده به ویروس اچ آی وی (ایدز) در کشور شناسایی شده‌اند که مهم‌ترین عامل ابتلا‌ی آنها از طریق تزریق مواد مخدر (۳/۶۴ درصد) بوده است. مهم‌ترین اقدام‌های انجام شده در ارتباط با کنترل شیوع ویروس ایدز، ‌اجرای یک برنامه راهبردی پنج ساله با محوریت گسترش آگاهی‌ها و اطلا‌عات عمومی، بهبود سلا‌مت خون، تقویت پیشگیری از سرایت عفونت، مشاوره و آزمایش داوطلبانه افراد در معرض خطر و ارایه مراقبت‌های مورد نیاز برای افراد مبتلا‌ بوده است. دومین برنامه راهبردی کنترل گسترش ایدز نیز برای یک دوره سه ساله و در چارچوب برنامه پنج ساله چهارم توسعه کشور تدوین شده است.

در خصوص شیوع مالا‌ریا، طبق اطلا‌عات موجود، ‌میزان بروز در صد هزار نفر از ۹۴ مورد در سال ۱۳۷۵ به ۳۰ مورد در سال ۱۳۸۴ کاهش یافته است که در این بین، حدود ۶۵ درصد از مبتلا‌یان در استان سیستان و بلوچستان زندگی می‌کنند. تعداد موارد مرگ به دلیل ابتلا‌ به مالا‌ریا هم در سال ۱۳۸۴ یک مورد بوده که یک سوم میزان آن در سال ۱۳۷۵ است. همچنین، بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی، میزان شیوع، مرگ و میر و بروز سل در سال ۱۳۸۳ در ایران، به ترتیب ۳۵، ۳ و ۳۷ مورد در صد هزار نفر جمعیت بوده است که نسبت به سال ۱۳۶۹ به ترتیب ۳۹ درصد، ۲۵ درصد و ۳۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. هم اکنون صددرصد مبتلایان به سل شناسایی شده در ایران تحت معالجه مستقیم در یک دوره کوتاه‌مدت قرار دارند.

تعداد پزشکان در آستانه پیروزی انقلا‌ب اسلا‌می‌(۱۳۵۶) ۱۳۴۲۸ نفر بوده که طی سالهای ۱۳۸۰-۱۳۵۶ حدود پنج و نیم برابر شده و به ۷۲۷۹۲ نفر بالغ شده است. شاخص تعداد پزشک به ازای هزار نفر جمعیت از ۳۸/۰ در سال ۱۳۵۶ به ۱۲/۱ پزشک در سال ۱۳۸۰ رسیده است. این شاخص بر پایه اطلا‌عات سازمان نظام پزشکی در سال ۱۳۸۵ به نسبت ۳۵/۱ پزشک به ازای هزار نفر جمعیت کشور است.

* موفقیت های علمی

موفقیت و دست‏یابی هر ساله دانش ‏آموزان ایرانی به مقام های جهانی در المپیادهای علمی در رشته‏ های گوناگونی از جمله فیزیک، ریاضی، شیمی و رایانه در رقابت با کشورهای پیشرفته علمی، یکی دیگر از شواهد رشد و توسعه علمی کشور در سال‏های پس از انقلاب است. برای نمونه، در المپیاد سال ۱۳۸۰ در فیزیک مقام پنجم، در ریاضی مقام هفدهم، در زیست‏ شناسی مقام ششم، در شیمی مقام دوم و در رایانه مقام یازدهم را به خود اختصاص داده و در مجموع، ۵مدال طلا، ۹مدال نقره و ۹مدال برنز کسب نمودیم. در المپیاد سال ۱۳۸۱هم در فیزیک مقام دوم، ریاضی مقام یازدهم، زیست‏ شناسی مقام ششم، شیمی مقام هفتم و در رایانه مقام هفتم را احراز و در مجموع، ۷مدال طلا، ۱۰مدال نقره و ۶مدال برنز را به خود اختصاص دادیم. همچنین در المپیاد فیزیک سال ۱۳۸۲نفر اول و دوم جهان در بخش نظری و همچنین نفر سوم جهان در مجموع امتیازات از جمهوری اسلامی ایران بودند و در مسابقه روبات‏های امدادگر سال ۲۰۰۲در بین ۱۲تیم از مراکز علمی معتبر جهان، به مقام اول دست یافتیم.

بر اساس آمار استت نانو در سال ۲۰۱۴، نزدیک به یک میلیون و سیصد هزار مقاله در بانک اطلاعات Web of Science ثبت شده‌ که از این تعداد حدود ۹ درصد به حوزه علوم و فناوری نانو مربوط می‌شود. جمهوری اسلامی ایران با اختصاص ۴.۲۵ درصد از مقالات فناوری نانوی دنیا به خود، در جایگاه هفتم این رتبه بندی تثبیت شد.

سرعت پیش‌رفت علمی در ایران براساس گزارش محافل علمی بین‌‌المللی، ۱۱ برابر سرعت متوسط رشد علم در جهان است. این عدد نشان می‌دهد که ایران با چه سرعت بالایی در حال کم‌کردن فاصله خود نسبت به کشورهای پیش‌رفته جهان بوده و با این سرعت می‌تواند روزی از تمامی‌ کشورها در عرصه تولید علم پیشی گیرد. اکنون ایران در جایگاه دوازدهم علم جهان قرار دارد. در حالی که قبل از انقلاب اسلامی، نزدیک به ۷۰ درصد بزرگسالان کشور بی‌سواد بودند و کم‌تر از ۴۰ درصد کودکان می‌توانستند به مدرسه بروند، اکنون رقم باسوادی در کشور به عدد ۱۰۰ درصدی در حال نزدیک شدن است.

دانش پزشکی در ایران خصوصاً در حوزه‌هایی چون سلول‌های بنیادین، ترمیم ضایعات نخاعی، تولید داروهای راهبردی، شبیه‌سازی حیوانات و … پیش‌رفت‌های چشمگیری داشته و ایران در ردیف اولین‌ها قرار گرفته است.

* دستاوردهای دفاعی-نظامی

ارتش ایران در دوران قبل از انقلاب وابسته و تحت نفوذ آمریکایی‌ها بود. قدرت دفاعی – نظامی کشور در راستای تأمین منافع غرب تعریف شده بود. عمده تجهیزات نظامی ارتش از کشورهای غربی وارد می‌شد و هزاران مستشار نظامی در ارتش ایران حضور داشتند. با انقلاب اسلامی، سیستم دفاعی – نظامی و امنیتی کشور به طور کلی متحول شده و در کنار ارتش جمهوری اسلامی، نهادهای دیگر چون سپاه، بسیج و کمیته‌های انقلاب اسلامی شکل گرفتند.

نمونه‌های از دستاوردهای نظامی از بعد تجهیزات را می‌توان در موارد زیر ملاحظه نمود:

–         ساخت انواع سلاح‌های سبک و نیمه‌سنگین مورد نیاز در نیروهای مسلح

–         ساخت انواع توپ‌های میان‌برد و بلندبرد زمین به زمین و زمین به هوا

–         ساخت موشک‌های کوتاه‌برد، میان‌برد و بلندبرد و بالستیک در کلاس‌های مختلف

–         ساخت انواع دوش پرتاب‌های ضدهوایی

–         ساخت انواع خودروهای زرهی، نفربرها، تانک‌ها و انواع سلاح‌های ضد تانک

–         ساخت کشتی‌های نظامی، ناوچه‌ها، قایق‌های تندرو پرنده

–         ساخت انواع موشک‌ها و اژدرهای ساحل به دریا و دریا به دریا

–         ساخت انواع هواپیماهای نظامی با سرنشین و بدون سرنشین و انواع بالگردها

–         پیش‌رفت‌های چشمگیر در جنگ‌های الکترونیک و نبردهای سایبری

–         ساخت انواع سامانه‌های ثابت، متحرک و زیرزمینی برای پرتاب موشک‌ها و به‌ویژه موشک‌های بالستیک.

–         ساخت سامانه‌های بسیار فوق مدرن ضدهوایی مانند S200

–         ساخت انواع رادارهای پیش‌رفته

* هوا-فضا

ایران تا سال ۱۳۸۲ به پیشرفت چشمگیری در حوزه علوم هوافضا دست پیدا نکرده بود. اغلب دستاوردهای این حوزه به شاخه نظامی آن یعنی ساخت موشک اختصاص داشت. موشک بالستیک شهاب ۳ با برد ۱۳۰۰ کیلومتر که ساخت آن از سال ۱۳۷۷ آغاز و در سال ۸۲ آزمایش شده بود یکی از افتخارات این دوران به شمار می رود. اما از سال ۱۳۸۴ پیشرفت های خیره کننده ی ایران در این صنعت به شتابی حیرت انگیز رسید.

در سال ۱۳۸۴موشک شهاب ۴ به عنوان اولین موشک ایرانی قادر به حمل ماهواره رونمایی گردید. در آن سال، متخصصان ایرانی طی قراردادی با روسیه برنامه پرتاب اولین ماهواره ی ایرانی با نام ”سینا ۱» را تدوین نموده و این ماهواره را با هزینه ای بالغ بر ۱۵ میلیون دلار ساخته و به فضا پرتاب کردند. ساخت و پرتاب این ماهواره بیشتر به منظور دریافت آموزش های مربوط به ساخت موشک توسط متخصصان ایرانی و سنجش توانایی استفاده کاربردی از یک ماهواره در فضا بود. با قرار گرفتن ماهواره سینا در فضا، ایران چهل و سومین کشور صاحب ماهواره در جهان شد. در ۱۵ بهمن ۱۳۸۶، بار دیگر یکی از موشک های فضایی ماهواره بَر ایران با ماموریت حمل ماهواره با نام ”کاوشگر ۱» در فضا قرار گرفت. و در ۱۴ بهمن سال ۱۳۸۷ رئیس جمهور وقت ایران، دکتر احمدی نژاد با  افتخار فراوان خبر پرتاب اولین ماهواره ایرانی به نام “امید” را اعلام نمود که به وسیله ی موشک سفیر ۲ در مدار زمین قرار گرفت. بدین ترتیب ۱۴ بهمن در تقویم ایران روز ملی فناوری فضا نامیده شد.

این موفقیت ها در تاریخ ۱۳ آذر ماه سال ۱۳۹۰ به اوج خود رسید تا جایی که متخصصین ما توانستند یک هواپیمای جاسوسی رادارگریز را بر زمین بنشانند و شیطان بزرگ را که داعیه ی کدخدایی جهان را دارد در چشم تمامی ملت ها تحقیر کنند!

انتهای پیام/فرهنگ نیوز

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme