https://telegram.me/empireoflies

بایدها و نبایدهای انقلابی‌گری در دهه چهارم انقلاب

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رهبر معظم انقلاب مدتی است به بهانه‌ ها و مناسبت های مختلف و در دیدار با گروه های متنوع افکار عمومی جامعه را به ضرورت انقلابی ماندن توجه می دهند و تلاش می کنند سطح جامعه را از قطب بندی های کاذب تندرو و میانه رو و اصول گرا و اصلاح طلب (طبق تعریفی که معظم له از این دو مفهوم می کنند، اصولگرایی و اصلاح طلبی دو مفهوم جدا از هم نیست) و جدیدا نیز برجامیان و نابرجامیان، به انقلابی و ضدانقلابی ارتقا دهند.
ازجمله دغدغه ‌های مقام معظم رهبری حفظ اصول مکتب امام راحل و آرمان های شهدا و انقلاب بوده که تنها راه تداوم انقلاب و صیانت از عزّت و سربلندی ملت ایران است؛ زیرا تا راه امام ادامه دارد و این اصول و مکتب دغدغه همگانی مردم و مسئولان کشور باشد، جای هیچ نگرانی برای کشور نخواهد بود.
ممکن است به همین دلیل باشد که رهبر معظم انقلاب مدتی است به بهانه‌ ها و مناسبت های مختلف و در دیدار با گروه های متنوع مسئولان و اقشار مردم، افکار عمومی جامعه را به ضرورت انقلابی ماندن توجه می دهند و تلاش می کنند سطح جامعه را از قطب بندی های کاذب چپ و راست، تندرو و میانه رو و اصول گرا و اصلاح طلب (طبق تعریفی که معظم له از این دو واژه می کنند، اصولگرایی و اصلاح طلبی دو مفهوم جدا از هم نیست و این دو لازم و ملزوم هم هستند) و جدیدا نیز برجامیان و نابرجامیان، به انقلابی و ضدانقلابی ارتقا دهند.
مقام معظم رهبری روزی بر مدیریت جهادی تأکید کردند و روز دیگر به ضرورت رصد عوامل نفوذ دشمن هشدار دادند و در جمع ائمه جمعه سراسر کشور از قرارگاه ایمان، تقوا و بصیرت یاد کردند و در دیدار اعضای خبرگان و فضلای حوزه علمیه قم از روحیه انقلابی و خبرگان انقلابی و حوزه علمیه انقلابی، سال ۹۵ را سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نامیدند و در مراسم ارتحال امام خمینی(ره)، ۵ شاخص انقلابی گری را تبیین کردند.
همان طور که در جدول زیر آمده است آیت الله خامنه ای چه در دورانی که هنوز رهبر جمهوری اسلامی نشده بودند و چه پس از امام خمینی همواره و در سخنرانی های متعددی از ضرورت انقلابی بودن و ویژگی های آن بسیار سخن گفته اند.
انقلابی شدن و انقلابی ماندن
عمل انقلابی میتواند با تشکیلات دقیق همراه باشد
رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارکنان وزارت خارجه در مرداد ماه ۶۸ در خصوص عمل انقلابی فرمودند: «برای خیلی ها که‌ بین‌ انقلابیگری و برخورد منطقی منافات‌ میبینند، عمل‌ انقلابی همراه‌ با تشکیلاتی منطقی و دقیق‌ و حساب‌ شده‌، قابل‌ جمع‌ نیست‌. ما مشاهده‌ میکنیم‌ که‌ اینها میتواند با هم‌ جمع‌ شود. انقلابیگری به‌ این‌ نیست‌ که‌ ما آن‌ جایی که‌ نباید پرخاش‌ کنیم‌، بیخودی پرخاش‌ کنیم‌. انقلابیگری به‌ آن‌ است‌ که‌ ما مواضع‌ اسلامی و انقلابی را قاطعانه‌ و بدون‌ رودربایستی و مرعوب‌ شدن‌ و خام‌ شدن‌ در مقابل‌ برخی از چهره‌های امیدبخش‌ کاذب‌، حفظ کنیم‌. وقتی توانستیم‌ خط روشن‌ مواضع‌ انقلابی و اسلامی را دقیقا حفظ کنیم‌ و مرعوب‌ قدرت ها نشویم‌ و با کسی رودربایستی نداشته‌ باشیم‌ و فریب‌ نخوریم‌، در حقیقت‌ به‌ مشی انقلابی و اسلامی توجه‌ کرده‌ایم‌.»
روحیه‌ انقلابی یعنی اسیر حدود تحمیلی نشدن
ایشان در جمع مسولان جهاد دانشگاهی در تیر ماه ۸۳ درباره روحیه و حرکت انقلابی گفتند: «حرکت انقلابی بر خلاف القائات افراد خبیث و یک عده از قلم‌به‌مزدهای داخلی که آن را ترویج میکنند و این‌طور القاء میکنند که انقلاب یعنی آشفتگی؛ سردرگمی؛ هیچی به هیچی نبودن و سنگ روی سنگ بند نشدن، نیست، بلکه انضباط انقلابی، برترین و قویترین انضباط هاست. بی نظمی‌ که اول انقلاب دیده میشود، به‌خاطر این است که بنای غلط و کج و پوسیده‌یی وجود دارد، که باید آن را به‌هم ریخت و بنای نویی گذاشت. آن به‌هم ریختگی متعلق به اول انقلاب است؛ انقلاب که آن به‌هم ریختگی نیست؛ انقلاب یک امر مستمر است؛ انقلاب یعنی سازندگی؛ یعنی رویش و بالندگی. رویش و بالندگی بدون انضباط، بدون قانون و بدون نظم مگر ممکن است!؟ بهترینِ کارها را کسانی کرده‌اند که با روحیه‌ انقلابی کرده‌اند؛ هم در جنگ، هم در سازندگی و هم در علم و مسائل فرهنگی. بنابراین، انقلابی بمانید. روحیه‌ انقلابی یعنی اسیر حدود تحمیلی نشدن؛ قانع به گیرندگی قطره‌چکانی نشدن؛ با امید دنبال هدف حرکت کردن، و با انگیزه، با نشاط، با اصرار و پیگیری آن را به‌دست آوردن. این، انقلاب و حرکت انقلابی است.»
انقلابی باید پیچیدگی های شرایط زمانه را درک کند
آیت الله خامنه ای در دیدار طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در سال ۸۹ به درک پیچیدگی های شرایط زمانه توسط انقلابیون اشاره کرده و فرمودند: «مبادا حرکت انقلابی جوری باشد که بتوانند تهمت افراطیگری به او بزنند. از افراط و تفریط بایستی پرهیز کرد. جوانهای انقلابی بدانند؛ همان طور که کناره‌گیری و سکوت و بی‌تفاوتی ضربه میزند، زیاده‌روی هم ضربه میزند؛ مراقب باشید زیاده‌روی نشود. اگر آن چیزی که گزارش شده است که به بعضی از مقدسات حوزه، به بعضی از بزرگان حوزه، به بعضی از مراجع یک وقتی مثلاً اهانتی شده باشد، درست باشد، بدانید این قطعاً انحراف است، این خطاست. اقتضای انقلابیگری، اینها نیست.   انقلابی باید بصیر باشد، باید بینا باشد، باید پیچیدگیهای شرائط زمانه را درک کند. مسئله اینجور ساده نیست که یکی را رد کنیم، یکی را اثبات کنیم، یکی را قبول کنیم؛ اینجوری نمیشود. باید دقیق باشید، باید شور انقلابی را حفظ کنید، باید با مشکلات هم بسازید، باید از طعن و دق دیگران هم روگردان نشوید، اما باید خامی هم نکنید؛ مراقب باشید. مأیوس نشوید، در صحنه بمانید؛ اما دقت کنید و مواظب باشید رفتار بعضی از کسانی که به نظر شما جای اعتراض دارد، شما را عصبانی نکند، شما را از کوره در نبرد. رفتار منطقی و عقلائی یک چیز لازمی است. البته این را هم به همه توصیه کنیم که نیروهای انقلابی را متهم به افراطیگری نکنند؛ بعضی هم اینجوری دوست میدارند. عنصر انقلابی، جوان انقلابی، طلبه‌ی انقلابی، فاضل انقلابی، مدرس انقلابی در هر سطحی از سطوح را متهم کنند به افراطیگری؛ نه، این هم انحرافی است که به دست دشمن انجام میگیرد؛ واضح است. پس نه از آن طرف، نه از این طرف.»
اگر به نام انقلابیگری اخلاق را زیر پا بگذاریم ضرر کرده‌ایم
رهبر معظم انقلاب در بیست و دومین سالگرد ارتحال امام خمینی (خرداد ۹۰) فرمودند: «اگر به نام عدالت‌خواهی و به نام انقلابیگری، اخلاق را زیر پا بگذاریم، ضرر کرده‌ایم؛ از خط امام منحرف شده‌ایم. اگر به نام انقلابیگری، به نام عدالت‌خواهی، به برادران خودمان، به مردم مؤمن، به کسانی که از لحاظ فکری با ما مخالفند، اما میدانیم که به اصل نظام اعتقاد دارند، به اسلام اعتقاد دارند، اهانت کردیم، آنها را مورد ایذاء و آزار قرار دادیم، از خط امام منحرف شده‌ایم. اگر بخواهیم به نام انقلابیگری و رفتار انقلابی، امنیت را از بخشی از مردم جامعه و کشورمان سلب کنیم، از خط امام منحرف شده‌ایم. در کشور آراء و عقاید مختلفی وجود دارد. اگر چنانچه یک عنوان مجرمانه‌ای بر یک حرکتی، بر یک حرفی منطبق شود، این عنوان مجرمانه البته قابل تعقیب است؛ دستگاه‌های موظف باید تعقیب کنند و میکنند؛ اما اگر عنوان مجرمانه‌ای نباشد، کسی است که نمیخواهد براندازی کند، نمیخواهد خیانت کند، نمیخواهد دستور دشمن را در کشور اجرا کند، اما با سلیقه‌ی سیاسی ما، با مذاق سیاسی ما مخالف است، ما نمیتوانیم امنیت را از او دریغ بداریم، عدالت را دریغ بداریم؛ «و لایجرمنّکم شنئان قوم علی الّا تعدلوا». قرآن به ما دستور میدهد و میگوید: مخالفت شما با یک قومی، موجب نشود که عدالت را فرو بگذارید و فراموش کنید. «اعدلوا»؛ حتّی در مورد مخالف هم عدالت به خرج دهید. «هو اقرب للتّقوی» این عدالت، نزدیکتر به تقواست.»
آموزش و جوان مومن و انقلابی
رهبر انقلاب در دیدار فرهنگیان سراسر کشور در سال ۹۳ فرمودند: در مدیریّتهاى کلان و سطح بالاى آموزش و پرورش،اولین مسئله به نظر من این است که نگاه کنند، ببینند از چه نیروهایى استفاده میکنند؛ از نیروهاى مؤمن، انقلابى، بانشاط، علاقه‌مند، عاشق کار خود، و آماده‌ى ورود در میدانهاى دشوار در محدوده‌ى اهداف آموزش و پرورش؛ این مهم‌ترین کار است.
شعر انقلاب یعنی شعری که در خدمت هدفهای انقلاب است
حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار شاعران در تیرماه ۹۴ درخصوص ویژگی های شعر انقلابی فرمودند: شعر انقلاب یعنی آن شعری که در خدمت هدفهای انقلاب است؛ این شعر انقلاب است، نه شعر دوران انقلاب؛ این منظورم نیست. منظورم از شعر انقلاب شعری است که در خدمت اهداف انقلاب است. در خدمت عدالت، در خدمت انسانیّت، در خدمت دین، در خدمت وحدت، در خدمت رفعت ملّی، در خدمت پیشرفت همه‌جانبه‌ی کشور، در خدمت انسان‌سازیِ به معنای واقعی کلمه در کشور؛ این میشود شعر انقلاب که در جهت اهداف انقلاب است.
جوان مؤمن انقلابی
رهبر معظم انقلاب در بهمن ماه ۹۴ در دیدار مردم آذربایجان شرقی بیان کردند: علاج کار کشور عبارت است از بیداری مردم، حفظ انگیزه‌های ایمانی مردم، به‌کار گرفتن جوانان پُرانگیزه و مؤمن، و تقویت درونی کشور؛ این تنها راه است. ملّت ایران باید از درون قوی بشود؛ اقتصادش قوی بشود، علمش قوی بشود، دستگاه‌های مدیریّتی‌اش قوی بشود و بالاتر از همه، ایمانش روزبه‌روز قوی‌تر بشود. این راه علاج است؛ این همان راهی است که تا امروز ملّت ایران رفته است.
ایشان در دیدار دست اندرکاران برگزاری انتخابات در دی ماه ۹۴ در خصوص جوانان انقلابی تاکید کردند: یک عادتی هم در بعضی پیدا شده است که همین‌طور مدام تکرار میکنند «تندروها، تندروها»؛ خب بله، تندرَوی و کندرَوی -طرف افراط و تفریط- هر دو بد است، این معلوم است امّا [اینکه] تندروی چیست، کندروی چیست، خطّ میانه کدام است، چیزهای خیلی واضح و روشنی نیست، جزو مسائل بیّن نیست، تبیین لازم دارد. چون برای ما خیلی زیاد خبر می‌آید؛ این روزنامه‌ها و مطبوعات گوناگون را هم آدم نگاه میکند، من میفهمم که بعضی وقتی میگویند تندروی، جریان حزب‌اللّهی و مؤمن مورد نظرشان است؛ نه، جریان مؤمن را، جریان انقلابی را، جوانان حزب‌اللّهی را متّهم نکنید به تندروی؛ اینها همان کسانی هستند که با همه‌ی وجود، با همه‌ی اخلاص در میدان حاضرند، آنجایی هم که دفاع از مرزها لازم باشد، دفاع از هویّت ملّی لازم باشد، مسئله‌ی جان دادن و خون دادن مطرح باشد، همینها هستند که به میدان می‌آیند. به صِرف اینکه یک جایی یک قضیّه‌ای واقع بشود که مورد قبول و تأیید نباشد، فوراً پای حزب‌اللّهی‌ها را [وسط] بکشند، مثل قضیّه‌ی سفارت عربستان که البتّه کار بسیار بدی بود، کار غلطی بود و هرکسی کرده باشد کار غلطی است؛ جماعت مؤمن را، جوانهای انقلابی را که هم انقلابی‌اند -چون بنده با این جوانها تا حدود زیادی و از دور و نزدیک اُنس دارم- هم خیلی اوقات عقلشان و فهمشان و تعقّلشان هم از بعضی از بزرگ‌ترها خیلی بیشتر است، خوب میفهمند، خوب تحلیل میکنند، خوب مسائل را تشخیص میدهند و سینه‌چاک انقلابند، سینه‌چاک اسلامند، به این بهانه ما تضعیف کنیم که فلان قضیّه در فلان‌جا اتّفاق افتاده است که اتّفاق بدی بوده! بله، سفارت عربستان که هیچ، در سفارت انگلیس هم که چند سال پیش، آن اتّفاق افتاد، بنده بدم آمد؛ اصلاً هیچ قابل قبول نیست این‌جور عملیّات؛ این عملیّات عملیّات بسیار بدی است، به ضرر کشور و به ضرر اسلام و به ضرر همه است؛ این را بهانه قرار ندهند برای اینکه جوانهای انقلابی ما را مورد تهاجم قرار بدهند.
حرکت انقلابی
رهبر معظم انقلاب در اولین روز سال ۹۵ در حرم مطهر رضوی در خصوص حرکت انقلابی فرمودند: این ده نقطه‌ی کار که اگرچنانچه اقدام و عمل بخواهد انجام بگیرد برای اقتصاد مقاومتی، این ده کار میتواند انجام بگیرد. البتّه کارهای دیگری هم میشود انجام داد که مسئولین نگاه میکنند و بررسی میکنند. بنده ده مورد را این‌جوری پیشنهاد میکنم. این میشود جریان انقلاب، این میشود حرکت انقلابی در کشور، این میشود اقتصاد مقاومتی‌ای که کشور را نجات خواهد داد. اگر این کارها را بکنیم، ما میتوانیم در مقابل آمریکا بِایستیم و تحریمهای او در ما اثر نکند. ما احتیاج نداریم از ارزشهای خودمان، از خطوط قرمز خودمان، از اصول خودمان صرفِ‌نظر کنیم تا آمریکا نتواند ما را تحریم بکند؛ ما با دنبال کردنِ همین سیاست اقتصاد مقاومتی، به‌معنای عملی مسئله و اقدام عملی موضوع، میتوانیم کشور را مصونیت‌سازی کنیم؛ میتوانیم مصونیت بدهیم کشور را تا دیگر در مقابل تحریم به خودمان نلرزیم که ما را تحریم خواهند کرد. خب تحریم بکند؛ اگر اقتصاد مقاومتی شد، تحریم دشمن تأثیر قابل توجّهی نخواهد کرد. این میشود حرکت انقلابی و حرکت مؤمنی. آن‌وقت اگر ما این کارها را کردیم، مسئولین محترم دولتی آخر سال ۹۵ میتوانند بیایند گزارش بدهند که ما این چند هزار کارگاه و کارخانه و مزرعه و دامداری و امثال اینها را احیاء کردیم. میتوانند بیایند اینها را بگویند؛ میتوانند به مردم گزارش بدهند، مردم هم ببینند و حس کنند. وقتی مردم حس کردند، آن‌وقت اعتماد و اطمینان پیدا میکنند.
۵ شاخص انقلابیگری
حال ایشان در بیست و هفتمین سالگرد امام خمینی در حرم ایشان تمام گفته های خود در خصوص انقلابی گری را جمع بندی کرده و در ۵ شاخص اعلام کردند که عبارت است از: پایبندی به مبانی و ارزش های اساسی انقلاب اسلامی؛ هدف گیری مستمر آرمان ها و همت بلند برای رسیدن به آنها؛ پایبندی به استقلال همه جانبه کشور؛ حساسیت در برابر دشمن و تبعیت نکردن از او و تقوای دینی و سیاسی. 
انقلابی شدن و انقلابی ماندن
ایشان در جای دیگری از صحبت هایشان تاکید می کنند: «ممکن است فردی نسبت به مفاهیم انقلاب و عمل انقلابی، بهتر حرکت کند و فرد دیگری با شدت و جدیت او حرکت نکند؛ اما هر دو انقلابی هستند و نمی توان هر فردی را که در مسیر شاخص های انقلاب قرار دارد؛ اما خوب حرکت نمی کند، متهم به غیرانقلابی گری و ضد انقلاب بودن، کرد.»
تا این اندازه تاکید و توجه بر این مفهوم بدین معناست که در شرایط امروز کشور و منطقه و جهان، باید انقلابی و جهادی عمل کرد و لازمه انقلابی بودن، عمل و تلاش بی ‌وقفه است نه حرف و سیاه ‌نمایی ‌های بی ‌ارزش که فقط در عرصه سیاست ‌بازی کاربرد دارد.
با تعاریف صریحی که مقام معظم رهبری از انقلابی گری کردند چه بسا اصولگرایانی از این دایره بیرون بمانند و برعکس اصلاح طلبانی وجود داشته باشند که انقلابی تعریف شوند. به نظر می رسد بهتر است از این پس معیار سنجش خودی و غیر خودی را میزان پایبندی به آرمان های امام و انقلاب و شهدا بدانیم و داشتن روحیه انقلابی را ملاک عِرق؛ زیرا به هر میزان فاصله گرفتن با آن آرمان ها نیز قرار گرفتن در جبهه ضد انقلاب و دشمنان نظام و ملت ایران تلقی خواهد شد و هرگز نباید فراموش کرد که انقلابی ماندن و عمل کردن اصلی ‌ترین شاخصه انقلابی بودن است.
انتهای پیام/فردا نیوز
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme