https://telegram.me/empireoflies

انعکاس ۱۵سال خشونت غرب در ۲۰۱۶

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: سال نو میلادی فرارسید و بسیاری در کشورهای مختلف منتظر تحویل سال و انجام جشن‌های آن بودند اما از قبل هم معلوم بود که شروع سال ۲۰۱۶ با سال‌های گذشته تفاوت چشمگیری داشته باشد. حملات تروریستی ماه نوامبر در پاریس باعث شده بود در بسیاری از شهرهای اروپایی، مراسم تحویل سال جدید تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار بشود. ژان ایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه یک روز قبل از اتمام سال ۲۰۱۵ از نیروهای امنیتی و پلیس مستقر در پاریس دیدار و بر لزوم هوشیاری ویژه و حضور به موقع نیروهای امنیتی در صورت بروز هر گونه حادثه‌ای تأکید کرد، به دلیل همین تأکید بود که مراسم آتش‌بازی‌های متداول برای سال نو در شهر پاریس لغو و در شهر برلین آلمان هم این مراسم با تدابیر شدید امنیتی و ایجاد محدودیت قابل توجه برای تردد خودروها انجام شد، گذشته از آنکه این مراسم در کل بلژیک لغو شد. وضعیت در امریکا هم تفاوت قابل توجهی با اروپا نداشت به نحوی که حضور سنگین نیروهای پلیس ضدشورش در میدان تایمز نیویورک حال و هوای جشن سال نو را تغییر داده بود. در هر صورت، شروع سال ۲۰۱۶ به نحوی بوده که مثل مشهور «سالی که نکو است از بهارش پیداست» را به یاد می‌آورد.

هرچند این مثل از سال نکو می‌گوید اما سایه نگرانی و ترس بر شهرهای بزرگ اروپا و امریکا و تدابیر ویژه امنیتی در ساعات اولیه از شروع سال ۲۰۱۶ دلالتی بر سال نکو ندارد بلکه برعکس، این سال را باید سال نگرانی و ترس نامید. این موضوع تا آن حد جدی است که برخی پناه به جنبه خرافاتی قضیه برده‌اند و روزنامه دیلی میل از بابا وانگا، زن پیشگوی اهل بلغارستان نقل کرده که چندین دهه قبل حملات ۱۱ سپتامبر، سونامی بزرگ ۲۰۰۴ و رسیدن یک امریکایی-آفریقایی به مقام چهل و چهارمین ریاست جمهوری امریکا را پیشگویی کرده بود و از حمله بزرگ افراط‌گرایان به اروپا در ۲۰۱۶ گفته بود. جدای از این جنبه خرافاتی، مرکز اقدامات پیشگیرانه وابسته به شورای روابط خارجی امریکا پژوهشی انجام داده که در آن موارد تعارض در سال جدید میلادی را بررسی کرده که مستلزم اقدامات پیشگیرانه از سوی امریکاست و آنها را بر مبنای سه شاخص از فوریت بالا، متوسط و پایین تقسیم کرده است. موارد ذکر شده تحت شاخص نخست نشان می‌داده که آنها در سه جهت از امنیت امریکا، اروپا و بی‌ثباتی‌های موجود در خاورمیانه دسته‌بندی شده‌اند. این نحو تقسیم تعارضات و دسته‌بندی به خوبی حکایت از یک نگرانی جدی در مورد وقایع آینده در سال جدید میلادی دارد که باعث شده ادامه تفرقه سیاسی در لیبی، افزایش بی‌ثباتی سیاسی در مصر، تشدید جنگ داخلی سوریه یا ادامه تنش‌ها بین فلسطینی‌ها با رژیم صهیونیستی همسطح با بی‌ثباتی سیاسی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سیل ورود مهاجران به این کشورها یا حملات سایبری گسترده به زیرساخت‌های اساسی امریکا دانسته شده و بنابر نظر تحلیلگران این بررسی، سیاستگذاران امریکایی باید به فوریت در این موارد دست به اقدامات پیشگیرانه بزنند.

حالا مسئله این است که سیاستگذاران امریکایی یا اروپایی در برابر این تعارضات چه برنامه‌ای را در سال جدید میلادی تدوین و اجرا می‌کنند. تجربه ۵/۱ دهه نشان داده که آنها دست کم طی ۵/۱دهه گذشته با مبنای خشونت و ترویج آن برنامه خود را پیش برده‌اند و همین نیز باعث شده کار به ۲۰۱۶ برسد که سالی از نگرانی و ترس را به بار بیاورد. به عبارت دیگر، غرب از ۱۱ سپتامبر به این سو منافع خود را در جنگی می‌دید که خشونت را برای کشورهای خاورمیانه به بار می‌آورد، چه این خشونت به صورت مستقیم و اشغال افغانستان یا عراق بود یا به صورت غیرمستقیم و با حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه یا حمایت از تجاوز نظامی عربستان به یمن باشد.

حالا که این جریان شکل معکوس گرفته و غرب خود را در معرض مستقیم همین خشونت می‌بیند. از این رو، سال ۲۰۱۶ را می‌توان نتیجه منطقی این ۵/۱دهه گذشته دانست که اگر غرب هنوز هم بخواهد همین رویه را دنبال کند چه بسا پیشگویی‌های بابا وانگا دیگر وجه خرافاتی نداشته باشد و با تحقق پیشگویی او در مورد ۲۰۱۶، به خصوص اروپا درگیر جنگی گسترده شود که وحشت را برای کشورهای قاره سبز به ارمغان می‌آورد.

انتهای پیام/جوان آنلاین

سال نو میلادی فرارسید و بسیاری در کشورهای مختلف منتظر تحویل سال و انجام جشن‌های آن بودند اما…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme