https://telegram.me/empireoflies
ایندیپندنت در گزارشی به موضوع سفر نخست وزیر پاکستان به تهران و ریاض پرداخته و می‌نویسد علت تمایل عربستان برای میانجی‎گری را باید در انزوای این کشور در پی عملیات علیه آرامکو و ناامیدی از اتحاد با آمریکا دانست.

انزوای عربستان عامل اصلی تغییر رویکرد استراتژیک ریاض

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغسفر «عمران خان»، نخست وزیر پاکستان به تهران و ریاض با هدف میانجی‎گیری میان ۲ کشور در پی درخواست «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان و «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا برای میانجیگری، گمانه زنی‌ها در مورد علل و نتایج این اقدام را در صدر اخبار منطقه‌ای روز قرار داده است.

به گزارش ایندیپندنت، سفر عمران خان به ایران و عربستان در پی درخواست سعودی‌ها برای حل و فصل مشکلات با تهران انجام می‌شود.
 
 
انزوای عربستان عامل اصلی تغییر رویکرد استراتژیک ریاض
 
دلایل عربستان برای چنین درخواستی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:
۱. درک عربستان از آسیب پذیری استراتژیک خود
 
ریاض به خوبی دریافته است که توسط متحدان ایران در منطقه احاطه شده و اقداماتش در حمایت از احزاب همفکر در کشور‌های منطقه بی فایده بوده است.
۲. آمادگی عربستان برای تغییر در گزینه‌های استراتژیک و اتحاد‌ها پس از عملیات علیه آرامکو
 
 
انزوای عربستان عامل اصلی تغییر رویکرد استراتژیک ریاض
 
۳. آگاهی عربستان از انزوای خود در پی عملیات علیه تاسیسات نفتی آرامکو.
 
ریاض که در پی وقوع عملیات پهپادی علیه ۲ پالایشگاه نفتی آرامکو انتظار واکنشی خاص از سوی آمریکا به عنوان مثال ایجاد چتر محافظتی برای زیرساخت‌های مهم از جنبه بین المللی داشت با انفعال واشنگتن مواجه شد. این کشور اکنون به گزینه‌های دیگر چشم دوخته است که از آن جمله می‌توان به حل مسائل با ایران و نزدیکی با روسیه اشاره داشت.
۴. ناامیدی عمیق ریاض از آمریکا در موضوع حمایت از متحدانش به ویژه پس از عقب نشینی نظامیان آمریکایی از مناطق شمال و شرق سوریه در پی حمله نظامی ترکیه به این مناطق.
 
آمریکا در این عملیات مهم‌ترین متحد خود در این منطقه که نقش مهمی در جنگ علیه تروریست‌ها و داعش داشته‎اند را تنها گذاشت.
 
 
انزوای عربستان عامل اصلی تغییر رویکرد استراتژیک ریاض
 
ایندیپندنت با اشاره به پیچیدگی‌های مسائل خاورمیانه و ابتکارات امنیتی منطقه‌ای ایران می‌نویسد صحبت کردن در مورد نتایج تلاش نخست وزیر پاکستان برای میانجیگری هنوز زود است. دلیل پیش بینی روند طولانی حل اختلافات دو کشور را باید در طیف گسترده اختلافات آنان در خاورمیانه دانست. از این دیدگاه می‌توان انتظار داشت که عمده گفت‌وگو‌های عربستان و ایران در مورد امنیت دریایی و شاید جنگ یمن باشد.
انتهای پیام/میزان
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme