https://telegram.me/empireoflies
اندیشکدهِ روسی در تحلیلی درباره ابعاد مختلف نژادپرستی در آمریکا می‌نویسند که احتمال مرگ افراد سیاه پوست هنگام استفاده پلیس از سلاح گرم تقریبا سه برابر بیشتر از زمانی است که علیه جمعیت سفید پوست استفاده می‌شود.

اندیشکده روسی|نژادپرستی در آمریکا؛ سیاه‌پوستان را آسان‌تر می‌توان کشت

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغاندیشکدهِ شورای امور بین‌الملل روسیه (ریاک)، تحلیلی را به قلم ناتالیا تراوکینا، دکترای علم سیاست و رئیس مرکز مطالعات سیاسی آمریکا و کانادا منتشر کرده است. عنوان اصلی این مقاله “نژادپرستی در آمریکا، تغیرپذیری یا تغییرناپذیری” است که نویسنده بیشتر به تاثیر اعتراضات ضدنژادپرستی آمریکا بر وضعیت آینده سیاسی و اجتماعی آمریکا می‌پردازد و تلاش کرده با ارائه آمارهای دقیق، تبعیض و شکاف موجود بین سفید پوستان و سیاه پوستان آمریکایی را تشریح کند.

کرونا و نمایان‌تر شدن نژادپرستی در آمریکا

تراوکینا در این مقاله می‌نویسد: ناآرامی‌های اخیر آمریکا، یادآور وقایع خونین سال ۱۹۶۸ و کشته شدن مارتین لوتر کینگ است. تنش‌های کنونی بیانگر این واقعیت است که اقلیت‌های قومی و نژادی آمریکا به طور نامطلوب تحت تاثیر ایپدمی ویروس کرونا و بحران‌های اقتصادی برآمده از آن قرار دارند. شکی نیست که مانند سال ۱۹۶۸، ناآرامی‌های نژادی تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر روند رقابت‌های ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و نتیجه آن خواهد داشت. در واقع، شورش‌هایی که در شهر مینیاپولیس (ایالت مینه سوتا)، در نتیجه کشته شدن جورج فلوید آغاز شد، به تدریج بیش از ۳۵۰ شهر آمریکا از جمله واشنگتن را در بر گرفت و آمریکا را در حادترین بحران نژادی این کشور بعد از سال ۱۹۶۰ میلادی قرار داد.

ترامپ می‌گوید که تصویر اوباما در کاخ سفید جاسوسی می‌کند

این پژوهشگر علوم سیاسی با توجه به روحیه نژادپرستی ترامپ، ادامه می‌دهد: اچ پِینتر، استاد تاریخ دانشگاه پرینستون در طول رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۶، به طور کلی دونالد ترامپ و پدیده ترامپیسم را به عنوان یک جنبش ایدئولوژیک معاصر تعریف کرد که در درجه اول محصول نژادپرستی و واکنش نسبت به تشدید روابط نژادی در جامعه معاصر آمریکا است. ترامپ از اولین لحظه ورود خود به کاخ سفید همواره تلاش می‌کرد تا ضدیت خود با باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا را نشان دهد، این ضدیت حتی بعضی اوقات جنبه طنز و مسخره به خود می‌گرفت که از جمله آنها می‌توان به حذف پرتره اوباما از کاخ سفید اشاره کرد. به گفته ترامپ، تصویر اوباما می‌تواند از او جاسوسی کند و اطلاعات مورد نیاز را به جو بایدن، یعنی معاون سابق اوباما منتقل کند.

کار یکسان با دستمزدهای متفاوت؛ کارگر سیاه پوست ارزان‌تر است!

تراوکینا با توجه به وضعیت نامطلوب اقتصادی و اجتماعی سیاه‌پوستان، می‌نویسد: نژادپرستی ریشه‌های عمیقی در جامعه آمریکا دارد. شکاف اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی بین بخش اصلی جمعیت آمریکا و سیاهپوستان وجود دارد که این وضعیت از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. باید در نظر داشت که در حال حاضر تعداد آمریکایی‌های آفریقایی تبار در ایالات متحده آمریکا حدود ۴۸ میلیون نفر است. بر اساس آمار حتی در سال‌های نسبتا مرفه قبل از ۲۰۱۸، خانوارهای آفریقایی-آمریکایی کمترین درآمد سالیانه را داشتند که از میانگین درآمد خانواده‌های سفیدپوست آمریکایی، ۴۰ درصد کمتر بود.

وی اضافه می‌کند: در سال ۲۰۱۸ تقریبا ۲۱ درصد از کل جمعیت سیاه پوستان آمریکایی یا حدود ۹ میلیون نفر از آنها، زیر خط فقر بودند. در حالی که از کل جمعیت ایالات متحده آمریکا حدود ۱۲ درصد یا ۳۸٫۱ میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می‌کردند. در همین سال آمارها نشان می‌دهد که کارگران سیاه پوست ۲۷٫۵ درصد کمتر از کارگران سفید پوست دستمزد دریافت می‌کردند. بنابراین بین دستمزد دریافتی در آمریکا نیز بین سفیدپوستان و سیاه پوستان شکاف وجود دارد. در سه ماه اول سال ۲۰۱۹ بیکاری در ایالات متحده ۴٫۱ درصد بود، در حالی که این آمار بین آمریکایی‌های آفریقایی تبار ۷٫۱ درصد بود. همه این اطلاعات نشان می‌دهد که تقریبا یک دیوار بزرگ اجتماعی بین جمعیت سیاه پوست و بقیه جامعه ایجاد شده است.

جرم یکسان با مجازات‌های متفاوت؛ در آمریکا سیاه‌‎پوست‌ها را آسان‌تر می‌توان کشت!

در این تحلیل آمده است: جنبش‌های اعتراضیِ آمریکایی‌های آفریقایی تبار که معمولا با کشتارهای عمدی یا غیرعمدی توسط ماموران اجرای قانون در ایالات متحده تحریک می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد که احتمال مرگ افراد سیاه پوست هنگام استفاده پلیس از سلاح گرم تقریبا سه برابر بیشتر از زمانی است که علیه جمعیت سفید پوست استفاده می‌شود.

نویسنده به ابعاد دیگر جلوه‌های نژادپرستی در وضعیت اجتماعی آمریکا پرداخته و می‌نویسد: میزان نسبی مصرف کنندگان مواد مخدر در بین جمعیت سیاه پوست و سفید پوست ایالات متحده آمریکا تقریبا یکسان است، اما در سال ۲۰۱۸ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۷۵۰ نفر آمریکایی سیاه پوست به دلیل مصرف مواد مخدر دستگیر شدند، در حالی که در بین جمعیت سفیدپوستان این میزان حدود هر ۳۵۰ نفر در ازای هر ۱۰۰هزار نفر از آنان (یعنی معادل نیمی از آنها) بود. در زندان‌های آمریکا نیز به طور نسبی تعداد زندانیان سیاه پوست پنج برابر بیشتر از زندانیان سفیدپوست است. نکته دیگر آن است که میانگین مجازات‌های اعمال شده در پرونده‌های جنایی علیه زندانیان آفریقایی تبار، ۲۰ درصد طولانی‌تر از جرایم دریافت شده توسط مجرمان سفیدپوست است.

تراوکینا در پایان نژادپرستی و اعتراضات علیه آن در آمریکا را نقطه عطفی در تحولات سیاسی معاصر می‌داند و تاکید می‌کند: قرن‌ها تلاش برای خاتمه دادن به نژادپرستی و زشت‌ترین مظاهر آن در ایالات متحده آمریکا، همچنان منجر به ظهور ابزار مؤثر برای هماهنگی مناسبات بین قومیت‌های آمریکا نشده است. مشکل روابط نژادی تا به امروز مانند خاکستری در زیر آتشفشان پنهان مانده است که هر لحظه ممکن است با انفجار خود همه چیز در مسیر خود را ذوب کند.

انتهای پیام/تسنیم

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme