https://telegram.me/empireoflies

انحطاط فکری از پدر تا پسر

اختصاصی_ به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: حسین حاج فرج دباغ مشهور به عبدالکریم سروش که پیش از انقلاب به دلیل حضور در دبیرستان علوی با انجمن حجتیه آشنا شده بود در اوایل دهه ۵۰ شمسی برای تحصیل در رشته شیمی تجزیه عازم لندن شد و همزمان به مطالعه فلسفه غرب پرداخت. سروش پس از انقلاب از جمله کسانی بود که به عنوان نماینده جریان اسلامی جامعه و انقلاب در مباحثات تلویزیونی با مارکسیست‌ها شرکت می‌کرد. سروش پس از تعطیلی دانشگاه‌ها عضو ستاد انقلاب فرهنگی شد ولی بعدها به دلیل هجمه اصلاح‌طلبان منکر حضور فعال در این ستاد شد. وی که زمانی با استفاده از فلسفه تحلیلی به نقد مارکسیسم پرداخته بود بعدها به نقد اسلام و دین روی آورد. سروش اوایل دهه ۷۰ طی مقالاتی با حمله به فقه اسلامی زمینه را برای مخالفت‌های بعدی با ولایت فقیه فراهم ساخت.

سروش که در سال ۷۴ و در دولت هاشمی از تدریس در دانشگاه‌ها محروم شده بود عازم اروپا و آمریکا گردید تا با مؤسسات و دانشگاه‌های غربی همکاری کند. سروش در سال ۲۰۰۴ به خاطر نقد اسلام جایزه اراسموس را در آمستردام هلند دریافت کرد و سال ۲۰۰۹ از سوی مجله فارین پالیسی به عنوان یکی از ده روشنفکر جهان برگزیده شد! وی در سال ۸۴ ابتدا از معین و سپس هاشمی حمایت کرد و در سال ۸۸ نیز از حامیان مهدی کروبی بود. سروش پس از انتخابات در حمایت از فتنه تا نفی مبانی اسلام پیش رفت. بسیاری معتقدند او از تشیع خارج شده و حتی با اسلام مشکلات شدیدی پیدا کرده است. وی در فتنه ۸۸ یکی از اعضای اتاق فکر جنبش به اصطلاح سبز شد.

چند سال پیش عبدالکریم سروش در جلسه پرس و پاسخ که در دانشگاه تورانتو برگزار می شد اظهار نظرهایی کرد که تعجب همگان را برانگیخت.وی در رابطه با حکم صریح قرآن در خصوص هم جنس گرایی گفت که نظری ندارد و در ادامه با توضیحاتی که میداد تلویحا این عمل منافی دین را تایید نمود .

وی در ادامه این کنفرانس گفت:«در گذشته ارتباط جنسی با محارم داشتن، اخلاقاً ممنوع بوده- اصلاً کاری به ادیان نداریم،خوب حرام هم بود- ولی امروز بعنوان یک حق شناخته می شود و چنانچه رضایت طرفین باشد مشکلی ندارد. در گذشته اینکه یک زن شوهر دار ارتباطی با مرد بیگانه داشته باشد، اخلاقاً جرم بود و شرعاً هم البته حرام [ولی] امروزه جزو حقوق زنان است. یعنی اگر زنی چنین کاری کند هیچ قانونی گریبانش را نمی گیرد… یعنی خطا نکرده جرم نکرده مجازید این کار را بکنید.»

اما این روز ها از وی کمتر می توان خبری یافت و ظاهرا وی به دلیل آرای شاذ خود گوشه نشین شده و عرصه را به جوانتر ها واگذار کرده .

سروش دباغ فرزند عبدالکریم سروش  از تحصیل کرده های دانشگاه وارویک انگلستان است که چند سالی است راه و رسم پدر را در پیش گرفته و با قوانین اسلامی که در قرآن به صراحت به آن اشاره شده مخالفت می ورزد یکی از این احکام الهی حکم حجاب است که وی مدتی است در راستای تئوریزه کردن قوانین غربی در خصوص حجاب با سرپوشی از دین است تا آن را دینی نیز جلوه دهد.این افراد را می تواند افسران تهاجم فرهنگی غرب بر علیه ملت های مسلمان دانست این نوع تهاجم فرهنگی از خطرناک ترین انواع تهاجم ها است. زیرا فرد مهاجم با انتخاب و قبول بخش هایی از فرهنگ خود، بخش های دیگر را متناسب با نظر مهاجمان فرهنگی خارجی رد می کند.

وی در دوره های مختلف مقالاتیبا موضوع حجاب  نوشته که با عنوان “حجاب در ترازوی اخلاق” ، “بی حجابی یا بی عفتی؛ کدام غیر اخلاقی است؟” و “مسئله حجاب و فهم روشمند از قرآن” که در تمامی این مقاله ها به حجاب زنان مسلمان حمله کرده است.

اخیرا سایت تازه تاسیس زیتون مصاحبه ای با وی انجام داده در این خصوص وی در این مصاحبه آرای قبلی خود را در زمینه حجاب مجددا تکرار می نماید وی می گوید نه در حکومت اسلامی ایران و نه در هیچ نظام دیگری برپایه دلایل شرعی و اخلاقی، حجاب نمی‌تواند امری اجباری باشد.وی به این موضوع قائل است که به حجاب باید از منظر اخلاق نگریست نه از منظر فقهی .وی همچنین در توجیح آرای خود و درستی آنان از منظر دینی به گفتار های یوسفی اشکوری از روحانیون خلع لباس شده خارج نشین اکتفا می کند در صورتی که این افراد حتی در میان روشنفکران دینی مقیم خارج کشور نیز جایگاهی ندارند .

اکنون سوال اساسی این است که این پدر و پسر نواندیش به زعم خود چه روندی را در اندیشه دینی طی نموده اند که نظراتشان در ده سال اخیر با نظراتشان در اوایل انقلاب کاملا در تضاد با یکدیگر است .

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme