https://telegram.me/empireoflies

انتقادات گسترده به پیوند BBC فارسی با تجزیه طلبان+فیلم

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رپورتاژهای گسترده بی بی سی فارسی برای گروه های تروریستی تجزیه طلب انتقادات گسترده ای از عملکرد این شبکه را به همراه داشته است.

مدیریت جانبدارانه شبکه بی بی سی فارسی در تریبون دادن به وابستگان گروه‌های تجزیه طلب صدای کارشناس این شبکه را هم درآورد!

“فرهمند علیپور” که به عنوان تحلیل گر مسائل سیاسی در برنامه های این شبکه حاضر می شود، در کانال تلگرامی خود نوشت: «در برنامه اخیر “صحفه دو” آخر هفته تلویزیون بی بی سی فارسی که به رویدادهای اخیر شمال غرب ایران و درگیری میان دو گروه شبه نظامی کرد از یک سو و نیروهای نظامی ایران اختصاص داشت در مجموع شش چهره و میهمان در این برنامه شرکت داشتند که از این شش تن، پنج تن از آنها از چهره های کرد بودند.»

وی در انتقاد از بی بی سی فارسی به خاطر عدم رعایت اصل بی طرفی که همواره مورد ادعای این شبکه است، افزود: «یک روزنامه نگار کرد، دو چهره از دو حزب شبه نظامی کرد، و دو تحلیل گر کرد در استودیو. نفر ششم نیز یکی از تحلیل گران خود بی بی سی بود. بالانس در این برنامه اصلا رعایت نشده بود و این موضوعی نبود که به چشم نیاید. اهمیت رویداد هم بر میزان حساسیت برنامه می افزاید. فارغ از اینکه این افراد چه گفتند، چقدر با یکدیگر همراه بودند یا مخالف – که اتفاقا همه در کلیت با هم موافق بودند – بالانس در برنامه وجود نداشت.»

فرهمند علیپور در ادامه یادآور شد: «بی بی سی بعد از دهه ها فعالیت در زمینه ایران و محدودیت در گفتگوها با مقامات رسمی و داخلی ایران، نمی تواند این بهانه را بیاورد که با مشکل دعوت مقامات ایرانی مواجه هستیم پس خروجی برنامه ما طبیعتا غیر متعادل می شود که اگر اینگونه شود، آنگاه باید اعلام شود که انتظار بی طرفی داشتن از ما امری دشوار است.»

وی همچنین با اشاره به بی اعتمادی و ریزش مخاطبان بی بی سی، نوشت: «در زمان پوشش تحولات عراق، داعش و تنش های منطقه ای، اعتبار این شبکه در بین مخاطب ایرانی متزلزل شد، با توجه به حساس تر بودن موضوعی مثل درگیری های نظامی با گروه های مسلحی که در بین افکار عمومی ایران هم خوشنام نیستند، اگر این رسانه همچون پوشش تحولات خاورمیانه عمل کند، بی شک ضربه ای سنگین تر به اعتبار این رسانه وارد خواهد شد.»

این تحلیل گر مسائل سیاسی در پایان نوشتار خود به کنایه،  علنی بودن چهره تجزیه طلبانه میهمانان و تهیه کنندگان برنامه های بی بی سی را از نکات مثبت این برنامه ارزیابی کرده و افزود: «در حاشیه این نکته را هم عرض کنم که حمایت های آشکار این دوستان تحلیل گر – حالا آن دو نفر که رسما از مسئولان ارشد احزاب شبه نظامی بودند – از عملیات های مسلحانه را به خاطر داشته باشید! این نکته مثبت این برنامه بود! »

اجاره تریبون بی بی سی فارسی به تروریست های تجزیه طلب که در آن به روشنی در حمایت از عملیات نظامی در خاک ایران سخن گفته می شود، فقط به کارشناس این شبکه ختم نشد و در یکی از برنامه های “نوبت شما” نیز از سوی مخاطبان با اعتراض مواجه گردید.

دانلود ویدئو

شایان ذکر است اقدامات علنی شبکه دولتی انگلیس در حمایت از تجزیه طلبان آنچنان هویدا است که در اوائل تابستان سال گذشته، ۱۵۰۰ نفر از فعالان ضد انقلاب با امضای بیانیه‌ای، آن‌چه «تهدید یکپارچگی ملی و سرزمین ایران در برنامۀ پرگار BBC» اعلام کردند را محکوم نمودند.

در این بیانیه که روی سایت ایران بوم انتشار یافت، خطاب به بی‌بی‌سی فارسی آمده بود: «در برنامه‌ی پرگارِ این شبکه از مهمانانی دعوت شد‌ه که به جز پیشینه‌ی روشن در نفرت‌پراکنیِ قومی، از فرصت شبکه بی‌بی‌سی فارسی برای تبلیغ تجزیه‌طلبی به انضمام نفرت‌پراکنی قومی بهره بردند. این عمل در مغایرت با نص صریح بند ۴ ماده‌ی ۲ منشور ملل متحد می‌باشد که تمامیت ارضی کشورهای عضو را تضمین کرده است.»

گفتنی است علی رغم اینکه مطابق قوانین بین المللی حضور افراد تجزیه طلب و تبدیل یک رسانه به عنوان بلندگوی اعلام مواضع آنان ممنوع بوده و در صورت وقوع این مساله، مسئولین کشور حامی رسانه موظف به برخورد هستند، اما شبکه بی بی سی فارسی آزادانه با زیرپاگذاشتن اصول پذیرفته شده رسانه ای، پیش از این نیز بارها اقدام به دعوت از نمایندگان گروه‌های تجزیه طلب تروریست کرده است.

انتهای پیام/جام نیوز

رپورتاژهای گسترده بی بی سی فارسی برای گروه های تروریستی تجزیه طلب انتقادات گسترده ای از عملکرد این شبکه را به همراه داشته است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme