https://telegram.me/empireoflies

انتقاد اپوزیسیون از بیانیه اخیر رضا پهلوی به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغبا روی کارآمدن دولت دونالد ترامپ و اتخاذ سیاست های خصمانه علیه نظام ج.ا.ا، بسیاری از مقام های آمریکایی به اپوزیسیون وعده دادند که جمهوری اسلامی ایران چهل سالگی خود را نخواهد دید. از همین رو بسیاری از گروه ها و سازمان های سیاسی اپوزیسیون پس از یک دوره انفعال کامل، جان تازه ای گرفتند و در مسیر تحقق اهداف آمریکا گام برداشتند. رضا پهلوی از جمله این افراد است، او در مقام یک مشاور برای براندازی نظام ج.ا.ا به خدمت مقام های سیاسی آمریکا شتافت وعجب اینکه تصاویر این دیدارها را نیز منتشر کرد.

با اینکه رضا پهلوی و اپوزیسیون خارج از کشور چشم انتظار اقدام آمریکا برای سرنگونی نظام ج.ا.ا بودند، اما ایران اسلامی فارغ از هر تهدید و تحریم به مسیر خود ادامه داد؛ هم اکنون که ملت چهل سالگی پیروزی بزرگ و تاریخی خود بر نظام سلطه را جشن می گیرد همین رضا پهلوی مبادرت به صدور بیانیه می کند و بار دیگر همان حرف های همیشگی را تکرار می کند.

بیانیه اخیر رضا پهلوی درباره چهل سالگی انقلاب اسلامی اما یک تفاوت با گذشته دارد! با اینکه در متن بیانیه به مباحثی چون هم افزایی نیروهای مبارز، نافرمانی مدنی و گفتمان اشاره شده اما نیروهای سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در خارج از کشور این بیانیه را مصداق بارز تفرقه و شکاف در اپوزیسیون می دانند.

عبدالستار دوشوکی [رئیس مرکز مطالعات بلوچستان در لندن] در واکنش به بیانیه اخیر رضا پهلوی، مطلبی را با عنوان «نقدی بر بیانیه رضا پهلوی در ۴۰ ‌سالگی حصر ایران» منتشر کرده که می توان آن را یک انتقاد صریح از رضا پهلوی عنوان کرد.

عبدالستار دوشوکی رضا پهلوی را به سبب استفاده از ادبیات فرشگرد [۱] مورد انتقاد قرار می دهد. دوشوکی در این باره می نویسد: «در برخی از متون، انشای فرشگردی هویداست. این بیانیه با قدری گرایش احساسات نوستالژیک باستانگرایانه ایرانی بمثابه تنها نوش داروی موجود در بازار آشفته امروز با نگاهی فرشگردانه یا عقب گردانه ممکن است. این ادبیات از شخصیتی که خود را همواره فراتر از تقسیم بندی های سیاسی و جناحی و نسلی معرفی می کند، قابل درک نیست».

عبدالستار دوشوکی با اشاره به آن بخش از بیانیه که آورده «هر بحرانی معلول یک انتخاب است. بحران بقایی که امروز با آن روبرو هستیم معلول انتخابی است که آوردگاه ۵۷ در پی داشت» خاطرنشان می کند: «… در مورد معلول با ایشان کاملا موافق هستماما باید اشاره ای نیز به عامل انحطاط اندیشه و سیاست در آوردگاه ۵۷ داشت! قبل از انقلاب کنترل مطلق آموزش و فرهنگ جامعه و ابزار تولید اندیشه و عنان حیطه سیاست در اختیار چه کسی بود؟ حتی خود شخص اول مملکت خطاب به ملت بپا خواسته گفتند که شما ملت ایران علیه ظلم و فساد بپا خواستید و انقلاب را تائید کردند و گفتند که من نیز پیام انقلاب شما را شنیدم».

عبدالستار دوشوکی در بخشی دیگر، رضا پهلوی را به دلیل بازنشر تفکر فرشگرد و ایجاد شکاف در اپوزیسیون مورد انتقاد قرار می دهد، او در این باره می نویسد: «انتقاد همیشگی نگارنده علاوه بر احتراز از گذشته گرایی افراطی، بر روی این نکته بوده که نباید گسل و انشقاق جدیدی در بین اپوزیسیون و ملت ایران بوجود آورد. به اندازه کافی گسل و شکاف در بین اپوزیسیون وجود دارد! گسل های جناحی، سیاسی، ایدئولوژیکی، جمهوریخواهی، مشروطه خواهی، چپ و راست، ملی، قومی و … بوجود آوردن یک شکاف دیگر بر مبنای نسل یا سن نه تنها کمکی به همگرایی و انسجام ملی نمی کند که برعکس باعث پراکندگی و فراپاشی بیشتر می شود».

اپوزیسیون که تا چندماه پیش با استناد به اظهارات مقام های آمریکایی از براندازی نظام جمهوری اسلامی سخن می گفتند و از تریبون های مختلف برای آینده نظام سیاسی ایران نسخه پیچی می کردند، اکنون به مرحله ای رسیدند که حتی یک بیانیه ساده از جانب یک شخص اینچنین موجب اختلاف در اپوزیسیون می شود.

پی‌نوشت:

 

[۱] فرشگرد عنوان یک سازمان سیاسی نوظهور در اپوزیسیون است، اعضا سازمان نه بصورت آشکار بلکه تلویحا از رضا پهلوی حمایت می کنند و او را اولین گزینه جهت رهبری آینده نظام سیاسی ایران معرفی می کنند. فرشگرد توانسته با منابع مالی و نفوذ برخی از اعضا خیلی زود به رسانه های فارسی زبان ورود پیدا کرده و اندیشه های خود را تبلیغ کند.

انتهای پیام/ما هستیم

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme