https://telegram.me/empireoflies

نگاه الحیات به افزایش محبوبیت پوتین در عراق

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: الحیات نوشت: ورود ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به منازعات سوریه محبوبیت او را بخصوص در بین عراقی ها دوچندان کرده است. به نظر آنها «حاجی پوتین» خیلی بهتر از «حسین باراک اوباما» ست.

محمد کریم نقاش درحالی که آخرین خطوط چهره پوتین را بر روی یک تابلو می کشد می گوید: «ما منتظر دخالت روسیه برای جنگ با داعش در عراق هستیم». وی در حالی که نگاهش را بر می گرداند توضیح می دهد که: «روس ها به نتیجه می رسند اما ایالات متحده آمریکا و متحدانش یک سال است که بدون هیچ نتیجه ای بمباران می کنند».

ائتلاف به رهبری ایالات متحده آمریکا برخی دستاوردهایی در عراق داشته است. هرچند هنوز نتوانسته است سرزمین هایی را که داعش درسال ۲۰۱۴ تصرف کرد پس بگیرد. حملات ائتلاف تنها موجب توقف این گروه به صورت کلی شد.

از یک هفته پیش هواپیماهای روسی اهدافی را در سوریه مورد حمله قرار دادند. این حملات که به صورت هوایی شروع شد به صورت موشکی استمرار پیدا کرد و چهارشنبه گذشته روسیه از طریق دریای خزر حملات موشکی خود را ترتیب داد که از خاک ایران و عراق عبور می کرد. عراقی ها بخصوص شیعیان که اکثریت این کشور را تشکیل می دهند از دخالت نظامی روسیه استقبال کرده و آن را امری می دانند که برایش خیلی انتظار کشیده اند و در صورت وقوع قواعد بازی را تغییر خواهد داد.

به رغم آنکه گفته می شود تنها بخش اندکی از حملات روسیه داعش را هدف قرار داده است، محمد که یک جوان بیکار عراقی است بدون توجه به این آمار و ارقام ها می گوید: «ما ائتلاف بین المللی را نمی خواهیم. ما فقط روس ها را می خواهیم و برای استقبال از آنها هرکاری باشد می کنیم».

به اعتقاد برخی از عراقی ها، مسکو سالهاست که با قدرت از تهران و دمشق پشتیبانی می کند. روسیه یک متحد طبیعی است برعکس ایالات متحده آمریکا که به مدت هشت سال کشورشان را اشغال کرده بود. کما اینکه آنها پوتین را با صفاتی می شناسند که قابل تامل است. مثل اینکه او مردی قوی است و عکس هایی از او را نگه می دارند که پوتین با سینه لخت و بازوهای قوی نشان داده می شود. عراقی ها او را یک فرمانده قوی به حساب می آورند. سنتی که بعد از دوازده سال که از سرنگونی صدام حسین می گذرد هنوز در این کشور پابرجاست.

در شبکه های اجتماعی، خیلی ها به پوتین لقب هم وطن افتخاری می دهند. حتی یکی از شایعاتی که بسیار پخش شده این است که گفته می شود پوتین اصلیتش عراقی و نام واقعی اش «عبدالامیر ابوالتین» بوده است. دراین باره داستانی را هم روایت می کنند که می گوید پدرش یک بقالی داشت و درشهر ناصریه واقع در جنوب عراق انجیر می فروخت. برای همین به پدرش می گفتند «ابوالتین» یعنی پدر انجیر.

بعد از جنگ جهانی دوم پدر او برای زندگی به اتحاد جماهیر شوروی رفت و با یک دختر روسی «سفید پوست» ازدواج کرد و از او دارای فرزندی شد که نامش را عبدالامیر گذاشتند اما این نامی بود که ساکنان روسیه به زحمت می توانستند آن را تلفظ کنند؛ بنابراین نام او چرخید تا شد «ولادیمیر» و نام پدرش هم شد «پوتین»!

برخی از کاربران فیسبوک به رییس  جمهور روسیه نسبت می دهند که «پوتین شیعه است». آنها حتی تصاویر او را با تصاویر شخصی خودشان در صفحات مجازی جایگزین می کنند. محمد البهادلی که در یکی از خیابان های نجف قدم می زد می گوید: «باید به پوتین تابعیت عراقی و سوری داد. چون او ما را بیش از سیاستمداران مان دوست دارد». سعد عبدالله نیز که بقالی کوچکی در نجف دارد می گوید: «مسلمانان ما را بمباران می کنند و می گویند رافضی. حال آنکه پوتین ارتدوکس از ما دفاع می کند». وی با لبخند می افزاید: «ما که نمی دانیم. شاید هم شیعه باشد»!

برای علی الرماحی، راننده یک تاکسی در بغداد، پوتین عاملی بود که  نگذاشت مانند هزاران عراقی دیگر به اروپا پناه برد. وی می گوید: «از پوتین تشکر می کنم. چون مرا قانع کرد تا در عراق بمانم. حاجی پوتین بهتر از حسین باراک است».

اظهار علاقه به پوتین به سیاستمداران عراقی هم کشیده شده است. رییس کمیته امنیت و دفاع پارلمان و فرمانده شبه نظامیان شیعه گفت بغداد تصمیم گرفته است از روسیه بخواهد در عراق علیه داعش دست به اقدام نظامی بزند. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز که از سوی غربی ها حمایت می شود بعید ندانست که بغداد از مسکو بخواهد تا حضورش را در عراق تقویت کند. هم اکنون روسیه توانسته است بین عراق، ایران و سوریه یک ائتلاف به وجود آورد که کارش جمع آوری اطلاعات درباره شبکه های تروریستی است.

انتهای پیام/شفقنا

الحیات نوشت: ورود ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به منازعات سوریه محبوبیت او را بخصوص در بین عراقی ها دوچندان کرده است. به نظر آنها «حاجی پوتین» خیلی بهتر از «حسین باراک اوباما» ست.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.45 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme