https://telegram.me/empireoflies

الجزیره: بدون مشارکت ایران، پیروزی بر داعش غیرممکن است

جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: سایت شبکه خبری «الجزیره» در یادداشتی به قلم “معصومه ترفه” تاکید کرد: بدون حضور ایران هرگونه ترتیبات منطقه‌ای و راهبرد حمله برای از بین بردن گروه‌ها و عناصر خرابکار بدون تاثیر است.

الجزیره در این یادداشت آورده است: حجت‌الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهور ایران در چهاردهمین اجلاس پیمان شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان اعلام کرده که ساده‌انگاری است که بتوان تصور نمود با حمله هوایی مشکل تروریست در منطقه از بین می‌رود.

بدون شک روسای جمهور ایران، روسیه، و چین در زمینه سخنان اخیر باراک اوباما رییس جمهور آمریکا به مناسبت ۱۱ سپتامبر و وعده حمله هوایی به سوریه و علیه داعش بحث کردند.

باراک اوباما در سخنان خود گفته که نمی‌تواند بر حکومت بشار اسد تکیه کند اما او قطعا نصیحت‌های کارشناسان ارشد نظامی چون «لرد ریچاردز» وزیر دفاع سابق انگلیس را نادیده گرفته است.

یادداشت الجزیره درباره نقش ایران برای مقابله با داعش

یادداشت الجزیره درباره نقش ایران برای مقابله با داعش

در همین رابطه وی عنوان کرده بود که شرایط استثنایی امنیت جهانی نیاز به یک نقشه بزرگ و راهبردی برای مقابله با خرابکاران دارد و ایران و روسیه تنها کشورهایی هستند که در سوریه و حکومت اسد نفوذ دارند.

در بخش دیگر این یادداشت سایت شبکه الجزیره آمده است: از دیگر موارد مهم منطقه‌ای در مورد ایران و دلیل بر حضور این کشور در صحنه  باید به کاسته شدن از تنش موجود بین ایران و عربستان اشاره داشت که به دلایل تهدید داعش در اشغال شهرهای مقدس چون نجف، کربلا، مکه و مدینه این ۲ کشور فهمیده‌اند که دشمنی مشترک دارند، بنابر این مجبور به پذیرش همکاری محدود شده‌اند.

در ادامه این یادداشت آمده است: هنوز فرصت وجود دارد تا همکاری محدودی هم در وین و هم در ۲ هفته باقی‌مانده تا مذاکرات هسته‌ای در نیویورک بین ایران و گروه  ۱+۵ و نیز «کاترین آشتون» رییس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در زمینه ترتیبات امنیتی منطقه انجام شود. باید گفت که با توجه به وضعیت اضطراری امنیتی، منافع کشورهای غرب آسیا و کشورهای غربی با هم پیوند خورده است. بدون شک استفاده از ایران در امر مبارزه با داعش بر مذاکرات هسته ای تهران و کشورهای ۱+۵ نیز تاثیرگذار خواهد بود مذاکراتی که قرار است از تاریخ ۱۸ سپتامبر از سر گرفته شوند.

در انتهای این یادداشت آمده است: همگرایی منافع ملی و جهانی سبب بازنگری در ساختار و روش‌های همکاری‌های بین‌المللی خواهد شد اما در سخنان اخیر اوباما در زمینه حمله علیه داعش هر چند که وی متعهد به اجرای حمله شد ولی این سخنان چیزی جز شکست نبوده، خواه راهبرد او و شرکای فعلی وی بتوانند به اوباما و تعهدش در نبرد علیه داعش پیش از اتمام سمتش کمک کنند و یا اینکه سئوالی مبهم را بر جا بگذارد.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

  1. مگر غیر از ایران کشور دیگری هم وجود دارد که به راحتی بتوان تمام اموالش را غارت کرد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme