https://telegram.me/empireoflies

اقتصاد انگلی شبکه‌های ماهواره‌ای مبتذل

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در تحلیل اقتصاد شبکه های ماهواره ای، این پرسش مطرح است که دلیل افزایش شبکه های ماهواره ای فارسی زبان در سال های اخیر که به صورت گروهی یا با یک، دو و یا سه شبکه مشغول فعالیت هستند، چیست وتعداد این شبکه های ماهواره ای به چه دلیل و با چه هدفی افزایش یافته اند و چه اهدافی را در آینده دنبال خواهند کرد؟

 
اقتصاد انگلی شبکه های ماهواره ای مبتذل، خروج سرمایه های ایران را هدف گرفته است
 
برخی کارشناسان با اشاره به  هدف اصلی این شبکه ها یعنی گسترش ابتذال فرهنگی و پیدا کردن طیف گسترده ای از مخاطبان فارسی زبان در ایران و کشورهای منطقه و کسب وکار و کسب سود و هدایت پول مردم به شکل های مختلف غیر مولد به کشورهای منطقه، معتقدند که در سال های اخیر، به دنبال پیشرفت فناوری شبکه های ماهواره ای و تلویزیونی، هزینه اجاره ماهانه کانال های ماهواره ای کاهش زیادی داشته و در نتیجه هزینه پخش آنها کمتر شده و توجیه اقتصادی ایجاد این شبکه ها را افزایش داده است. 
در نتیجه افرادی که بین ایران و کشورهای منطقه در حال تردد بوده اند و در زمینه فروش کالاها و خدمات مبتذل فرهنگی، کنسرت های موسیقی با حضور خوانندگان  قدیمی و جدید، تورهای مسافرتی، جلب دانشجو به دانشگاه های غیر معتبر و پولی و… فعال بوده اند از طریق شبکه ماهواره ای و استخدام عده ای محدود، با پخش ویدئوهای تلویزیونی و موسیقی های مختلف، سریال، کنسرت، شوهای مختلف و… به تبلیغ تورهای مسافرتی و فروش کالاها و خدمات مشغول شده اند.
 
 جالب این است که در هیچ یک از این برنامه ها، مسیر کسب درآمد و کسب وکار با کسب پول از خارجی ها و هدایت آن به ایران و یا جلب سرمایه های خارجی به ایران همراه نشده است و مسیر هدایت پول کاملا از سوی ایران به سمت خارج کشور و خروج میلیاردها دلار منابع ملت ایران به سمت کشورهای منطقه و اروپا است. 
 
در سال های اخیر انواع فروشگاه ها در خارج کشور، کسب وکارهای مختلف، هتل ها و کارخانه ها وحتی درمان و پزشک وکالاهای مصرفی مختلف تبلیغ شده اند و برای فروش کالاهای تولید خارج با نام های مختلف در ایران تبلیغ فراوان شده است. 
 
برندهای تجاری خارجی، هتل ها، مکان های دیدنی و توریستی، تبلیغ شده اند و پولی که از ملت ایران دریافت شده را برای راه اندازی و گسترش این شبکه های تلویزیونی به کارگرفته اند اما این شبکه ها در نهایت برای تبلیغ کالاها و قطب های گردشگری خارجی تبلیغ کرده اند و برای معرفی استعدادها و ظرفیت ها و کارهای مولد و نام های تجاری ایران هرگز استفاده نشده اند و حتی در سریال ها و فیلم ها و اخبار نیز به تبلیغ کالاهای داخل ایران اعتنایی نکرده اند. 
به دنبال ایجاد این شبکه ها، صاحبان کالاهای مختلف از کالاهای مصرفی کم کیفیت تا محصولات بدون کیفیت  و بنجل،  با هدف پخش مستمر آگهی های تبلیغ این کالاها، این شبکه ها را ایجاد کرده اند و در کنار این آگهی ها، به انتشار فیلم ها و سریال ها و ویدئوهای مبتذل از خوانندگان قدیمی و جدید مشغول هستند.
 
 
اقتصاد انگلی شبکه های ماهواره ای مبتذل، خروج سرمایه های ایران را هدف گرفته است
همچنین برخی شبکه ها از جمله برخی گروه های تلویزیونی، با بستن قرارداد با کشورهای دارای ظرفیت و هدف گردشگری، از طریق سریال های ارزان قیمت ترکیه ای، هندی، کره ای، کلمبیایی، ومستندهای گردشگری از نقاط مختلف جهان.. به دنبال جذب گردشگر و توریست های ایرانی هستند و به هر بهانه ای، در سریال ها و فیلم ها، تصاویری از مناطق گردشگری و دیدنی کشورهای منطقه نشان می دهند تا مخاطبان فارسی زبان را پای تلویزیون ها نشانده و انگیزه و اقبال آنها را برای سفر به کشورهای منطقه افزایش دهند. 
 
از سوی دیگر، با تبلیغات کاذب تلاش دارند تا دانش آموزان و دانشجویان ایرانی را جذب کشورهای اروپایی وآسیایی کنند و به بهانه های مختلف کسب وکار خود را برای تورهای گردشگری، دوره های آموزشی و… رونق ببخشند. 
 
 در مجموع، این شبکه ها، به دنبال تبلیغ برای ظرفیت گردشگری کشورهای منطقه و فروش برخی کالاهای کم کیفیت یا بی کیفیت و بنجل کشورهای دیگر مشغول هستند.
 
اما برخی صاحبنظران معتقدند که تبلیغات کالا و قراردادهای معرفی مناطق گردشگری کشورهای منطقه، تنها منابع تشکیل دهنده این شبکه ها نیستند و  منابع مالی اولیه برخی از این شبکه ها، از سوی کسانی تامین شده که در سه دهه اخیر در شرایط مختلف، از طریق فساد اقتصادی، اختلاس و پولشویی، واردات کالا، تورهای گردشگری و… منابعی را از کشور خارج کرده اند و به کسب وکار در خارج کشور پرداخته و اکنون با ایجاد شبکه های ماهواره ای، به دنبال ایجاد قطب های کسب وکار بزرگ هستند تا به شکل های مختلف پول مردم را از کشور خارج کنند. 
 
آنها از طریق فروش کالاهای مصرفی و کم کیفیت، تورهای گردشگری ایرانیان به خارج کشور، واردات کالا به ایران، خروج پول ملت ایران به بهانه تحصیل دانشجویان، مهاجرت بازرگانان و اقامت و گرین کارت آمریکا و اروپا، ویزای سفر به کشورهای مختلف و… به شدت در حال خروج پول از ایران هستند و جالب این است که هیچ تلاشی برای جلب سرمایه های خارجی و افزایش تولید صنعتی در ایران انجام نداده اند. 
 
اقتصاد انگلی شبکه های ماهواره ای مبتذل، خروج سرمایه های ایران را هدف گرفته است
 
فشار بر نیروی انسانی در برخی شبکه ها 
 
عده ای از افراد که به شکل های مختلف پول هایی را از ایران به خارج کشور هدایت کرده و از طریق تجارت، تورهای گردشگری، اداره شبکه های تلویزیونی، کنسرت های موسیقی، و جذب منابع از برخی افراد ثروتمند ودارای رانت و موقعیت های خاص، پول هایی به جیب زده و حالا به عنوان مدیر یا قدرت های حاشیه ای و سایه در شبکه های تلویزیونی حضور دارند، به شکل های مختلف در امور کارکنان و هنرمندان این شبکه ها دخالت می کنند و باعث انحراف در مسیر زندگی آنها می شوند. 
 
متاسفانه یکی از موارد غیر اخلاقی که در بسیاری از این  شبکه های مبتذل متداول است، تجاوز برخی افراد خاص به حقوق دیگران به شکل های مختلف است.
برخی کارکنان که به دنبال سرابی در خارج کشور به کار و زندگی در این شبکه ها رضایت داده اند، به دلیل نگرانی از شناسایی شدن و پخش صدا و فیلم آنها، و برای معلق نشدن از لیست UN،  بیکار نشدن و بی پول نشدن و امکان ادامه زندگی در خارج کشور و از ترس شرایط بعد از اخراج از این شبکه ها، مجبور به پذیرش خواسته های این افراد متجاوز هستند.
این افراد متجاوز به حقوق کارکنان شبکه ها، که برخی از آنها در سایه قدرت  و مدیریت این شبکه ها جا خوش کرده اند حرف اول را می زنند و اگر کسی با آنها مخالفت داشته باشد، آبروی آنها را می برند و از زندگی در ایران تا اعمال و رفتار آنها در خارج کشور را برملا می کنند. 
 
پرداخت حقوق به برخی کارکنان نیز با برخی مخالفت ها و کارشکنی ها مواجه است و خلاصه آنکه گردانندگان این تلویزیون ها جز به منافع خود به چیز دیگری نمی اندیشند و در خارج کشور نیز حقوق بسیاری از افراد را زیر سوال برده اند. 
 
شبکه هایی خالی از تحلیل منافع ملی و پر از منفعت طلبی شخصی 
 
نکته ای که در بسیاری از این شبکه ها قابل مشاهده است این است که مدیران آنها بدون ارائه تحلیل و اخباری که مرتبط با منافع ملت ایران، حقوق ایرانیان، سرمایه گذاری خارجی، تولید مولد، معرفی ظرفیت های صادراتی ایران، قطب های گردشگری، سفر به ایران، افزایش تولید و فروش و کسب وکار داخل ایران و … باشد تنها به دنبال فروش کالای خارجی به ایرانیان هستند و این پرسش مهم نشان می دهد که این شبکه ها به دنبال رشد و توسعه ایران نیستند و تنها به دنبال آن هستند که از درآمدهای ارزی یک کشور نفت خیز و دلارهای ارزان دولت قبلی و ثبات نرخ ارز سود ببرند و میلیاردها دلار را جذب کشورهای منطقه کنند. 
 
به دانشجویان و مسافران ایرانی سرابی نشان می دهند و چند روز مسافرت به این کشورها و چند سال درس خواندن و مدرک غیر معتبر گرفتن از دانشگاه های درجه ۳ را با آب و تاب فراوان تبلیغ می کنند تا به هر شکل ممکن مسافران و پول های فراوانی را جذب این کشورها کنند. 
 
اقتصاد انگلی شبکه های ماهواره ای مبتذل، خروج سرمایه های ایران را هدف گرفته است
 
فروش اجناس بنجل و بدون کیفیت و مبتذل نیز کار دیگری است که این شبکه ها انجام می دهند؟
اما دریغ از یک گزارش معنادار و تحلیلی در مورد میلیاردها دلار ذخایر معدنی موجود در ایران، و هزاران فرصت شغلی  برای سرمایه گذاری خارجی، که می تواند به ایجاد اشتغال جوانان ایران و انتقال دانش فنی و توسعه و رشد کشور کمک کند! 
جالب این است که از مجموع بیش از ۵۰ شبکه تلویزیونی ماهواره ای خارج کشور، حتی یک شبکه به صورت تخصصی در دفاع از فرصت های اقتصاد ایران وجود ندارد تا به دنبال جذب سرمایه گذاری در ایران و معرفی فرصت ها و ظرفیت های معدنی، نفت وگاز، آب و کشاورزی و… باشد.
 
در شرایطی که دغدغه مهم ملت ایران مسائل آب و محیط زیست است تلاشی برای جلب سرمایه گذار در این زمینه انجام نمی شود و فرصت های گردشگری، جذب منابع، دعوت از بانک های خارجی، صنایع، اوراق مشارکت ارزی و… مورد توجه نیست وتنها خروج از ایران به صورت مهاجرت، اقامت، خرید خانه، تورگردشگری، دانشجویی، و… تبلیغ می شود و به جای هدایت منابع و رشد صادرات و جذب توریست به ایران، برعکس به افزایش مسافر ایرانی به خارج کشور و واردات کالا به ایران مشغول هستند و این روند باعث شده که به جای افزایش درآمد ارزی و ورود ارز به ایران، شاهد خروج میلیارد ها دلار ارز از ایران هستیم. 
پرسش این است که با این روند چگونه باید برخورد شود و چرا عوامل این اقدامات و رشد قارچ گونه شبکه های مبتذل فارسی زبان شناسایی و تحویل قانون نمی شوند؟
 
آیا تروریست اقتصادی کسانی هستند که تنها به صورت مستقیم اموال ملت ایران را غارت می کنند و اختلاس و رانت جویی می کنند؟ یا کسانی که به صورت غیر مستقیم با زمینه سازی، تبلیغ، جوسازی، انحراف مسافران و دانشجویان و مصرف کنندگان،  پول مردم ایران را به خارج کشور هدایت می کنند نیز جزو متخلفان اقتصادی محسوب می شوند؟
پرسش این است که آیا گردانندگان اصلی این شبکه ها و عوامل مرتبط با آنها شناسایی شده اند و ریشه های ایجاد این شبکه ها که از امکانات گسترده ای نیز برخوردار هستند، بررسی شده اند؟
 
این شبکه ها با کدام پول ها و منابع ریشه گرفتند و ایجاد شده اند و به تدریج ریشه دوانده اند؟
چه عواملی باعث رشد آنها و مخاطبان آنها شده است و کدام کم کاری ها باعث شده که این شبکه ها بتوانند سهم شبکه های فارسی زبان داخلی را بگیرند. 

آیا باید آنها را به حال خود رها کرد تا همچنان نوعی اقتصاد انگلی و مبتذل را برای رشد واردات و افزایش خروج سرمایه ها از ایران و نمایش سریال های مبتذل ادامه دهند یا این که مجموعه ای از برنامه های هماهنگ باید مورد توجه باشد تا از نفوذ این شبکه ها و خروج از سرمایه های ملت ایران جلوگیری کند؟

 
تبلیغ کالاها و خدمات 
یکی از شریان های حیاتی شبکه های ماهواره ای که منجر به ترویج گسترده فساد در جامعه شده است، تبلیغات کالا و خدمات در این شبکه هاست که کمتر مورد توجه مسئولین قرار گرفته است. یکی از مواردی که معمولا مورد توجه کارشناسان و مسئولین قرار گرفته، ترویج فساد در جامعه توسط شبکه های ماهواره ای است اما عدم توجه به تبلیغات و نقش آن در حیات شبکه های ماهواره ای معاند و ضد فرهنگی، منجر به افزایش روز افزون شبکه های ماهواره ای مبتذل و خدشه دار شدن مبانی دینی و اسلامی در جامعه شده است.

به گزارش  LONDON EYE ، سالانه میلیون ها دلار ارز از طریق تبلیغات کالا و خدمات در شبکه های ماهواره ای مبتذل از کشور خارج می شود اما تا به حال سرمایه های خارج شده از کشور از این طریق، توجه هیچ مسئولی را به خود جلب نکرده است.

با تاسیس هر شبکه ماهواره ای، میلیون ها دلار سرمایه داخلی، به صورت دلار از کشور خارج و بخشی از آن صرف خرید سریال ها و برنامه های مبتذل می شود که بنیان خانواده و عتقادات مذهبی را هدف قرار داده است. در حقیقت، با سرمایه خودمان و در بستری که هیچ ارگان و مسئولی به فکر نا امن کردن آن نیست، بنیان های اعتقادی خودمان را نشانه گرفته و تیشه به ریشه فرهنگ داخلی خود زده ایم.
اخیرا تبلیغات کالاهای داخلی در شبکه های ماهواره ای افزایش زیادی داشته که عدم توجه به این موضوع می توان، ضربات جبران ناپذیری به فرهنگ و اقتصاد کشور داشته باشد. تبلیغ کالاهای مشهوری مثل «مای بیبی»، «شامپو لطیفه»، «چای شهرزاد»، «محصولات دنت» و … در بین سریال های مبتذل شبکه های ماهواره ای، این باور را برای مردم به همراه داشته که این شبکه های مبتذل و ضد اسلامی مورد حمایت نظام هستند. حتی دیدن این تبلیغات، آنقدر امر را مشتبه کرده که برخی گمان کرده اند جمهوری اسلامی به این شبکه های مبتذل اجازه فعالیت داده و دیدن فیلم و سریال های مبتذل از این شبکه ها حلال شده است!!!
حریم شکنی برخی از این محصولات داخلی به حدی است که، سریال مبتذلی با نام «پول سیاه عشق» که قرار است از شبکه ماهواره ای مبتذل Gem پخش شود، به نام یکی از برندهای ایرانی با نام «لطیفه» تغییر نام داده است! اولین باری که اسم این سریال مبتذل (لطیفه) را پس از چند ماه تبلیغ مستقیم این کالا از این شبکه شنیدیم، باور آن را نداشتیم که این کالا در متن یک سریال مبتذل ماهواره ای نفوذ کرده باشد و مشابه بودن نام آنها را یک اتفاق دانستیم.
 
اقتصاد انگلی شبکه های ماهواره ای مبتذل، خروج سرمایه های ایران را هدف گرفته است
 
اما نشان دادن تصویر این شامپو در متن این سریال، شک ما را به یقین تبدیل کرد. این کالا در سکانس هایی از فیلم مثل حمام و خیابان به تصویر کشیده شده است!!!
جالب اینکه هیچ عکس العملی از سوی مسئولین فرهنگی، اقتصادی و قضایی برای خروج کلان ارز از طریق تبلیغات ماهواره ای و تامین منابع مالی این شبکه صورت نمی گیرد.
انتهای پیام/

از مجموع بیش از ۵۰ شبکه تلویزیونی ماهواره ای خارج کشور، حتی یک شبکه در دفاع از فرصت های اقتصاد ایران وجود ندارد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.65 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme