https://telegram.me/empireoflies

افشاگری نیویورک تایمز: همکاری سیا و عربستان در بحران سوریه

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: نیویورک تایمز با انتشار اطلاعاتی از مقامات امریکایی و عربی برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس، ازپروژه سری «الوار چنار» که درآن نقش همکاری سازمان سیا وعربستان درتامین سلاح ومنابع مالی برای آتش افروزان درسوریه را افشا می کند، پرده برداشت.

نیویورک تایمز در مقاله ای به شرح زیر نوشت : در یک عملیات سری و مشترک، عربستان سعودی و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با استفاده ازمیلیاردها دلار از درآمد های نفتی آل سعود، پس ازتامین تسلیحات برای شبه نظامیان تروریست، سوریه را به آتش کشیدند.
نیویورک تایمز می نویسد : تلاش عربستان سعودی با رهبری بندر بن سلطان، رئیس اداره اطلاعاتی وقت عربستان سعودی انجام گرفت. وی دستور خرید هزاران قبضه سلاح کلاشنیکف ومیلیون ها خشاب ازکشورهای اروپای شرقی را به منظور مسلح کردن شورشیان سوری صادر و رئیس سازمان سیا زمینه شماری از این معاملات ازجمله معامله تسلیحاتی بزرگی درسال ۲۰۱۲ میلادی ازکشور کرواسی برای دولت عربستان را فراهم کرد.
نیویورک تایمز می افزاید: درسال ۲۰۱۳، زمانی که باراک اوباما فرمان سری کمک به شورشیان درحال جنگ درسوریه را به سازمان سیا صادر کرد، این سازمان به خوبی می دانست برای انجام این عملیات سری شریک خوبی که حاضر به پرداخت هزینه های این عملیات باشد را در دست دارد.
گزینه سازمان سیا کسی نبود بجز پادشاهی عربستان سعودی؛ شریک همیشگی این سازمان در عملیات های مختلف درطول دهه های گذشته.
این مقاله می افزاید : ازاین تاریخ، همکاری گسترده سازمان سیا و اداره اطلاعات عربستان سعودی درعملیاتی سری که ازطرف سازمان سیا با اسم رمز «الوار چنار» نام گرفت، شدت یافت.
یک مقام سابق و فعلی دستگاه کاخ سفید افشا کرد: عربستان سعودی وظیفه ی پرداخت هزینه مالی هنگفت این عملیات وهمچنین تامین تسلیحات را برعهده داشته ومامورین سازمان سیا به آموزش شورشیان سوری برای کار با سلاح کلاشنیکف وموشک های ضد تانک مشغول شدند.
این منبع آگاه می افزاید: همکاری عربستان سعودی وسازمان سیا تنها برگی ازهمکاری های گسترده دو کشور درطول دهه های گذشته است. درمورد سوریه، عربستان سعودی وآمریکا با مشارکت هم اقدام کرده وگاهی عربستان سعودی به سادگی کشیدن یک چک برای هزینه ها، آمریکا را به انجام فعالیت های مخفیانه موظف کرده است.
نیویورک تایمز می نویسد: با وجود تقبل هزینه ها ازسوی عربستان وبرخی دیگرکشورها ، پایین آمدن قیمت نفت وکاهش وابستگی آمریکا به نفت وارداتی و همچنین تمایل دستگاه دیپلماسی باراک اوباما درایجاد روابط حسنه با کشور ایران باعث کمرنگ تر شدن همکاری های آمریکا و سعودی شده است. برخورداری عربستان از منابع نفتی گسترده ونفوذ این کشور دربرخی کشورهای سنی، علت سکوت وچشم پوشی آمریکا ازنقض حقوق بشر، صدور ایدوئولوژی خشونت طلبانه وهابیت ونحوه برخورد با زنان در عربستان وعدم محکومیت اعدام نمر النمر، روحانی شیعه منتقد به خانواده سلطنتی عربستان در ملاعام را روشن کرده است.
نیویورک تایمز می نویسد: با وجود اینکه حمایت عربستان ازگروه های شورشی سوری از آغاز آشکار بوده است؛ بخش مخفیانه همکاری های سازمان سیا با تامین منابع مالی مستقیم افشا نشده بود واین اطلاعات با مصاحبه های انجام شده با مقامات حال وسابق آمریکایی و برخی دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس به دست آمده است که تمامی آنها به دلیل اینکه اجازه صحبت در این خصوص را نداشته اند، به شرط عدم افشای هویتشان حاضر به افشای این اطلاعات شده اند.
مایک روگز، نماینده جمهوری خواه سابق کنگره آمریکا که رئیس کمیته اطلاعات در زمان آغاز این عملیات بوده است دراین باره گفت : آنها (عربستان) می دانستند که به ما نیاز داشتند و ما هم می دانستیم نیازمند آنها هستیم. وی از ارایه اطلاعات بیشتر خودداری کرده است.
نیویورک تایمز می افزاید: با وجود اینکه مقامات آمریکا از بیان رقم کمک های مالی عربستان که بالاترین کمک های مالی بین دیگر کشورها علیه دولت بشار اسد بوده است خودداری می کنند؛ ولی کمک های تسلیحاتی وآموزشی عربستان چندین میلیار دلار برآورد می شود.
نیویورک تایمز می نویسد: درست زمانی که آمریکا ازطریق عربستان، قطر، اردن وترکیه میلیاردها دلار منابع مالی دریافت کرده ؛ باراک اوباما این کشورها را به تلاش هرچه بیشتر دربالابردن امنیت منطقه دعوت می کرده است.
نیویورک تایمز ادعا می کند: به گفته دو مقام ارشد آمریکایی، دیوید پترائوس وپس ازآن رئیس سازمان سیا درجلسه ای متشکل ازمقامات امنیتی کشورهای خلیج فارس که در نزدیکی دریای مرده درکشور اردن برگزارشده بود، بخاطر نبود هماهنگی این کشورها با مقامات سازمان سیا مستقر درکشورهای اردن وترکیه در ارسال خودسرانه تسلیحات به کشور سوریه سخنرانی پرخاشگرانه ای داشته است وچند ماه پس ازآن باراک اوباما با صدورمجوز عملیات «الوارچنار» به رئیس سازمان سیا، طرح آموزش گروه های شورشی را درپایگاهی در اردن جهت انجام اقدامات کشنده کلید می زند.
نیویورک تایمز به نقل ازیک مقام سابق اطلاعاتی آمریکا می نویسد: هرزمان که روابط کشورها تیره وتار شده، آمریکا نقش میانجیگری را ایفا کرده است. برای مثال زمانی که پرداخت اقساط مالی عربستان و آمریکا به کشور اردن که آموزش شورشیان درآن انجام شد، عقب افتاد، کشور اردن به سازمان سیا شکایت کرد.
“بروس ریدل،” تحلیلگر سابق سازمان سیا می گوید: پرداخت های عربستان به سازمان سیا در عملیات علیه سوریه، بی دلیل نبوده است. آنها خواستار برخوردار شدن کرسی برای حق اظهار نظر در دستور کار این بین بوده اند.
“ویلیام مک کانت،” مشاور سابق ضدتروریسم وزارت خارجه آمریکا همچنین دراین باره می افزاید: اگراین همکاری ها (با عربستان) برای مبارزه با تروریسم است، عربستان خود مشکل بزرگ در تولید تروریسم است.
منبع: باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام/

نیویورک تایمز در گزارشی از همکاری سازمان اطلاعاتی آمریکا و عربستان در آتش افروزی درسوریه پرده برداشت.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme