https://telegram.me/empireoflies

افشاگری تحلیل‌گر ارشد BBC از پشت‎پرده مصاحبه‎های این شبکه

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بی بی سی فارسی از جمله رسانه هایی است که همواره ادعا دارد که کاملا حرفه ای عمل می کند و بر خلاف دیگر رسانه ها از همه سلایق و عقیده ها در برنامه های مختلف این شبکه حضور دارند و همه طیف های سیاسی در صورت تمایل می توانند در برنامه ها و گزارشات و مصاحبه های این شبکه اظهار نظر کنند. اما این دروغ بزرگ خیلی دوام نیاورده و چند روز پیش یکی از تحلیل گران ارشد این شبکه که در عمده برنامه های اقتصادی این شبکه حضور دارد در خصوص پشت صحنه مصاحبه های این شبکه دست به افشاگری زده و آبروی این رسانه را برباد داده.

جمشید اسدی (اقتصاددان و استاد دانشگاه) در فرانسه، که به کرات چهره اش در بی سی سی و دیگر رسانه های خارج از کشور دیده شده است،در مصاحبه یا گفته بی بی سی فارسی از او خواسته کسی را به این تلویزیون معرفی کند، که «موافق افزایش بهای نان» در ایران باشد.به گفته این اقتصاددان ،«از آن جا بیش تر خبرنگاران کنونی بی بی سی فارسی هوادار غربگرایان داخل کشور هستند، خط عمومی هواداری از جریان غرب گرا در این شبکه دیده می شود.»

جمشید اسدی بر روی صفحه فیس بوک خود،با یاد آوری این موضوع،«که از سال پیش افتخار گفتگوهای بسیاری را با بخش فارسی تلویزیون بی بی سی» داشته است، در یادداشتی از تجربه شخصی خود در همکاری با این تلویزیون نوشته است.
وی می گوید:” رسم بی بی سی این است که نخست روی تلفن نظر مصاحبه شونده را می پرسد و اگر مصاحبه شونده از این مرحله گذشت او را روی آنتن می فرستد. دلیل این کار همکاران بی بی سی می تواند پی بردن به این باشد که آیا شخص مورد نظر برای مصاحبه به روز است یا نه. خوب اگر دلیل این باشد قابل فهم است.اما کم کم گمان به این هم می رود که گذشته از وارسی به روز بودن یا نبودن، نظر و عقیده مصاحبه شونده هم برای بی بی سی مهم است. اتفاقی که روز سه شنبه ۱۹ دسامبر برای من افتاد این گمان را بیش تر در من تقویت کرد.»

استاد دانشگاه مقیم فرانسه،در ادامه تازه ترین تماس بی بی سی فارسی با خود را چنین تصویر کرده است:«برای ضبط نظر من در مورد گران شدن بهای بنزین بر پایه لایحه بودجه ۱۳۹۷ دولت .هم چنان که رسم این تلویزیون است حبرنگاری که با من تماس گرفته بود روی همان خط تلفن نظر من را جویا شد. به او گفتم که روز شنبه چند هقته پیش (۲۵ نوامبر)، بی بی سی با من گفتگویی داشت در مورد گران شدن نان در کشور. پاسخ من هم این یود که البته در یک اقتصاد سالم و بازار بنیاد،یارانه پسندیده نیست و قیمت ها می بایستی آزادانه و بر پایه عرضه و تقاضا تعیین شوند. چرا که در این شرایط و در پی رقابت آزاد، کیفیت کالاها بهتر می شود و بهای آن پایین می آید…برای توضیح بیشتر افزودم که با وجود این در شرایط اقتصاد در جمهوری اسلامی، درست نیست که افزایش قیمت ها را آزاد و عرضه را هم چنان در دست رانت خواران باقی گذاشت. نتیجه این کار فشار ناعادلانه بر روی شهروندان است.از همین رو من در این شرایط مخالف کم شدن کمک هزینه دولتی و افزایش بهای کالاهای ضروری مردم هستم.»

بر اساس آن چه جمشید اسدی نوشته است،«خبرنگار پاسخ داد که گفتگوی چند هفته پیش ما در مورد نان بود، در حالی که این گفتگو در مورد بنزین است. به او پاسخ دادم که پایه و شالوده استدلال من که فرقی نمی کند. استدلال نظری همان است و می توان آن را به کالاهای گوناگون تطبیق داد. خبرنگار لختی درنگ کرد و پرسید. بسیار خوب شما کسی را نمی شناسید که موافق افزایش بهای نان باشد؟ خنده ام گرفت. چند اسم به او دادم.گفتم می توانید با این ها تماس بگیرید. این ها تقریبا با هر سیاستی که دولتمردان جمهوری اسلامی بگیرند موافق اند.تشکر و خداحافظی کرد و رفت.»

جمشید اسدی در انتها، با احتمال این موضوع که ممکن است،«بی بی سی دیگر برای گفتگو به سراغ ام نیاید»،بر این نکته تاکید کرده،«من در پی آن نیستم که چهره ام به هر قیمتی روی آنتن رود.من روی آنتن می روم که نظر و تحلیلی را با بیندگان در کشورم در میان بگذارم. اگر قرار باشد که نظرم را نگویم روی آنتن بروم که چه؟»

این تنها بخشی از واقعیت پشت پرده شبکه ای است که ادعای بیطرفی و آزادی بیان اش گوش همه را کر کرده است و در آینده واقعیت های دیگری از پشت پرده های این شبه رسانه جاسوسی را افشا می کنیم.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

  1. این همونه که تو این اوضاع بد اقتصادی, تو شبکه من و تو مردم رو به احتکار دعوت میکنه دیگه? اینا وطن فروش و خائن هستن

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme