https://telegram.me/empireoflies

افزایش شکاف طبقاتی در آمریکا

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در شرایطی که وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم آمریکا نسبت به ده‌های گذشته وخیم‌تر شده، بر اساس گزارش موسسه «سیاست اقتصادی» بسیاری از مدیران عامل و مقامات این کشور سال گذشته ۳۰۳ برابر کارگران معمولی درآمد داشته‌اند.

به گفته این موسسه که یک اندیشکده چپ‌گرای مستقر در واشنگتن است، پاداش یک مدیر عامل متوسط در بزرگترین شرکت‌های آمریکا در سال گذشته میلادی ۱۶٫۳ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه در ۲۰۱۳، ۳٫۹ درصد و از زمان پایان رکود بزرگ در ۲۰۰۹، ۵۴٫۳ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که یک کارگر صنعتی سطح متوسط، هنوز افزایش دستمزد نداشته و بازار کار نیز به طور متوسط شاهد ۱٫۷ درصد کاهش دستمزد بوده است.

بر اساس این گزارش، پاداش مدیران عامل آمریکایی در سال ۲۰۱۳ در میان افرادی که بالاترین درآمد را دارند، حدود ۶ برابر بیشتر است.

افزایش پاداش مدیران عامل ناشی از بهره‌وری بالاتر یا داشتن مهارت بالاتر نبوده، بلکه به خاطر قدرت آنان در کسب امتیاز بوده است. به گفته رئیس موسسه سیاست اقتصادی و از تهیه‌کنندگان گزارش مزبور، متاسفانه پاداش بالای مدیران به نسبت مهارت آنها برای اداره یک شرکت بزرگ تعیین نمی‌شود.

شواهد نشان می‌دهد افزایش بسیار زیاد حقوق مطابق با افزایش بهره‌وری شرکت‌ها نیست. به عبارت دیگر، ظرف موجود تغییری نکرده است اما مدیران عامل سهم بیشتری برای خود برمی‌دارند و کارگران سهم کمتری می‌برند.

در سال ۲۰۱۳، متوسط دارایی خانواده‌های پردرآمد امریکا تقریبا ۷ برابر متوسط دارایی خانواده‌های با درآمد متوسط است، که از افزایش شکاف گسترده درآمدی و طبقاتی در آمریکا حکایت دارد.

فقر-در-آمریکا

فقر در آمریکا

از سویی دیگر بر اساس گزارش‌های منتشرشده در آمریکا، حداقل ۱۷ میلیون سالمند امریکایی برای تامین غذای روزانه خود نیازمند کمک‌های دولتی و مراکز خیریه هستند. این در حالی‌ست که تنها ۱۰ درصد از این افراد از این خدمات بهره‌مند هستند و حدود ۸۳ درصد این افراد در معرض ناامنی غذایی قرار دارند.

بر اساس اطلاعات بدست‎آمده در سال ۲۰۱۳، حدود ۹۰ درصد سالمندان کم‌درآمد، حتی از دریافت خدمات غذایی برای زنده‌مانده نیز محروم هستند.

دولت ایالات متحده آمریکا در حالی سالانه میلیاردها دلار به ثروتمندان این کشور معافیت مالیاتی اعطا می‌کند که بسیاری از مردم این کشور حتی روزانه یک وعده غذایی سالم ندارند.

چندی پیش خبر منتشر شده بود که طی آن برخی سالمندان آمریکییا، برای اندوختن اندکی پس‌انداز مجبور به خوردن غذای حیوانات خانگی هستند. بسیاری از سالمندان آمریکایی درآمد بسیار محدودی دارند که این به معنای نداشتن پول کافی برای تأمین معاش است. برخی از آنها به جای پرداخت یک دلار برای خرید یک قوطی ماهی تن، ترجیح می‌دهند آن را برای خرید سه قوطی غذای سگ صرف کنند.

در سال‌های گذشته گزارش‌های متعددی درباره حذف طبقه متوسط در آمریکا و تبدیل جامعه این کشور به دو قطب نامتوازن غنی و فقیر منتشر شده است.

فقر سالمندان آمریکایی

فقر سالمندان آمریکایی

این پدیده البته با واکنش‌های اجتماعی نیز همراه بوده که مشهورترین آن، تظاهرات سرتاسری جنبش موسوم به ۹۹ درصدی‌ها علیه دولت آمریکاست. هر چند این جنبش به دلایلی مانند وجود سیستم سرکوب قدرتمند در آمریکا و نیز فقدان انسجام درونی و خلاء رهبری، از سطح اجتماعی به سطح سیاسی منتقل نشد، اما به عقیده ناظران، عدم انتقال مطالبات اجتماعی به سطح سیاسی، بر دامنه نفرت اجتماعی از طبقه یک درصدی افزوده و درجه خشونت‌های اجتماعی را افزایش داده است.

با وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی عمیق در ایالات متحده آمریکا، دولت این کشور به‌جای پرداختن به مسائل داخلی و رفع مشکلات مردم و فاصله طبقاتی این کشور، با دخالت و لشگرکشی به دیگر نقاط دنیا از جمله خاورمیانه، به دنبال اهداف اسعماری و توسعه‌طلبانه خود است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

درباره admin_hr

۱ دیدگاه

  1. تمدن پوشالی آمریکا در حال نابودی هست
    ممنون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme