https://telegram.me/empireoflies

افزایش اقدامات مجرمانه در تلگرام

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: سردار کمال هادیان‌فر در نشست خبری صبح امروز خود در تشریح عملکرد یک‌ساله پلیس فتا، با اشاره به فعال بودن این پلیس در ۱۲۴ شهرستان و مرکز استان و تجهیز شدن ۱۲ مرکز استان به آزمایشگاه عدله دیجیتال، میزبانی نشست جهانی جرائم سایبری با حضور ۴۹ کشور، برگزاری نشست با قضات و دادستان‌های سراسر کشور و راه‌اندازی مرکز فوریت‌های پلیسی سایبری را از اقدامات انجام شده در سال جاری برشمرد و اظهار داشت: امروز بیش از ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون کاربر اینترنت در دنیا وجود دارد که از این میان ۴۶ میلیون کاربر ایرانی بوده و ۵۰ درصد این کاربران در رنج سنی جوانان قرار دارند.

رئیس پلیس فتا ناجا افزود: در شرایط فعلی ۴۲ نفر از هر ۱۰۰ نفر در دنیا کاربر اینترنت بوده و این آمار برای کشورمان ۵۹ نفر از هر یکصد نفر است. همچنین آمار ظریب نفوذ تلفن همراه در ایران نیز ۱۰۵ درصد بوده که در مقایسه با ظریب نفوذ ۹۱ درصدی میانگین دنیا در رتبه بالاتری قرار دارد.

هادیان‌فر با بیان اینکه ایران بالاترین کاربران خاورمیانه را داراست، از رتبه ۱۵ ایران در این بخش در دنیا خبر داد.

وی با اشاره به حدود ۳۳ بانک و موسسه مالی و اعتباری در کشور گفت: در حال حاضر ۳۶۸ میلیون کارت بانکی در اختیار هموطنانمان قرار دارد و ۴۲ هزار و ۳۵۰ خودپرداز، ۶۸ هزار و ۶۱۳ شعبه بانکی و ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه پوز مشغول خدمترسانی به فعالیت‌های بانکی در کشور هستند و روزانه بیش از ۲۰۰ میلیون تراکنش بانکی در کشور اتفاق می‌افتد.

نظارت مستمر پلیس بر رعایت حقوق شهروندی در کافی‌نت‌ها

رئیس پلیس فتا ناجا همچنین با اعلام خبر وجود ۸ هزار و ۵۰۰ کافی‌نت در کشور، از نظارت مستمر پلیس بر فعالیت این مراکز خبر داد و گفت: تمامی ۸۵۰۰ کافی‌نت سراسر کشور بیش از یک بار در سال جاری مورد بازرسی کارشناسان پلیس فتا قرار گرفتند.

هادیان‌فر، افزود: در بازرسی‌های به عمل‌ آمده رعایت حقوق شهروندی جزو نکات اصلی بازرسی‌های ما بود و سامانه‌های فنی این مراکز مورد بازبینی دقیق برای حفظ حریم خصوصی افراد قرار گرفت.

وی همچنین گفت: با توجه به پیگیری‌های پلیس خوشبختانه تعداد ISP ‌های کشور کاهش یافت و تنها ۹۲۰ ISP در کشور فعالیت می‌کند و ۱۵۵۰ هاستینگ خدمات میزبانی را به کاربران اینترنتی ارائه می‌کنند.

اخذ نماد اعتماد پلیس فتا توسط ۱۴ هزار فروشگاه اینترنتی/همکاری ۱۴ هزار دانش‌آموز با پلیس سایبری

رئیس پلیس فتا ناجا همچنین با اشاره به لزوم دارا بودن نماد اعتماد پلیس برای فروش‌های اینترنتی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۲ هزار نفر متقاضی اخذ این نماد هستند که تاکنون ۱۳ هزار و ۹۵۲ نفر موفق به اخذ این نماد شده و ۸ هزار و ۴۸ نفر نیز در نوبت رسیدگی به درخواست خود هستند.

هادیان‌فر با اشاره به همکاری ۱۴ هزار همیار پلیس با پلیس فتا، گفت: سایت همیاران پلیس فتا راه ارتباطی ما با دانش‌آموزان و همیاران پلیس است و امروز ۱۴ هزار همیار پلیس با همکاران ما در بخش سایبری همکاری می‌کنند.

وی عمده وظایف همیاران پلیس را رصد فضای مجازی عنوان کرد و گفت: با توجه به آنکه روزانه یکصدهزار سایت و هر هفته ۸۰ هزار سایت مجرمانه در فضای اینترنت آغاز به کار می‌کند پلیس رصد کاملی بر این فعالیت‌ها دارد ولی همیاران پلیس نیز با کمک به بخش سایبری پلیس گزارشات خود در خصوص فیشینگ، کلاهبرداری اینترنتی و مسائل ضداخلاقی را به همکاران ما ارائه می‌دهند.

رئیس پلیس فتا ناجا خاطر نشان کرد: همچنین در سال جاری همکاران ما در پلیس فتا بیش از ۱۴۷ هزار جلسه با محوریت اقدامات پیشگیرانه در بخش‌های مختلف آموزش و پرورش و سایر ادارات برگزار کردند که با توجه به این اقدامات شاهد کاهش شکایت هموطنانمان در برخی از جرایم اینترنتی از جمله برداشت‌های غیرمجاز هستیم.

انهدام ۸۲۳ سایت مجرمانه در فضای مجازی/تهران رکورددار جرایم سایبری

هادیان‌فر، در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برقراری ۱۴ هزار و ۴۰۰ تماس مردمی با مرکز فوریت‌های پلیس سایبری، اظهار داشت: گزارش‌های مردمی در خصوص مزاحمت‌های برخط، برداشت غیرمجاز، حملات سایبری و کلاهبرداری اینترنتی از مواردی است که مورد رصد مرکز فوریت‌های پلیس سایبری قرار می‌گیرد و تا به امروز بیش از ۱۴ هزار و ۴۰۰ فقره تماس مردمی با این مرکز انجام شده که بیشترین گزارش‌های ارسالی در خصوص کلاهبرداری‌های مالی بوده است.

وی گفت: به دنبال فعالیت‌های پلیس در فضای مجازی و رصد اقدامات مجرمانه در این فضا، ۸۲۳ باند که دامنه فعالیت مجرمانه‌شان به صورت ملی انعکاس یافته بود منهدم شدند.

رئیس پلیس فتا ناجا خاطر نشان کرد: استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی و اصفهان، ۵ استان رکورددار در حوزه جرایم سایبری بوده و استان‌های ایلام، خراسان جنوبی، همدان و شرق تهران در آخرین رتبه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی قرار دارند.

اجرای ۲۵۰ طرح مبارزه با فساد و فحش، مقابله با قمار آنلاین و هک در کشور

هادیان‌فر با تاکید بر رصد دقیق پلیس و اقدامات مجرمانه در فضای اینترنت گفت: در طول سال جاری بیش از ۲۵۰ طرح به منظور مبارزه با ترویج فساد و فحشا، مقابله با قمار و شرط‌بندی آنلاین، مقابله با هک و برخورد با فروش مواد مخدر در دنیای مجازی کشور اجرا شد که در حوزه شبکه‌های اجتماعی موبایل پایه ۳ هزار و ۷۷ صفحه مسدود گردید.

رئیس پلیس فتا ناجا در خصوص صفحات تروریست در فضای مجازی اظهار داشت: تا امروز ۳۱۰ صفحه تروریستی در فضای مجازی کشور شناسایی شدند که ۲۵۰ مورد از این صفحات در خارج از کشور بوده که با توجه به اعلام گزارشات این موضوع از سوی پلیس به فوریت‌های پلیس به سرورهای فیسبوک و اینستاگرام، بخش اعظمی از این صفحات مسدود شدند.

وی افزود: از میان ۷۹۶ صفحه مجرمانه‌ای که در فیسبوک و اینستاگرام فعالیت داشتند، ۵۹۱ صفحه به درخواست پلیس ایران حذف شدند که می‌توان عنوان کرد ۷۰ درصد این صفحات مجرمانه مسدود شدند.

هشدار نسبت به افزایش اقدامات مجرمانه در تلگرام/شناسایی ۶۹ هزار حمله هکری به سایت‌های دولتی و شخصی

هادیان‌فر در ادامه با هشدار به افزایش اقدامات مجرمانه در بستر شبکه اجتماعی تلگرام گفت: در یکی دو ماه اخیر ۴۰ درصد از شکایات مردمی در فضای مجازی به تلگرام اختصاص داشت ولی در روزهای اخیر شاهد افزایش این گزارش‌ها هستیم و آمارها نشان می‌دهد که امروز ۴۲ درصد از پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا مرتبط با تلگرام است.

وی گفت: موضوعات اخلاقی بیشترین پرونده‌های تشکیل شده و مرتبط با شبکه تلگرام را تشکیل می‌دهند.

رئیس پلیس فتا ناجا در ادامه سخنانش با اعلام خبر شناسایی ۲۲۵ حفره امنیتی در دستگاه‌های دولتی، خصوصی و سامانه‌های مردمی گفت: با توجه به اقدامات انجام شده از میان حفره‌های شناسایی شده ۱۷۷ حفره مربوط به سایت‌های دولتی و ۴۷ حفره مربوط به سایت‌های خصوصی بوده است.

هادیان‌فر ادامه داد: همچنین در طول سال جاری ۶۹ هزار حمله هکری به ۹۸۹ سایت دولتی و ۶۸ هزار شرکت غیردولتی گزارش شد که خوشبختانه این حملات خسارت خاصی را به دنبال نداشت.

وی همچنین با هشدار به بانک‌ها نسبت به افزایش ضریب امنیتی فعالیت‌های خود در بستر اینترنت گفت: در حوزه بانکداری نیز ۱۹ حفره امنیتی در بانک‌های کشور شناسایی که ۸ حفره به بانک‌های دولتی و ۱۱ حفره به بانک‌های خصوصی اختصاص داشت.

رئیس پلیس فتا ناجا گفت: همچنین در سال جاری گزارش از نفوذ به سامانه مالیاتی کشور به دستمان رسید که با توجه به پیگیری ردهای به جا مانده موفق به دستگیری این هکر شدیم.

۲۱ درصد هکرهای کشور کنجکاوند/متوسط سن هکرهای ایرانی ۱۸ تا ۲۵ سال

هادیان‌فر در ادامه با اشاره به انگیزه هکرها و مجرمان فضای مجازی اظهار داشت: در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد انگیزه ۴۶ درصد از مجرمان فضای مجاری در سال ۹۴ کسب منافع مالی، ۲۱ درصد کنجکاوی، سرگرمی و اثبات توانایی، ۱۳٫۳ درصد موارد ضد اخلاقی و ۱۸ درصد انتقام‌جویی بوده است.

وی خاطر نشان کرد: از میان پرونده‌های تشکیل شده در سال ۹۴ مشخص شد که سن مجرمین فضای مجازی در بازه سنی ۱۸ تا ۲۵ سال قرار دارد.

چین عامل ۵۶ درصدی حملات هکری خارجی از کشور به ایران

رئیس پلیس فتا ناجا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ۱۲۰۹ مورد همکاری بین‌المللی میان پلیس سایبری ایران و پلیس‌های سایبری دیگر کشورهای دنیا، گفت: ۵۶ درصد از پرونده‌های بین‌المللی شکل‌گرفته در ایران مربوط به کشور چین بوده که عمده این پرونده‌ها را کلاهبردارهای نیجریه‌ای تشکیل می‌دهند و در وهله بعد نیز کشور انگلستان با سهم ۱۶ درصدی و کشورهای مالزی، نیجریه و هنگ‌کنگ با سهم ۱۰ درصدی در ربته‌های بعدی قرار دارند.

وی در ادامه این نشست درپاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص جرائم رخ داده با موضوع انتخابات در حوزه فضای مجازی گفت: پلیس فتا در چندین کارگروه پیشگیری از جرائم قوه قضائیه، وزارت کشور، ستاد کل نیروهای مسلح و کارگروه ایمنی در مرکز ملی فضای مجازی حضور داشت و از ۱۱ سامانه برای رصد انتخابات استفاده کرد.

هادیان‌فر، افزود: در این ایام روزانه بیش از ۳۳ هزار خبر انتخاباتی از منابع داخلی و خارجی مورد رصد قرار گرفت که بیش از ۱۷۰۰ خبر امنیتی و انتظامی و ۱۲۰۰ خبر مرتبط با کاندیداهای انتخابات در این سامانه‌ها ثبت شد.

رئیس پلیس فتا ناجا ادامه داد: همچنین ۷۷۸۰ پروفایل برای کاندیداهای فعال در فضای مجازی ایجاد شد.

وی با اشاره به تلاش پلیس برای تامین امنیت انتخابات در فضای مجازی افزود: در طول این مدت ۱۱۷ نفر از صاحبان پنل‌های تبلیغاتی در تلگرام احضار شدند و مصادیق تبلیغات مجرمانه به آنها گوشزد شد که خوشبختانه پس از تعهد این افراد برای اجرای دقیق این موارد شاهد رعایت تمامی جوانب در قالب این پنل‌ها بودیم.

هادیان‌فر، خاطر نشان کرد: در مجموع ۴۶۰ تخلف انتخاباتی به ستاد انتخابات کشور اعلام شد که این تخلفات در مراحل ثبت‌نام، ردصلاحیت کاندیداها، تبلیغات و زمان ممنوعیت تبلیغات و اعلام نتایج بودند.

نقش پررنگ تلگرام در انتخابات/احضار ۱۱۷ صاحب پنل تلگرامی در انتخابات

رئیس پلیس فتا ناجا گفت: بیشترین تخلفات ثبت‌ شده مربوط به استان‌های خوزستان، بوشهر، کردستان، آذربایجان غربی و تهران بودند و ۷۲ درصد از فعالیت‌های انتخاباتی در فضای مجازی در شبکه موبایلی تلگرام انجام شد و این در حالیست که لیدرهای تبلیغاتی از نرم‌افزارهای دیگر همچون واتس‌آپ استفاده می‌کردند.

وی خاطر نشان کرد: در انتخابات اخیر فیسبوک و توییتر نقش جدی در انتخابات داشتند.

تشکیل ۱۷ هزار پرونده در سال جاری

هادیان فر در ادامه با اعلام خبر تشکیل ۱۷ هزار پرونده در پلیس فتا از افزایش میزان پرونده‌ها به میزان ۲۴ درصد خبر داد و گفت: ۸۸٫۵ درصد از این پرونده‌ها در سال ۹۴ کشف شدند که ۷۵ درصد از این کشفیات مختص به پرونده‌های تشکیل شده در سال جاری است.

وی با بیان اینکه در سال جاری دستگیری‌ها در پلیس فتا ۶٫۹ درصد کاهش داشته، از دستگیری ۱۰ هزار نفر در سال جاری خبر داد.

رئیس پلیس فتا ناجا افزود: ۳۵ درصد جرایم در حوزه فضای مجازی مربوط به برداشت‌های غیرمجاز بوده که بخشی از این موضوع مربوط به ضعف زیرساخت‌ها و دستگاه‌های بانکی است.

هادیان‌فر با تاکید بر کاهش ۱۳٫۷ درصدی از برداشت‌های غیرمجاز در سال جاری، از رتبه دوم هتک حیثیت و نشر اکاذیب در میان اقدامات مجرمانه فضای سایبری کشور خبر داد و گفت: در سال جاری این اقدام مجرمانه نسبت به سال قبل ۷۹ درصد افزایش داشت و این درحالیست که مزاحمت اینترنتی و انتشار فیلم‌های خصوصی و خانوادگی به ترتیب ۱۹۰ و ۹۰ درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/تسنیم

رئیس پلیس فتای نیروی انتطامی با اشاره به وجود ۳۶۸ میلیون کارت بانکی در اختیار مردم، از شناسایی ۱۹ حفره امنیتی در بانک‌های کشور خبر داد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme