https://telegram.me/empireoflies

اعتراف صدای آمریکا: فعالیت‌های ایران در سوریه قانونی است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: محسن میلانی، مدیر مرکز مطالعات دیپلماسی و استراتژی دانشگاه فلوریدای جنوبی که در یکی از برنامه‌های شبکه صدای آمریکا (VOA) سخن می‌گفت، یا اشاره به اظهارات گستاخانه و ضدایرانی وزیر خارجه عربستان علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: “یک ضرب المثل قشنگی هست که میگه کسانی که در خانه شیشه‌ای زندگی می‌کنند، بهتر سنگ به سوی دیگران نیندازند. عربستان سعودی، یکی از عوامل عمده نبود ثبات سیاسی در خاورمیانه است.”

مدیر مرکز مطالعات دیپلماسی و استراتژی دانشگاه فلوریدای جنوبی، افزود: “سربازان و تانک‌های عربستان سعودی، چند مدت قبل به بحرین رفتند و آنجا آزادی‌خواهان بحرینی را یا کشتند و یا به زندان فرستادند؛ عربستان سعودی مقادیر زیادی پول خرج کرد تا در مصر کودتای نظامی شود؛ در سوریه هم ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ شهروند عربی، از عربستان سعودی، به گفته وزیر داخله عربستان سعودی دارند همکاری می کنند با سازمان داعش؛ در عراق هم کمک های زیادی به تروریست ها کرد.”

محسن-میلانی-صدای-آمریکا

محسن میلانی در برنامه شبکه «صدای آمریکا»

کارشناس شبکه «صدای آمریکا» ادامه داد: “به نظر من کار درستی نیست که عربستان سعودی این زبون اشغالگری را در رابطه با ایران به کار می‌برد. به نظر من گفته وزیر خارجه عربستان بسیار دقیق است، به خاطر اینکه لغت اشغالگری در فرهنگ عربی معمولا برای اسرائیل استفاده می‌شود و وزیر امور خارجه عربستان سعی می‌کند ایران را در ردیف اسرائیل قرار بدهد و اعراب رو علیه ایران شانتاژ کند. به نظر من این به شکست منجر می‌شود. هم به نفع ایران است و هم به نفع عربستان سعودی که با همدیگر مذاکره کنند و سعی کنند راهی پیدا کنند که اختلافات خود را حل کنند و یا حداقل کنترل کنند.”

محسن میلانی درباره حضور ایران در سوریه گفت: “درست است که بحرین از عربستان خواست که به آنجا نیرو اعزام کند، اما این هم حقیقت دارد که آقای بشار اسد از ایران تقاضا کرد که مشاور به سوریه بفرستد. بنابراین، از لحاظ قانونی ایران سوریه را اشغال نکرده؛ این لغت، لغت زشتی است که برخی ها استفاده می کنند، بلکه دارد کمک می کند، کما اینکه کشورهای دیگر هم مشاور سیاسی در عراق و دیگر کشورها پیاده کرده اند. اگر بخواهیم این لغت را برای ایران استفاده کنیم، باید برای تمت کشورها استفاده کنیم. از لحاظ قانونی، کاری که ایران کرده، کار قانونی است.”

کارشناس شبکه «صدای آمریکا» افزود: “اشکال عمده عربستان سعودی، امروز نه مسئله سوریه است و نه مسئله عراق؛ مسئله عمده دلواپسی عربستان سعودی است که مبادا میان ایران وآمریکا قراردادی را رابطه با مسایل اتمی ایران امضا شود و بعد این قرارداد تبدیل شود به اینکه تنش میان این دو کشور کم شود چرا که وقتی تنش میان ایران و آمریکا کم شود، ایران است که به عنوان پرقدرت ترین کشور منطقه، می تواند مسایل سیاسی را حل و فصل کند.”

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme