https://telegram.me/empireoflies

اعتراف دشمنان به وجود آزادی بیان در ایران

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بی‌بی‌سی فارسی در مستندی گزارش‌گونه با موضوع «زندگیِ رضا براهنی، شاعر و منتقد ادبی» گریزی به فضای رسانه‌ای و مطبوعاتی پیش از انقلاب اسلامی زده است.

این رسانه با اشاره به آشنایی و همکاری‌های نزدیک براهنی و جلال آل احمد، ایشان را از “ستارگان سیاسیِ این فضای ادبی” دانسته و فعالیت‌های این نسل را “جدایی ناپذیر از مسائل سیاسی و اجتماعی” معرفی می‌کند.

بی‌بی‌سی گفته: “علاوه بر نقدهای ادبی، شعر و زمان؛ براهنی در این دوران تاریخ مذکر را نوشت. کتابی که خواننده را ترغیب می‌کرد تا به هویت ایرانی برگردد و از دین برای تغییر در جامعه سود جوید. این کتاب هم شبیه به آثار روشنفکرانه دیگری بود که در این دوران نوشته شد.”

البته براساس آن‌چه بی‌بی‌سی اذعان داشته: “به دنبال انتشار مقالاتی از این دست، براهنی در سال ۱۳۵۲ به زندان افتاد” و مدتی بعد ایران را به مقصد ایالات متحده ترک کرد. شرایط “سانسور و خفقانی رسانه‌ای” که این تلویزیون ماهواره‌ای هم پایان پذیرفتن آن را منوط به “سقوط سلطنت پهلوی” عنوان می‌کند.

در ادامه اما ابیاتی چند از شعر نیماییِ براهنی ارائه می‌شود. طی این اشعار که به دورانِ دستگیری و اعدامِ خسرو گلسرخی توسط حکومت پهلوی برمی‌گردد، انتقادات تندی علیه دستگاه سلطنتی و درباریان منتسب به خانواده پهلوی مطرح شده است.

چندی قبل نیز سعید برزین، تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی در بی‌بی‌سی فارسی در مقایسه‌ی وضعیت اجتماعی‌سیاسی ایران با دوره‌های گذشته اذعان کرده بود: “الان می‌بینیم که مطبوعات در ایران قابل مقایسه با مطبوعاتِ قبل نیستند! فعالیت حزبی هم نسبت به فعالیت‌های حزبی در گذشته، گسترده‌تر شده است.”
شایان ذکر است که رضا براهنی (زاده ۱۳۱۴ در تبریز) نویسنده، شاعر و منتقد ادبی ایرانی است. او عضو کانون نویسندگان ایران و یکی از قوی‌ترین چهره‌هایی است که در سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ برای تشکیل کانون نویسندگان ایران با جلال آل احمد همکاری داشت. وی همچنین رئیس سابق انجمن قلم کانادا بوده که آثارش به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی، سوئدی و فرانسوی ترجمه شده است.

براهنی که از نویسندگان در مقاله‌ای برای حمایت از انقلاب دینی در روزنامه اطلاعات می‌نویسد: «علمای عالی‌قدر اسلام که به رغم برچسب‌های بی‌شرمانه و دروغ‌ها و افتراء و تهمت و بهتان سرمایه‌داری و متحد پلیدش صهیونیسم، صدای آزادی‌خواهی در سراسر ایران در داده‌اند، مردمان سراسر گیتی را یک‌سره متحیر و مبهوت کرده‌اند. امپریالیسم و صهیونیسم با تلاش‌های مذبوحانه خود می‌کوشند مبارزات ملت ایران را مردمی ارتجاعی و قرون وسطایی جلوه دهند و با مخدوش کردن چهره انقلاب ایران زمینه را برای کودتا آماده سازند. مردم ایران! این نقشه را نقش بر آب کنید.

انتهای پیام /

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme