https://telegram.me/empireoflies
برنامه «پرگار»؛ از سمت چپ: داریوش کریمی، احمد فراستی و عرفان قانعی‌فرد.

اعتراض به تطهیر ساواک در BBC

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: تلویزیون «بی‌بی‌سی فارسی» در هفته‌های اخیر در برنامه «پرگار» به دعوت از برخی مخالفان و موافقان رژیم پهلوی، کوشید از دیدگاه خود به بررسی عملکرد سازمان اطلاعات و امنیت رژیم پهلوی بپردازد و به‌نوعی در جهت تطهیر عملکرد جنایتکارانه ساواک تلاش کند.

در این برنامه «عرفان قانعی‌فرد» تاریخ‌نگار به‌ظاهر مستقل، «سعید شاهسوندی» و «مصطفی مدنی» زندانی‌های سیاسی دوران رژیم پهلوی و «احمد فراستی» از رئسای ساواک حضور داشتند.

حمایت‌های «بی‌‎بی‌سی فارسی» از ساواک و حضور افرادی مانند «احمد فراستی» رئیس عملیات اداره سوم ساواک در برنامه «پرگار» سبب بروز انتقادات بسیاری شد.

«اصغر ایزدی» یکی از زندانی‌های سیاسی شکنجه شده دوران رژیم پهلوی، طی نامه‌ای سرگشاده به «داریوش کریمی» از تهیه‌کننده‌های «بی‌بی‌سی فارسی» و مجری برنامه «پرگار»، به حضور سرشکنجه‌گر ساواک در این برنامه اعتراض کرد و خواهان توقف پخش اینگونه برنامه‌ها شد.

«اصغر ایزدی» در ابتدای این نامه سرگشاده نوشت: “آقای داریوش کریمی! من اصغر ایزدی به عنوان یک زندانی سیاسی شکنجه شده توسط ساواک و دیگر نهادهای امنیتی رژیم شاه به برنامه پرگار پیرامون ساواک اعتراض دارم. چندان برای من روشن نیست که انگیزه و هدف بی‌بی‌سی فارسی از برگزاری این برنامه چه بوده است، اما روشن است که دو پرسش اصلی، آن طور که اعلام شد این است: ۱- آیا در ساواک شکنجه اعمال شده است؟ ۲- آیا ساواک در انجام وظایف و اهداف خود موفق بوده است؟ … آیا چنین پرسش‌هائی نیاز به نشاندن قربانیان شکنجه با شکنجه‌گر در یک میزگرد است؟ این بی‌حرمتی به همه کسانی است که به‌هر دلیل توسط ساواک شکنجه شدند. قربانیان شکنجه می‌توانند در دادگاه و در جلسات کمیسیون حقیقت به عنوان شاهد برای محاکمه شکنجه‌گران دعوت شوند و نه اینکه آنها را با شکنجه‌گران دور یک میز جمع کرد تا به روشن‌شدن حقیقت بیانجامد …”

این زندانی شکنجه‌شدن دوران رژیم پهلوی در ادامه نوشت: “آیا تعریف شکنجه بر مبنای اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیون منع شکنجه آنقدر برای مجری برنامه ناشناخته است که خواهان تعریف شکنجه از زبان شکنجه‌گر باشد و این همه اسناد و مدارک و شاهد از شکنجه توسط ساواک و دیگر نهادهای امنیتی زمان شاه کافی نیست که مجری برنامه از بکار بردن کلمه شکنجه ابا دارد؟ آیا مجری برنامه مطلع نیست که طبق اسناد سازمان ملل شکنجه تحت هر شرایطی و علیه هر کسی و با هر اتهامی (سیاسی یا غیرسیاسی) ممنوع و شکنجه‌گر قابل تعقیب و مجازات قانونی است؟ مهم نیست که اتهام فرد دستگیر شده خواندن و داشتن یک کتاب و اعلامیه سیاسی و یا شرکت در اعتصاب و تظاهرات باشد و یا اقدام مسلحانه علیه یک رژیم سیاسی؛ بعید است که مجری برنامه پرگار این نکات بدیهی نداند! آیا بهتر نبود که شکنجه‌گر ساواک و آقای «تاریخدان بیطرف» به برنامه «به عبارت دیگر» دعوت می‌شدند و همین پرسش‌ها در آن برنامه با آنها درمیان گذاشته می‌شد!؟”

«اصغر ایزدی» از مسئولان بی‌بی‌سی درخواست کرد تا برای جبران بی‌حرمتی به هزاران نفر که توسط ساواک و دیگر نهادهای امنیتی رژیم پهلوی شکنجه شدند و آثار شکنجه شلاق بر بدن آنها باقی است، از پخش اینگونه برنامه‌ها و تطهیر رژیم پهلوی خودداری کند.

انتهای پیام/

تلویزیون «بی‌بی‌سی فارسی» در هفته‌های اخیر کوشید از دیدگاه خود به بررسی عملکرد سازمان اطلاعات و امنیت رژیم پهلوی بپردازد و به‌نوعی در جهت تطهیر عملکرد جنایتکارانه ساواک تلاش کند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.68 ( 2 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme