https://telegram.me/empireoflies
یک هفته‌نامه آلمانی قتل "جرج فلوید" را جرقه‌ای بر یک انبار باروت در جامعه سراسرمشکل آمریکا دانست و این انتقاد را به ترامپ وارد کرد که هیچ تلاشی برای حل مسائل روزافزون این جامعه که نژادپرستی یکی از آن‌هاست، نمی‌کند.

اشپیگل بررسی کرد: قتل «فلوید» جرقه‌ای بر انبار باروت جامعه سراسر مشکل آمریکا

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغنزدیک به یک هفته پس از کشته شدن “جرج فلوید” سیاه‌پوست به‌دست یک مأمور پلیس سفیدپوست همچنان نشانی از آرامش در آمریکا به چشم نمی‌خورد.

هفته‌نامه اشپیگل در مطلبی در این باره نوشت: اعتراضات در بسیاری شهرهای بزرگ آمریکا مشکلات اساسی در جامعه آمریکا را آشکار می‌کند و نشان‌دهنده عدم تمایل رئیس جمهور آمریکا برای حل آن است.

اشپیگل در ادامه با اشاره به تصاویر خشونت‌آمیزی که این روزها از آمریکا مخابره می‌شود نوشت: این کشور به‌وسیله یک رئیس جمهور ولگرد اداره می‌شود، پلیس آن سفیدپوست و نژادپرست است و در شهرها هرج‌ومرج گسترش می‌یابد. ما شاهد تصاویر وحشتناکی از آمریکا هستیم که نشان می‌دهد نابودی نزدیک است.

نویسنده در ادامه این پرسش را مطرح کرد: آیا دوباره اوضاع به همین سادگی است؟ بعید به‌نظر می‌رسد. تمام نفرت و خشمی که در خیابان‌های آمریکا گسترش می‌یابد دلایلی بسیار عمیق و پیچیده دارد و دقیقاً واکنش دونالد ترامپ به این شرایط مضحک است.

اشپیگل در ادامه نوشت: این اعتراضات علائم یک بیماری است که آمریکا مدتهاست از آن رنج می‌برد. این کشور دو چهره دارد؛ از یک طرف یک ابرقدرت نظامی، اقتصادی و فناوری است که به‌تازگی هم موشک جدیدی را به فضا پرتاب کرده است،

در عین حال نابرابری‌های وحشیانه و یک جدایی اجتماعی که در اروپا به‌سختی قابل تصور است در این کشور دیده می‌شود. حالا در بحران کرونا این شرایط به اندازه غیر قابل تصوری رسیده است.

در حالی که در این بحران وضعیت میلیاردرها و بخش‌هایی از طبقه متوسط عمدتاً سفیدپوست به‌خوبی پیش می‌رود، اما بخش بزرگی از جمعیت بیشتر دچار عقب‌ماندگی می‌شوند.

نویسنده در ادامه این مطلب نوشت: به‌ندرت تا پیش از این، جدایی‌ها در جامعه آمریکا تا این اندازه بارز بود. در حومه نیویورک، واشنگتن و شیکاگو افراد ثروتمند با توله‌سگ‌های ۵۰۰۰دلاری خود در آفتاب قدم می‌زنند در حالی که در مناطق زاغه‌نشین خانواده‌ها جلوی آشپزخانه‌های سوپ برای تهیه غذای مورد نیازشان صف می‌کشند.

بر اساس آمارها حدود ۴۰ میلیون بیکار در جامعه آمریکا وجود دارد. کمک‌های دولتی که آن‌ها دریافت می‌کنند به‌سرعت تمام می‌شود. بسیاری هم هستند که هیچ چیزی ندارند و هیچ چیزی هم دریافت نمی‌کنند.

میلیون‌ها آمریکایی با توجه به هزینه‌های بالای زندگی قبل از بحران کرونا به‌سختی می‌توانستند گلیم خود را از آب بیرون بکشند و با آمدن کرونا قطعاً آن‌ها محکوم به فقر شده‌اند.

میان همه این مشکلات نژادپرستی تنها یکی از این چالش‌ها و زخمی عمیق و کهنه است.

کنار این مسئله مصرف مواد مخدر، خشونت‌های باندی، خشونت در خانواده‌ها، بیماری‌های مزمن و شرایط اضطراری آموزشی و خشونت اسلحه هم در مناطق فقیرنشین‌تر بیشتر دیده می‌شود.

اشپیگل در ادامه این مطلب آورده است: در این شرایط ناامیدی زیادی ایجاد شده است. در بسیاری مناطق عصبانیت و یک خشم دیوانه‌وار و گسترده درباره این شرایط حاکم وجود دارد.

نویسنده در ادامه با اشاره به خشم بالا از شرایط موجود بین سیاه‌پوستان و سفیدپوستان بیکار و کارگران جوان این کشور نوشت: نمونه “جرج فلوید” نشان می‌دهد که یک جرقه کافی است تا این انبار باروت در جامعه آمریکا را به آتش بکشد.

دونالد ترامپ در آمریکا رأی آورد چرا که وعده داده بود حداقل وضعیت طبقه‌های فقیر و متوسط سفیدپوست را بهتر کند. هم‌زمان وی به ثروتمندان وعده ایمن ماندن ثروت و دارایی‌هایشان را داده بود و بقیه هم کمابیش از نظرها پنهان ماندند.

اشپیگل اضافه کرده است: دونالد ترامپ از اینکه گروه‌های مختلف در جامعه آمریکا رودرروی هم قرار گیرند سود می‌برد. برای وی این مسئله مطرح نیست که تمام این کشور را بهبود بخشد بلکه تنها بهبود بخشی از آن مدنظر ترامپ است.

ترامپ به‌جای اینکه رئیس جمهور همه آمریکایی‌ها باشد تنها به فکر نیمی از نژاد سفیدپوست این کشور است که قرار است دوباره او را انتخاب کنند.

واکنش ترامپ به بحران کنونی هم حاکی از این ویژگی ترامپ است، وی وعده برقراری آرامش و نظم را می‌دهد. کسی که اعتراض می‌کند و علیه او است هرج‌ومرج‌طلب، سوسیالیست و جنایتکار است.

“اشپیگل” در ادامه تصریح کرده است: ترامپ کاری را انجام می‌دهد و چیزی را می‌گوید که حامیانش از وی انتظار دارند. او از ترس از هرج‌ومرج استفاده می‌کند تا خود را به‌عنوان مردی قدرتمند نشان دهد.

ترامپ به‌عنوان آشتی‌دهنده عنصر مناسبی نیست. او به‌خلاف پیشینیان خود حتی سعی نمی‌کند مشکلات اساسی و پیچیده‌ای را که جامعه با آن روبه‌رو است به‌طور جدی برطرف کند و یا به آن بپردازد. ترامپ به این روند علاقه‌ای ندارد و تنها به بهبود سریع اقتصاد کشور می‌اندیشد، انگار که همه چیز با آن حل می‌شود.

اشپیگل در ادامه نوشت: این بزرگترین شکست واقعی ترامپ است. رأی‌دهندگان آمریکایی باید در ماه نوامبر تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند همچنان به این روند ادامه دهند.

راهپیمایی گسترده در نیویورک، به آتش کشیده شدن خودروها در بوستن و غارت فروشگاه در فیلادلفیا، ناآرامی‌ها و اعتراضات به کشته شدن جرج فلوید در مینیاپولیس، در نقاط مختلف آمریکا وارد ششمین روز پیاپی شده است.

“صلح بدون عدالت ممکن نیست” از جمله شعارهایی بود که معترضان سر می‌دادند. به گزارش رسانه‌های خبری پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان به گاز اشک‌آور و اسپری فلفل متوسل شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه یکشنبه ۱۱ خرداد با انتشار یک رشته توییت عملکرد گارد ملی در ایالت مینه‌سوتا را ستود و خاطرنشان کرد که نیروهای این گارد باید زودتر بسیج و وارد عمل می‌شدند.

ترامپ در یکی از پیام‌های دیگر خود در توییتر تنها با حروف بزرگ نوشت: «نظم و قانون!». او فرمانداران عضو حزب دموکرات را بارها متهم کرده است که قاطعانه با “بزهکاران” برخورد نمی‌کنند.

اعتراضات و ناآرامی‌ها در آمریکا در پی کشته شدن مردی سیاه‌پوست به‌نام جرج فلوید بروز کرد. در تصاویری که هفته گذشته به‌سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، یک مأمور پلیس دیده می‌شد که حین بازداشت زانویش را بر گردن فلوید ۴۶ساله فشار می‌دهد.

این مأمور بی‌توجه به درخواست کمک فلوید که به‌زحمت می‌گفت نمی‌تواند نفس بکشد، زانوی خود را ۹ دقیقه روی گردن فلوید فشار داد. او چندی بعد در بیمارستان جان باخت.

انتهای پیام/تسنیم

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme