https://telegram.me/empireoflies

استکبارستیزی در گفتمان انقلاب اسلامی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: تداوم توطئه‌های امریکا علیه انقلاب اسلامی از همان روز‌های پس از پیروزی انقلاب که پس از دادن پناهندگی به شاه فراری و در قالب تلاش برای سرنگونی نظام و حمایت و تجهیز گروه‌های تروریستی تجزیه طلب آشکار شده بود، سبب شد که حضرت امام(ره) از همان آغاز نهضت، نوک حمله تهاجم خود را به سوی استکبار جهانی و در رأس آن امریکای جنایتکار نشانه رود. البته حضرت امام(ره) تنها در مقام توصیف ویژگی‌های استکبار جهانی باقی نمی‌ماند و با بصیرت و آگاهی و شجاعت تمام امریکای جنایتکار را به عنوان رأس استکبار جهانی معرفی می‌کند و مورد خطاب قرار می‌دهد.

رهبر کبیر انقلاب اسلامی با فریاد برآوردن آنکه «همه بدبختی ما از امریکاست» از خوی تجاوزطلبی و ضرورت مبارزه و عدم رابطه با استکبار چنین سخن گفت: «خیال نکنید که روابط ما با امریکا و روابط ما با نمی‌دانم شوروی و روابط ما با اینها یک چیزی است که برای ما یک صلاحی دارد. این مثل رابطه بره با گرگ است! رابطه بره با گرگ، رابطه صلاحمندی برای بره نیست، اینها می‌خواهند از ما بدوشند، اینها نمی‌خواهند به ما چیزی بدهند.»

حضرت امام(ره) در این مسیر تلاش کرد با نمادسازی جبهه مبارزه با استکبار جهانی را تثبیت کرده و بسط دهد. حمایت از اقدام انقلابی دانشجویان پیرو خط امام در تسخیرلانه جاسوسی و یاد کردن از آن به عنوان «انقلاب دوم» (انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول) و تثبیت آن به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی، معرفی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به روز جهانی قدس و دعوت از همه مسلمانان و آزادیخواهان جهان برای تبدیل این روز به روز مبارزه با رژیم اشغالگر قدس و صهیونیسم بین‌الملل و استکبار جهانی، احیای سنت ابراهیمی و محمدی برائت از مشرکین در مراسم حج و فریاد برآوردن شعار مرگ بر امریکا و اسرائیل در این مراسم به عنوان فریضه‌ای محوری و کلیدی که لازمه پذیرش حج واقعی است، نمونه‌هایی از این تلاش همه‌جانبه حضرت امام(ره) در تحقق عملی دکترین استکبارستیزی است.

در اندیشه امام استکبار ستیزی بر چند مؤلفه اساسی استوار بود که «الهی بودن» مبارزه مهم‌ترین شاخصه آن بود. حضرت امام(ره) بارها در طول مبارزه با یادآوری این نکته که «این نزاع و مبارزه‌ای که الان بین کفر و اسلام است، این منازعه بین ما و امریکا نیست، بین اسلام است و کفر»، تلاش نمود ماهیت اسلامی و الهی استکبارستیزی را به ملت ایران گوشزد کند تا بر اثر غفلت سطح مبارزه تا کسب منافع مادی و غیرالهی تنزل نیابد. «سازش‌ناپذیری» ویژگی دیگر آن بود. امام امکان هرگونه تلاش برای نزدیکی و سازش و مصالحه با استکبار را نفی می‌کرد و آن را نافی عزت مسلمین می‌دانست. ضمن آنکه این حرکت را ثمربخش ندانسته و بر این باور بود که استکبار از موضع خود کوتاه نخواهد آمد. این نگاه البته برآمده از آموزه‌های قرآنی بود که خداوند در شرح وضعیت جبهه حق و دشمنان آن بدان اشاره کرده است. حضرت امام(ره) مبتنی بر آیات و روایات متعددی که در نفی پذیرش ولایت کفار و مستکبر آمده، آنهایی را که به دنبال مذاکره و کنار آمدن با دشمنان خدا هستند به عنوان خائن معرفی می‌کند.

ایشان با صراحت در نفی هرگونه سازش با استکبار جهانی فریاد برمی‌آورد: «کسی تصور نکند که ما راه سازش با جهانخواران را نمی‌دانیم ولی هیهات که خادمان اسلام به ملت خود خیانت کنند!… اگر بند بند استخوان‌های‌مان را جدا سازند، اگر سرمان را بالای دار برند، اگر زنده‌زنده در شعله‌های آتش‌مان بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستی‌مان را در جلوی دیدگان‌مان به اسارت و غارت برند هرگز امان‌نامه کفر و شرک را امضا نمی‌کنیم.»(صحیفه امام، ج ۲۱، ص ۶۹، ۱۳۶۷/۴/۱۳)

سومین اصل برای مبارزه با استکبار جهانی در نگاه حضرت امام خمینی «تداوم مبارزه» بود. این پیشوای بزرگ الهی مبارزه با کفر و شرک و نفاق را که جبهه متحد نظام استکباری دنیا را به وجود می‌آورند، فصلی و مقطعی و محدود و محصور به عصر و زمان خاصی نمی‌دانست که در این صورت هیچ تضمین و پشتوانه‌ای برای تأمین صلح جهانی و گسترش آرامش، امنیت، آزادی، عدالت و همزیستی مسالمت‌آمیز بین ملل دنیا وجود نخواهد داشت و جهان هر لحظه آبستن حوادثی خواهد بود که توسط سران نظام‌های سیاسی و حکومتی استکبار و مطابق با خواست و اراده و صلاحدید و مطامع و منافع ضدانسانی آنها به وقوع خواهد پیوست. حضرت امام خمینی در تعیین این خط مشی اساسی و زیربنایی با قاطعیت و صراحت و صلابت اعلام می‌نمود: «تا شرک و کفر هست، مبارزه هست و تا مبارزه هست، ما هستیم‏.»(صحیفه امام، ج‏۲۱، ص ۸۸)

تداوم و تشدید توطئه‌های نظام سلطه پس از امام(ره) سبب شد که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت مقوله استکبارستیزی تأکید ویژه‌ای داشته و بر این امر به عنوان یکی از اهداف و مبانی بزرگ انقلاب تأکید ویژه‌ای داشته، خطر استکبار و وابستگی را همواره گوشزد کنند. ایشان، اسلام خواهی، استکبارستیزی – حفظ استقلال کشور – کرامت بخشی به انسان، دفاع از مظلوم و پیشرفت و اعتلای همه‌جانبه ایران را از اهداف اصلی انقلاب خواندند و همواره بر آن تأکید و البته عمل می‌نمایند. ایشان در توضیح «وضعیت مبارزه با استکبار پس از مذاکرات هسته‌ای» تأکید کردند: «… علت اصلی دشمنی زورگویان جهانی با ملت ایران، خودداری جمهوری اسلامی از پذیرش نظام مبتنی بر سلطه‌گر و سلطه‌پذیر است… مبارزه با استکبار و نظام سلطه، براساس مبانی قرآنی، هیچ‌گاه تعطیل‌پذیر نیست…»(دیدار با دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی ۲۰ تیر ۱۳۹۴)

امام خامنه‌ای در دیدار اخیر نمایندگان پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با اشاره به روند رو به تزاید توطئه‌های نظام سلطه علیه انقلاب اسلامی، حفظ انقلاب را دشوارتر از ایجاد آن خواندند و در تشریح چگونگی مواجهه‌ صحیح با جبهه‌ ظالمان جهانی به ارزیابی راهبرد‌های نظام سلطه در مقابله با انقلاب اسلامی در ۳۸ ساله گذشته پرداخته و می‌افزایند: دشمنان ملت ایران ابتدا تهاجم سخت را در دستور کار قرار دادند؛ جنگ تحمیلی هشت ساله، شورش‌های اوایل انقلاب، حمایت از گروهک‌های تروریستی، حمله به سکوهای نفتی ایران و سرنگون کردن هواپیمای مسافربری از نمودهای این تهاجم بود که به یاری پروردگار و در پرتو هیبت الهی امام خمینی(رحمه‌الله) و صبر و مقاومت ملت، به شکست دشمنان انجامید. ایشان «حمله‌ نرم» را مرحله‌ دیگری از تهاجمات بی‌وقفه‌ زورگویان جهانی خواندند و خاطرنشان کردند: تحریم مستمر اقتصادی، حملات پیوسته‌ سیاسی، تبلیغات اغواگر و زدن عقبه‌های جمهوری اسلامی در دیگر کشورها از روش‌های مرحله‌ دوم تهاجم دشمنان است که به فضل الهی و پایداری ملت و مسئولان به نتایج مورد نظر آنان منجر نشده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مرحله‌ سوم تهاجم دشمنان یعنی «نفوذ» را بسیار خطرناک و ادامه‌ همان جنگ نرم برشمردند و تأکید کردند: استکبار در راهبرد نفوذ چند هدف اصلی را دنبال می‌کند: «تأثیرگذاری در مراکز تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر»، «تغییر باورهای مردم» و «تغییر محاسبات و مواضع مسئولان». ایشان، حمله به مبانی و نهادهای انقلاب از جمله سپاه پاسداران، شورای نگهبان، جوانان حزب‌اللهی و روحانیون انقلابی را از جمله روش‌های جاری بیگانگان خواندند و تأکید کردند: هدف اصلی دشمنان در این مرحله از جنگ نرم، زمینه‌سازی برای تهی شدن نظام از عناصر درونی قدرت است. رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: اگر این هدف محقق و جمهوری اسلامی از عناصر قدرت تهی شود، از بین بردن آن، یا تغییر اساسی جهتِ حرکت آن، کار دشواری نیست، به همین علت است که تأکید می‌کنیم تبعیت نکردن از دشمن و مقاومت در برابر خواسته‌های آن، «جهاد کبیر» است.

فرمانده معظم کل قوا پیش از آن در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین(علیه‌السلام) مسئله‌ امروز جمهوری اسلامی و جبهه‌ استکبار را موضوع «تبعیت» دانستند و گفتند: آنها تمام ابزارها، فشارها و تلاش‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی و عوامل خائن خود را به‌کار گرفته‌اند تا نظام اسلامی را به زانو درآورند و وادار به تبعیت کنند، اما آنچه که موجب عصبانیت شدید استکبار از ملت ایران شده، آن است که مردم به‌خاطر مسلمان بودن حاضر به تبعیت از استکبار نیستند. رهبر انقلاب، طرح موضوعاتی همچون انرژی هسته‌ای، قدرت موشکی و حقوق بشر را بهانه خواندند و تأکید کردند: علت اصلی همه‌ این دشمنی‌ها و بهانه‌تراشی‌ها، تبعیت نکردن از استکبار است زیرا اگر ملت ایران حاضر به تبعیت بود، قطعاً با قدرت موشکی و انرژی هسته‌ای کنار می‌آمدند و هیچ‌گاه نامی از حقوق بشر نیز به میان نمی‌آوردند.

انتهای پیام/تسنیم

تداوم توطئه‌های امریکا علیه انقلاب اسلامی از همان روز‌های پس از پیروزی انقلاب که پس از دادن پناهندگی به شاه فراری و…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme