https://telegram.me/empireoflies

استقلال اسکاتلند و کابوس «بریتانیای صغیر» !!

جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: سه‌شنبه، چهارشنبه و بالاخره پنج شنبه. از امروز تنها سه روز به همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از انگلیس مانده، همه‌پرسی‌ای که در صورت رأی مثبت ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار اسکاتلندی به آن، بریتانیا تجزیه خواهد شد. طی دو، سه روز گذشته، چهار نظرسنجی در بین اهالی اسکاتلند انجام شده و در حالی که سه نظر سنجی نشان‌دهنده رأی «نه‌» به استقلال اسکاتلند است، یک نظرسنجی حاکی از حمایت ۴۹ به ۴۲ اسکاتلندی‌ها از استقلال است.

انگلیسی‌ها می‌گویند که این نظرسنجی به خاطر جامعه آماری ۷۰۰ نفر ضریب خطای بالایی دارد اما آلیستر دارلینگ، وزیر خزانه‌داری رهبر کمپین حامیان یکپارچگی گفته که بیش از ۵۰۰ هزار اسکاتلندی واجد شرایط هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند و احتمال اینکه به تجزیه انگلیس رأی بدهند زیاد است.

بعد از سفر تبلیغاتی هفته قبل دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس به اسکاتلند برای منصرف کردن اهالی این منطقه از رأی به استقلال، دولت بریتانیا کمپین گسترده‌ای برای ایجاد نگرانی از استقلال در میان ساکنان اسکاتلند ایجاد کرده است، روندی که هر چند اندک، اما نتیجه بخش بوده و باعث کاهش منحنی حمایت از استقلال در میان اسکاتلندی‌ها شده است. روز شنبه هزاران نفر از مردان موسوم به «نارنجی‌پوش‌» که از ایرلند شمالی به «ادینبور» آمده بودند، در حالی که پرچم‌های بریتانیا را در دست داشتند، در مخالفت با به همه‌پرسی گذاشته شدن خودمختاری اسکاتلند از بریتانیا در خیابان‌های پایتخت آن رژه رفتند.

همه‌پرسی استقلال اسکاتلند در روز 27 شهریور 93 برگزار می‌شود.

همه‌پرسی استقلال اسکاتلند در روز ۲۷ شهریور ۹۳ برگزار می‌شود.

شرکت‌های بزرگ از بخش‌های مختلف، شامل بانکداری، خرده فروشی، انرژی و مخابرات هم طی روز‌های اخیر هشدار داده‌اند که استقلال ممکن است اقتصاد اسکاتلند را به مخاطره بیندازد. “بیلال حافظ” از مقامات دویچه بنک گفته که «استقلال اسکاتلند ممکن است به طور بالقوه برای این منطقه فاجعه بار باشد. به محض اینکه اسکاتلند مستقل شود همه بانک‌ها امکان دسترسی به بانک مرکزی انگلیس برای استقراض را از دست خواهند داد. این وضع ممکن است نظام بانکی اسکاتلند را بی‌ثبات کند.‌» بانک پادشاهی اسکاتلند (RBS) که یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های انگلیس به شمار می‌رود روز پنج شنبه اعلام کرد در صورتی که مردم اسکاتلند هفته آینده رأی به استقلال دهند، مقر خود را به انگلیس منتقل می‌کند.

این کمپین گسترده تا جایی پیش رفت که جیم سیلار، معاون سابق حزب ملی اسکاتلند به صراحت گفت که دولت انگلیس یک کمپین گسترده برای ایجاد هراس از استقلال اسکاتلند ایجاد کرده است. او گفت: «ما در دو یا سه روز گذشته هدف تبلیغات بسیار سازمان یافته و هماهنگ از طرف دولت انگلیس برای ترساندن مردم اسکاتلند از پیامدهای استقلال بوده‌ایم. مثلاً برخی مانند شرکت بریتیش پترولیوم به عمد اطلاعات را درباره منابع نفتی اسکاتلند تحریف کرده‌اند.»

الکس سالوموند وزیر اول دولت محلی اسکاتلند گفته که اسکاتلندی‌ها با شرکت‌های نفتی، سوپرمارکت‌ها یا لندن (دولت مرکز) تحریک نمی‌شوند. وی همچنین برای نخستین بار در خصوص نحوه پوشش خبری متعصبانه شبکه تلویزیونی بی‌بی سی انگلیس به طور علنی صحبت کرد. چنین وضعیتی باعث شده که جنبش طرفداران استقلال اسکاتلند از انگلیس نیز از روز شنبه علیه «تبلیغات ترس‌» دولت انگلیس دست به روشنگری بزنند. هرچند تا روز پنج‌شنبه، هیچ چیز روشن نیست، اما دولت انگلیس به شدت نگران آرای سرگردان و اسکاتلندی‌هایی است که هنوز تصمیم نگرفته‌اند. آلیستر دارلینگ، وزیر خزانه‌داری پیشین انگلیس و رهبر کمپین یونیونیست‌ها همچنان نگران است چراکه می‌گوید بیش از ۵۰۰ هزار تن از مردم اسکاتلند که برای شرکت در این رفراندوم واجد شرایط هستند، هنوز تصمیم قطعی خود را نگرفته‌اند. وی می‌گوید: «شرایط بی‌ثبات و متغیر است. اگر تنها با یک رأی تصمیم به جدایی اسکاتلند اتخاذ شود هیچ راه برگشتی نیست. ما باید بلیت یک طرفه داشته باشیم.» نخست‌وزیر انگلیس هم از تمامی ساکنان سراسر انگلیس خواست تا به نشانه حمایت‌شان از رأی «‌نه‌» در رفراندوم تاریخی روز پنج‌شنبه پرچم این استان را از پنجره‌های خانه‌هایشان آویزان کنند. کامرون رفراندوم استقلال اسکاتلند را «‌‌اعصاب خرد کن‌» توصیف کرد.

تجزیه-انگلیس

نظرسنجی‌ای که دیروز نتایج آن مشخص شده و باعث نگرانی دولت لندن شد، توسط موسسه ICM به صورت آنلاین برای روزنامه ساندی تلگراف انجام شده و نشان می‌دهد که حامیان استقلال اسکاتلند ۴۹ درصد و مخالفان آن ۴۱ درصد هستند. اگر آرای نامشخص را از این نظرسنجی هم کنار بگذاریم، حامیان استقلال اسکاتلند به ۵۴ درصد می‌رسد که بیشترین میزان حمایت از استقلال اسکاتلند در بین نظرسنجی‌هایی محسوب می‌شود که این موسسه انجام داده است. این نظر سنجی دیروز در بین مقام‌های دولت انگلیس نگرانی‌ها را افزایش داد تا جایی که آلیستر دارلینگ، وزیر خزانه‌داری پیشین انگلیس گفت که بیش از ۵۰۰ هزار تن در موررد استقلال تصمیم نگرفته‌اند ولی حامیان متحد ماندن بریتانیا، می‌گویند که جامعه آماری این نظر سنجی ۷۰۰ نفر بوده و از حداقل استاندارد نظرسنجی‌ها (۱۰۰۰) برخوردار نیست به همین خاطر درصد خطای آن را بالا می‌دانند.

میزان مشارکت در همه پرسی روز پنج‌شنبه حدود ۹۳ درصد برآورد شده و این نشان می‌دهد که تب مخالفت‌ها و موافقت‌ها بالا گرفته است. طی روز‌های اخیر نقاط مختلف بریتانیا شاهد تجمعات مختلف در موافقت و مخالفت بود. شبکه یورو نیوز روز یک‌شنبه گزارش داد که حدود ۴۰۰ نفر از اهالی ولز برای اعلام حمایت از استقلال‌طلبان اسکاتلندی تجمع کرده‌اند. رسانه‌ها گفته‌اند که جدایی احتمالی انگلیس از اتحادیه اروپا می‌تواند ولزی‌ها را نیز به فکر استقلال بیندازد.

استقلال-اسکاتلند

احتمالا استقلال اسکاتلند بر سایر نقاط اتحادیه اروپا نیز اثر گذار خواهد بود. اتحادیه اروپا تأکید دارد اسکاتلند مستقل باید برای عضویت در این اتحادیه درخواست دهد اما دولت اسکاتلند می‌گوید نیازی به این کار نیست. همچنین ملی‌گرایان می‌گویند اسکاتلند مستقل باید در عضویت اتحادیه اروپا، ناتو، سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی و گروه کشورهای مشترک المنافع باقی بماند. آنها در نظر دارند با ایجاد ۷۰ تا ۹۰ دفتر بین‌المللی، سهمی در شبکه سفارتخانه‌های انگلیس داشته باشند. رسانه‌های خبری فرانسه دیروز فاش کردند کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تکرار تجربه استقلال اسکاتلند از انگلیس نگران هستند و نمی‌خواهند این مسئله درجایی دیگر از این اتحادیه تکرار شود. همچنین گفته می‌شود که نتیجه همه‌پرسی ۱۸ سپتامبر استقلال اسکاتلند وضعیت جایگاه سیاسی و قدرت انگلیس با عنوان «بریتانیای کبیر» را به خطر می‌اندازد و سبب ایجاد «بریتانیای صغیر» می‌شود.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme