https://telegram.me/empireoflies

استقبال رسانه‌های غربی از کمپین «تو بوی بد می‌دهی»

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رسانه‌های غربی تظاهرات مردمی در لبنان را با تحلیل‌های خاص خود پوشش می‌دهند.

بخشی از مردم بیروت که در اعتراض به انباشت زباله‌ها و بوی بد آن، در خیابان‌ها به اعتراض پرداختند. این تظاهرات کمی رنگ سیاسی هم به خود گرفت و به اعتراضی ضددولتی تبدیل شد.

در این میان رسانه‌های غربی، با تفسیرها و تحلیل‌های خاص خود از این رویداد و تظاهرات بخشی از مردم پایتخت لبنان، تلاش می کنند بر آتش بدمند و لبنان را به سمت نزاع و تجزیه سوق دهند.

بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) نوشته است: حضور نیروهای امنیتی سنگین بود و بیم آن می‌رفت که اعتراضات به درگیری منجر شود.

این رشته اعتراضات به دلیل انباشته شدن زباله در بیروت و ناتوانی دولت از حل این مشکل آغاز شد. معترضان مشکل زباله را به مشکلات سیاسی دیگر لبنان گره زده‌اند.

آنها با در دست داشتن پرچم‌های لبنان و تابلونوشته‌هایی علیه دولت در یکی از میدان‌های اصلی بیروت جمع شدند. شعار اصلی این اعتراضات “بویتان بلند شده” است که به بحران زباله کنایه می‌زند.

یکی دیگر از درخواست‌های معترضان پاسخگویی وزیر کشور در خصوص مقابله خشن با اعتراضات در هفته گذشته است. به گفته شاهدان هفته گذشته پلیس لبنان خشونتی علیه معترضان به کار گرفت که سال‌ها بی‌سابقه بود.

با وجود اینکه تجمعات امروز عمدتا آرام بود در مقطعی عده‌ای از جوانان نقابدار تلاش کردن با عبور از سیم‌های خاردار خود را به دفتر نخست‌وزیر برسانند. آنها زباله‌ها را به آتش کشیدند و به سوی ماموران پلیس زباله و سنگ پرتاب کردند.

رسانه انگلیسی نوشته است: لبنان هم‌اکنون در بن‌بستی سیاسی به سر می‌برد و پارلمان و رئیس جمهور ندارد. تمام سلام، نخست‌وزیر، پیشتر هشدار داده که اعتراضات لبنان را به سوی “فروپاشی” می‌برد و تهدید کرده که ممکن است استعفا دهد.

سایت آمریکایی رادیو فردا (RADIOFARDA) نیز نوشته است: در این تظاهرات که در میدان شهدا، میدان بزرگ مرکز بیروت به دعوت «کمپین بوی گندتان در آمده است» برگزار شد، تظاهرکنندگان با بیان خواسته‌های خود، ضرب‌الاجلی ۷۲ ساعته تعیین کردند که در صورت آغاز نشدن اجرای خواسته‌هایشان، با توسعه دادن حرکت خود، آن را به دیگر مناطق لبنان خواهند کشاند.

تنظیم تظاهرات در میدان شهدا، بر عهده انتظامات وابسته به کمیپن «بوی گندتان در آمده است» بود که لباس‌های مخصوص به تن داشتند.

برگزار کنندگان تظاهرات ضمن توزیع پرچم‌های لبنان میان تظاهر کنندگان، بروشور‌هایی حاوی خواسته‌هایشان نیز پخش کردند.

به دلیل بزرگ بودن میدان و شمار زیاد تظاهر کنندگان، به جز تریبون اصلی، سه تریبون دیگر برای سر دادن شعار‌ها در میدان مستقر شده بود. آن‌ها در شعارهای خود همچون هفته گذشته علیه «تمام سیاستمداران فاسد» شعار دادند. آن‌ها در اشاره به دو ائتلاف موجود در حکومت لبنان می‌گفتند: «نه ۱۴ می‌خواهیم و نه ۸». ۱۴ مارس ائتلافی با حضور گروه المستقبل به رهبری سعد حریری، نخست وزیر اسبق لبنان و متحدانش است. ائتلاف ۸ مارس را هم حزب‌الله لبنان و متحدانش تشکیل می‌دهند.

رسانه وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا، سیا (CIA)، در ادامه نوشت: «حکومت لات‌ها سرنگون شود»، «مردم می‌خواهند نظام را سرنگون کنند» و «دزد‌ها، دزد‌ها» از جمله شعار‌هایی بود که معترضان سر می دادند.

تظاهرات در لبنان در اعتراض به انباشت زباله در خیابان‌های بیروت از بیش از یک ماه پیش آغاز شد؛ مساله‌ای که علاوه بر ایجاد بوی بد در گرمای تابستان، باعث گسترش بیماری‌ها هم شد.

اما حرکت اعتراضی کم کم به مسائل دیگر هم کشیده شده و اعتراض به وجود «فساد» در میان سیاستمداران را نیز شامل شد چرا که مشکل خدمات در لبنان، تنها منحصر به مساله زباله نیست بلکه خدماتی همچون برق و آب نیز با بحران روبرو است.

کمپین «بوی گندتان در آمده است» در بخشی از تظاهرات، خواسته‌های خود را بیان کرد و برای آغاز اجرای آن‌ها، ضرب‌الاجلی ۷۲ ساعته برای دولت و مسئولان تعیین کرد که در صورت توجه نکردن به آن، حرکت خود را توسعه داده و به مناطق دیگر لبنان خواهند کشاند.

این‌خواسته‌ها عبارتند از: «استعفای محمد المشنوق وزیر محیط زیست لبنان به دلیل ناتوانی در حل مشکل زباله، ایجاد راه حلی دائم، پیدار و محیط زیستی برای بحران زباله، مجازات تمام کسانی که اموال عمومی را در دوره گذشته پایمال کردند و مجازات نهاد المشنوق، وزیر کشور لبنان و تمام کسانی که دستور شلیک به سمت تظاهر کنندگان را در هفته گذشته صادر کردند.»

انتهای پیام/جام نیوز

بی بی سی: لبنان هم‌اکنون در بن‌بستی سیاسی به سر می‌برد و پارلمان و رئیس جمهور ندارد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme