https://telegram.me/empireoflies

استعدادهای محمدرضا پهلوی چگونه بود؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در مطلبی بر گرفته از خاطرات حسین فردوست، دوست دوران کودکی محمدرضا پهلوی به استعدادهای شاه پهلوی می پردازیم.

محمدرضا در ریاضیات بسیار ضعیف بود و اصولاً حوصله فکر کردن نداشت. او از همان کودکی اهل تفکر عمیق و همه جانبه نبود، زود خسته می شد و بیشتر علاقه داشت پیشنهادات را بپذیرد، چون قبول پیشنهاد زحمتی نداشت، آنهم بدون مطالعه که این پیشنهاد چیست! نمی گویم بدون هیچ مطالعه ای، ولی اگر پیرامون پیشنهاد مطالعه ای هم می کرد، سطحی و بدون در نظر گرفتن دورنما و نتیجه آن بود. این از مسائل بسیار مهمی است که در زندگی آینده اش بسیار مؤثر بود و در شیوه کشورداری اش تأثیر عمیق گذارد. این خصوصیت را همیشه داشت.

در زمینه تاریخ و ادبیات، مسائلی که احتیاج به تفکر عمیق نداشت و حفظ کردنی بود نمرات خوبی می اورد ولی، چه در تهران و چه در سوئیس، وقتی می خواستم برایش شرح دهم که این مسئله ریاضی را به این دلیل و به این ترتیب باید حل کرد، گوش کنید که یاد بگیرید، مسئلهٔ ساده ای است که می توانید حل کنید، گوش نمی کرد. می گفت: «نه، همین را که نوشتی بده به من!» این برای من از عجایب بود که چگونه ممکن است فردی ندانسته و نفهمیده موضوعی را قبول کند.

محمدرضا در علوم طبیعی نیز همین ضعف را داشت، ولی نه به شدّت ریاضی، زیرا ریاضی به علت مشکلاتی که دارد تمام ذهنی است. ولی در شیمی و فیز یاد می شود چیزهایی را نشان داد و محمدرضا هم نمره متوسطی بدست می آورد. خلاصه، طی مدت تحصیل، چه در دبستان و چه در سوئیس، تمام مسائل ریاضی را من برای خودم حل می کردم و محمدرضا آن را کپی می کرد.بسیاری از شاگردها بودند که نزد من می آمدند و برای حل مسئله کمک و توضیح می خواستند، اما آنها به چگونگی حل مسئله علاقه نشان می دادند و می پرسیدند که چگونه از «الف» شروع کردی و به «ی» رسیدی؟ ولی محمدرضا نه! در شیمی و فیزیک هم به همین ترتیب بود. آنچه را که دیدنی بود و در آزمایشگاه نشان می دادند، می دید. ولی آنچه را که به درک مطلب مربوط بود، چرا ترکیبات شیمیایی به این شکل است. این فرمول از کجا آمده در اینجا کاملا درمی ماند.

نکته قابل ذکر دیگر درباره روحیات ولیعهد این است که او طی دوره شش ساله دبستان نظام در کلاس مخصوص به شاگردان خیلی ظلم می کرد و بخصوص بعضی ها را خیلی آزار می داد. هر روز نوبت یکنفر بود که آزار ببیند، ولی هیچگاه مرا اذیت نکرد و همواره با من صمیمی بود.

کتاب خاطرات حسین فردوست صفحه ۳۲

انتهای پیام/رصد تی وی

در مطلبی بر گرفته از خاطرات حسین فردوست، دوست دوران کودکی محمدرضا پهلوی به استعدادهای شاه پهلوی می پردازیم.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.7 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme