https://telegram.me/empireoflies

از گیلان تا اسرائیل؛نوادگان تیمورتاش تاریخ را تکرار می کنند

اختصاصی- به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: علی احساسی و ۲۲۸ نماینده دیگر پارلمان کانادا «جنبش تحریم اسرائیل» را محکوم کردند. علی احساسی نوه عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار  رضا شاه است.علی احساسی نماینده ایرانی‌تبار پارلمان کانادا که به طرح نمایندگان پارلمان کانادا برای جلوگیری از فعالیت «جنبش تحریم اسرائیل» رای مثبت داده است،  معتقد است گروه‌های تندروی فلسطینی که به راه‌اندازی این جنبش و اعمال فشار به دولت اسرائیل مبادرت ورزیده اند، نتوانسته‌اند  پارلمان کانادا را قانع کند.

در خصوص تیمور تاش روایت های بسیار و بعضا متفاوت گفته شده است ولی آنچه که در خصوص وی بدون شک می توان گفت این است که تیمورتاش نتیجه استبداد خود را که به شکل فرمان های بی مهابا بود و جان و مال بسیاری را گرفت، دید. آنچه بیدادگرانه خود با دیگران می نمود به خودش بازتاب یافت. عبدالحسین تیمورتاش به ذات انسان قدرت‌طلبی بود. بعلاوه آنکه تمایل به روی کار آمدن یک حکومت مقتدر مرکزی در ایران داشت. او که دو بار به‌عنوان والی در گیلان و کرمان سمت داشت، در دوره والی گری خود در گیلان دستوراتی صادر کرد، که کارنامه سیاهی را برای او به‌جای گذاشت. دستور کشتار چندین کشاورز که در حال جمع‌آوری هیزم بودند، به اتهام واهی همکاری با نهضت جنگل، آن هم در حالت مستی تا آن حد برای مردم گیلان سنگین بود که در دوره بعد مجلس، در زمان بررسی اعتبارنامه تیمورتاش، نماینده مردم رشت خواهان رد اعتبارنامه او شد.اعدام دکتر حشمت یار همیشه همراه میرزا از دیگر دلایلی بود که تیمورتاش را در نزد مردم رشت منفور نمود، به‌خصوص که در آن زمان جنبش جنگل نه تنها در میان مردم گیلان، که در میان ایرانیان جایگاهی ویژه داشت.

جنبش جنگل روبروی استعمار خارجی و البته استبداد داخلی ایستاده بود و البته از نگاه آنان تیمورتاش نماینده استبداد داخلی در گیلان بود.اقدامات وی باعث  شد مورد نفرت اهالی رشت قرار گیرد و به همین سبب چند ماه قبل از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ از حکومت گیلان برکنار و به تهران آمد.وی علاقه بسیار زیادی به رضا شاه پهلوی داشت و برای رسیدن وی به سلطنت تلاس بسیاری نمود و در مجلس پنجم (۱۳۰۴) مقدمات سقوط سلسله قاجار و تاسیس سلسه پهلوی را فراهم نمود و با دست خود تاج شاهی را بر سر رضا شاه گذاشت. فردی که کمتر از هشت سال بعد، او را از عرش به فرش کشاند و به طور مفتضحانه ای کشت.

تیمورتاش در اواخر آذرماه سال ۱۳۰۴، یک هفته بعد از انتقال سلطنت از قاجاریه به خاندان پهلوی، به سمت وزیر دربار رضا شاه منصوب شد و با تشریفات مفصلی که برای تاجگذاری رضا شاه در اوایل سال ۱۳۰۵ ترتیب داد توانایی خود را در این کار به منصه ظهور رساند.

اما به گفته برخی ها او جاسوس روس ها بود و این موضوع باب طبع انگلیسی ها که آم زمان در ایران همه کاره بودند نبود .انگلیسی‌ها که می‌دانستند رجال ایران و حتی رضاشاه زیر نفوذ تیمورتاش قرار دارند سعی در نابودی وی کردند. مطبوعات انگلیس و سایر کشورهای زیر سلطه انگلستان مطالبی را در مورد پیشرفت ایران و جانشینی تیمورتاش مطرح کردند و شایع شد که کیف محتوی اسناد مهم مفقود شده است.سرانجام در آذرماه سال ۱۳۱۱، به دستور رضاشاه قرارداد دارسی لغو و تیمورتاش متهم به جاسوسی گردید.

ناکامی تیمورتاش در مسئله نفت، ملاقات محرمانه با سران شوروی، مطالب روزنامه‌های انگلیسی راجع به جانشینی تیمورتاش، غرور و تکبر نامبرده و سوابق ناشی از ولخرجی های وی از بودجه دربار، اخذ وام های کلان از بانک‌ها و اشخاص مختلف، خوش‌گذرانی، شهوت‌رانی، قمار، شرب خمر مدام، استعمال افیون و دوستی با افراد ناباب، رضاشاه را نسبت به تیمورتاش بدگمان ساخت.تیمورتاش که پس از بازگشت از سفر متوجه کدورت رضاشاه شده بود درخواست مرخصی کرد و پس از ۴۰ روز مرخصی رضاشاه وی را احضار و خواستار ادامه کار او در دربار شد.

مشکل اصلی ،بدگمانی رضاشاه نسبت به وی بود. عده ای این بد گمانی را به جاسوسی او به روس ها نسبت می دهند و اینکه او تمام اطلاعات دربار ایران را به روس ها تقدیم می کرد.

درباره چگونگی قتل تیمورتاش، دکتر جلال عبده دادستان دیوان کیفر در جریان محاکمه مختاری آخرین رئیس شهربانی رضاشاه و همدستان او روایتی دارد و بر اساس پرونده‌های موجود می‌نویسد: «پزشک احمدی، تیمورتاش را بر حسب دستور رئیس کل شهربانی وقت و رئیس زندان، با تزریق استرکنین مسموم می‌کند، ولی چون مختصر حیاتی داشته، به شهادت دکتر محمد خروش و اظهارات معین طبیب ابوالقاسم حائری، برای این که کار وی زودتر تمام شود، بالش و پتو را بر دهان وی گذارده و خفه می‌کنند..»

اینک پس از ۸۰ سال از قتل تیمورتاش بدست رضا شاه که وی خود را فدایی شاه می دانست نوادگان وی که راهی پارلمان کانادا شده اند با حمایت از اسراییل قصد دارند که با این شیرین کاری ها توجه  لابی های صهیونیزم در این کشور را به خود جلی نمایند ولی دریغ از این موضوع که سرگذشت جد خود را ندید می گیرند که پادشاهی را که سالها به او وفادار بود او را به مقتل فرستاد تا چه برسد صهیونیست هایی که به هم نوعان خود نیز رحم نمی کنند.

منابع:

خبرگزاری ایرانشهر

www.shakhsiatnegar.com

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme